Dnevi postajajo vse krajši in hladnejši, s tem pa se nam ponuja vedno več priložnosti za prijetno druženje s knjigo.

Dnevi postajajo vse krajši in hladnejši, s tem pa se nam ponuja vedno več priložnosti za prijetno druženje s knjigo. Jesen je tudi čas številnih literarnih srečanj, na katerih knjige oživijo skozi pogovore z avtorji. V Beletrinini mariborski knjigarni se tako začenja nov cikel pogovorov z različnimi avtorji, v Ljubljani pa bomo lahko prisluhnili dvema ključnima glasovoma mlajše generacije domačih piscev – Muanis Sinanović bo v sredo predstavil fikcijski esej Vse luči, Ana Schnabl pa teden za tem svoj novi roman September.

Pestro dogajanje v Knjigarni Beletrina Maribor

S predstavitvijo razkošne monografije Knjiga o uri, ki govori o čudoviti stavbi Prve gimnazije Maribor, se po poletnem predahu v Beletrinino mariborsko knjigarno vračajo literarni večeri. Pogovoru o zbirki, ki je izšla ob 150. obletnici izgradnje te neorenesančne palače, boste lahko prisluhnili v četrtek, 12. septembra, ob 18. uri.

Soavtor knjige in umetnostni zgodovinar Janez Lombergar se bo o tem edinstvenem delu pogovarjal s pobudnikom, urednikom in soavtorjem Alešem Lombergarjem, soavtorjem in arhitektom, profesorjem Janezom Suhadolcem ter ravnateljem Prve Gimnazije Maribor, profesorjem Hermanom Pušnikom. Zbrane bo uvodoma nagovoril direktor Beletrine Mitja Čander.

V sedmih strokovnih besedilih sta opisana stavba in njen čas z umetnostnozgodovinskega, arhitekturnega, zgodovinskega in filozofskega vidika, v drugem delu knjige pa je prikazano vse ohranjeno slikovno gradivo, ki je bilo zbrano iz javnih in zasebnih zbirk doma in v tujini. Številne fotografije v monografiji bodo slovenski javnosti predstavljene prvič. Na predstavitvi bo knjigo možno kupiti za polovično ceno.

V četrtek, 19. septembra, ob 18. uri se bomo posvetili skrivnostnemu svetu gliv. Knjigo Zadnja vijoličasta bledivka, ki poleg gob in njihovih številnih zdravilnih učinkov opisuje tudi težko življenjsko pot protagonistke, bo predstavila determinatorka gliv in amaterska mikologinja Katarina Grabnar Apostolides, ki je avtobiografsko obarvano knjigo napisala skupaj s pisateljico Ano Schnabl. Pogovor bo vodila kreativna direktorica agencije Kreativna baza in pobudnica nastanka knjige Maja Čander. Če bo vreme dopuščalo, bomo v knjigarni s pomočjo Katarine Grabnar Apostolides pripravili tudi manjšo razstavo gob, vse gobarje, ki se bodo udeležili predstavitve, pa vabimo, da s seboj prinesejo gobe, ki jih ne poznajo, pa bi želeli, da jih določi naša determinatorka.

Predstavitev knjige Vse luči Muanisa Sinanovića
V sredo, 11. septembra, ob 18. uri bo v dvorani Alme Karlin v Cankarjevem domu predstavitev introspektivnega romana Muanisa Sinanovića Vse luči. Gre za globoko meditativno delo, ki obsoja samo zato, da bi dalo misliti. V romanu avtor srdito obračunava s samim seboj, z nekdanjo verzijo sebe. Neizprosen dialog z lastno dušo, s svojimi nedoslednostmi, sprenevedavostmi in hinavščino daje izpovedovalcu vso pravico, da na tej poti izstavi račun tudi svoji okolici, delokrogu in sorodnikom, ki jih danes strogo črti in premerja.

S pisateljem se bo pogovarjal pesnik in igralec Kristian Koželj. Brezplačne vstopnice so na voljo na spletni strani in blagajni Cankarjevega doma.

September: roman o odraščanju in nasilju, pa tudi prijateljstvu in ljubezni
V sredo, 18. septembra, ob 19. uri bo v prostorih kavarne Moderne galerije pogovor s pisateljico in urednico Ano Schnabl, ki je pri Beletrini pred kratkim izdala svoj četrti roman September. Z njo se bo pogovarjal literarni kritik in prevajalec Sašo Puljarević.

September ni le roman o odraščanju in nasilju, temveč tudi o prijateljstvu, ljubezni in pisanju, ki delajo življenje znosno. Skozi knjigo spremljamo življenje Evelin, ki živi v družini, v kateri agresivni izbruhi in očetove grožnje predstavljajo del vsakdana. Medtem ko se iz briljantne deklice razvija v svojeglavo najstnico in samostojno žensko, se v njej dolbejo luknje, ki jih spretno odstira pripovedovalka.

Zgodbe, ki nas povezujejo: Strokovno srečanje in kreativni dialog
V četrtek, 26. septembra, ob 14. uri bo v mariborskem Sodnem stolpu potekalo strokovno srečanje in kreativni dialog Zgodbe, ki nas povezujejo, na katerem bodo domači in avstrijski strokovnjaki spregovorili o izzivih založništva. Na dogodku, ki ga organizirata Mariborska knjižnica in avstrijsko Literarno društvo Manuskripte, bodo udeleženci med drugim govorili o tem, kako založniki prihajajo do avtorjev, katere so oblike podpore in možnosti za prevajalce, avtorje in založbe ter kako se pri nas in čez mejo razvijajo knjižni klubi.

Beletrina si želi z dogodkom okrepiti medsebojno sodelovanj in povezovanje. Srečanje in dialog bosta moderirala filozof mag. Igor Černe in pisatelj Andreas Unterweger. Prvi del srečanja bo namenjen predstavitvi, pregledu stanja ter razpravi med udeleženci, v drugem delu pa bo sledila predstavitev izsledkov posameznih skupin udeležencev.
ProgramDogodek, ki je del projekta STORCON in je sofinanciran v okviru Interreg programa Slovenija–Avstrija, bo tolmačen v nemški jezik.Projekt Thinkpub: za razvoj evropskega založniškega prostora
Zaživela je spletna stran projekta Thinkpub, ki želi evropskemu založniškemu prostoru omogočiti boljše prilagajanje na nove razmere digitalne dobe. Z inovativnim programom izobraževanja in usposabljanja ThinkPub ponuja nabor naprednih digitalnih orodij v okviru spletne »knjižnice digitalnih učnih objektov«.Program, ki temelji na povezovanju mednarodnih partnerjev iz založništva, tehnologije, sejemske dejavnosti in drugih strokovnih področij literature, ponuja vire za učenje ključnih kompetenc, ki založnikom in avtorjem pomagajo pri razumevanju trga in odzivanju na spremembe na njem. Vsebine bodo predstavljene v sklopu petih kategorij; od inovativnosti na področjih menedžiranja in marketinga ter novih tehnologij, do prevajalskih vprašanj in bralnih navad ter preferenc. Glavni cilji projekta so trajnost, zvišanje števila delovnih mest v literarnem sektorju in povečanje prepoznavnosti branja knjig v digitalni dobi.

Beletrinin projekt financira European Creative Europe Programme. Za več informacij obiščite spletno stran.Beletrina v živoPo poletnem premoru se vrača tudi Beletrina v živo. Vsak ponedeljek ob 20. uri bodo na sporedu nove epizode, ki prinašajo zanimive razprave o knjigah, ustvarjalnem procesu in življenju pisateljev. Serija spletnih oddaj je na voljo v obliki videoposnetka in podkasta.

Prva septembrska gosta Beletrine v živo, ki je že na voljo, sta bila tandem za plezalne, alpinistične in druge avanture, Tomo Virk in Iztok Tomazin. O knjigi Naveza, v kateri beležita svoje skupne plezalne podvige in razmišljata o alpinizmu, se je z njima pogovarjala moderatorka Mojco Volkar Trobevšek.V današnji epizodi bomo pozornost namenili romanu Vse luči domačega pisatelja Muanisa Sinanovića, ki bo v pogovoru z moderatorjem Kristijanom Koželjem spregovoril o svojem zagotovo najbolj nenavadnem, vznemirljivem in zrelem knjižnem delu. O novem romanu September, ki orisuje temne in svetle plati življenja protagonistke Evelin, pa bo tretji ponedeljek v mesecu spregovorila pisateljica Ana Schnabl, s katero se bo pogovarjala moderatorka Liu Zakrajšek. 23. septembra se bosta o biografiji razvpitega Grigorija Rasputina Rasputin: Vera zaton in oblast Romanovih, ki jo je napisal Douglas Smith, pogovarjala zgodovinarka Ana Cergol in moderator Gašper Stražišar.

VIR: Kreativna baza