Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in SID Banka namenjata gospodarstvu milijardo evrov posojil za spodbujanje investicij in pomoč za prebroditev kriznih razmer. S tem ukrepom bo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v več letih prispevalo 270 milijonov evrov, SID banka pa bo dodala še 730 milijonov evrov, da bo podjetjem na voljo več sredstev.
Podpisana sporazuma o financiranju posojilnih skladov PS8 in PS9 v skupni vrednosti ene milijarde evrov sta namenjena spodbujanju investicij v gospodarstvu ter krepitvi obratnih sredstev podjetij v vseh fazah poslovanja. S tem je vlada vzpostavila nov, stalno pripravljen mehanizem, ki bo podjetjem omogočal hiter dostop do posojil tudi v času kriz in drugih nepredvidljivih okoliščin zunaj nadzora posameznih podjetij na eni strani ter spodbudo za investiranje podjetij na drugi strani. Posojila SID banke bodo tako na voljo že prihodnji mesec.
Sporazuma sta rezultat usklajevanj sprememb zakonodaje med številnimi deležniki znotraj državne uprave in gospodarstva in predstavljata lep primer oblikovanja učinkovitega finančnega mehanizma za podporo gospodarstvu
Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport: »Milijarda evrov podpore in pomoči gospodarstvu prihaja v pravem trenutku, da gospodarstvu na eni strani pomagamo premostiti krizne šoke, na drugi strani pa spodbuditi nov investicijski cikel. Pri tem mislim tako na spodbujanje raziskav, razvoja in inovacij ter za sofinanciranje visokoproduktivnih naložb podjetij. Zaradi obsežnega prispevka države bodo podjetja prejela posojila pod ugodnimi pogoji, z moratoriji, ugodno obrestno mero in daljšimi ročnostmi. To je prava poteza v pravem trenutku, da slovensko gospodarstvo okrepimo za nove izzive s spodbudami za razvoj inovacij, za sprostitev investicij ter za likvidnostno razbremenitev podjetij.«
Borut Jamnik, predsednik uprave SID banke: »S sklenitvijo sporazumov SID banka skupaj z državo vzpostavlja stabilen in dolgoročen finančni mehanizem, ki bo podjetjem omogočil tako nujno likvidnostno podporo v kriznih okoliščinah kot tudi financiranje razvojnih, raziskovalnih in investicijskih projektov. S tem krepimo učinkovito porabo javnih sredstev ter podjetjem omogočamo zanesljiv dostop do ugodnega financiranja, ko ga najbolj potrebujejo. Ob tem bomo postali še pomembnejši soustvarjalec pri spodbujanju razumevanja in vrednotenja intelektualne lastnine, saj bo ta lahko služila kot oblika zavarovanja posojil, kar pomembno prispeva k temu, da znanje postaja vse bolj prepoznan in uporaben finančni kapital slovenskega gospodarstva.«
Posojilni sklad PS9 – za krizne situacije in nepredvidene okoliščine
Sklad PS9 zagotavlja posojila za hitro in ciljno financiranje podjetij v času obstoječih ali prihodnjih kriznih šokov doma ali v svetu. Podjetja lahko pridobijo ugodna posojila z daljšimi ročnostmi, moratorijem na odplačilo in ugodnejšo obrestno mero. Skupna vrednost sklada PS9 znaša 500 milijonov evrov – ministrstvo prispeva 150 milijonov, SID banka pa 350 milijonov evrov. Upravičena so podjetja vseh velikosti, pri čemer se v zavarovanje posojila lahko vzame tudi intelektualna lastnina, kar dodatno spodbuja njeno uporabo pri financiranju podjetniških aktivnosti.
Posojilni sklad PS8 – za naložbe in dvig konkurenčnosti
Sklad PS8 je usmerjen v financiranje naložb ter raziskav, razvoja in inovacij, ki dvigujejo konkurenčnost in produktivnost slovenskih podjetij, ter v krepitev njihovih obratnih sredstev. Ta usmeritev financiranja je ključna v obdobju, ko se je investicijska aktivnost opazno upočasnila. Podjetja lahko pridobijo posojila z daljšimi ročnostmi, moratoriji in ugodnimi obrestnimi merami. Skupni obseg sklada je 500 milijonov evrov – ministrstvo prispeva 120 milijonov, SID banka pa 380 milijonov evrov. Tudi tu bo možno zavarovanje posojil z intelektualno lastnino.
VIR: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport