Na začetku leta 2025 smo se pri kadrovskih strokovnjakinjah pozanimali, kako dobro je bilo leto 2024 glede zaposlovanja marketingarjev in kakšne so njihove napovedi za letošnje leto.

Na začetku leta 2025 smo se pri kadrovskih strokovnjakinjah pozanimali, kako dobro je bilo leto 2024 glede zaposlovanja marketingarjev in kakšne so njihove napovedi za letošnje leto.

Objavljeno:

sobota, 12. April, 2025

Tina Guček Novinarka Marketing magazina

Foto: osebni arhiv sogovornic, Dreamstime

Sogovornice so večinoma mnenja, da se podjetja zavedajo, da je prihodnost marketinga v digitalnih kanalih, kjer so tudi najbolj iskani kadri – bolj so specializirani, bolj so zaželeni.

Za začetek nekaj številk. Maja Kmet, HR-specialistka na portalu Mojedelo.com, pravi, da je bilo leto 2024, kar zadeva objave delovnih mest s področja marketinga, malce slabše kot leto pred tem. »Na voljo sta bili 1602 prosti mesti, kar je 129 manj od leta prej. Prvo polovico leta so številke sicer kazale drugačno napoved, pa vendar se je po poletnih mesecih vse skupaj malo umirilo. Najslabši je bil december, ko smo imeli objavljenih samo 91 prostih mest na tem področju, kar je najmanj v zadnjih dveh letih,« pove.

Podobno opažajo tudi pri zaposlitvenem portalu Optius.com. Ustanoviteljica in direktorica Saša Boštjančič pravi, da so podjetja zadnja leta (po okrevanju po pandemiji) sicer povečevala svoje marketinške proračune, kar še vedno spodbuja povpraševanje po kompetentnem kadru, lani pa je sledila rahla upočasnitev. »Opažamo, da dobra podjetja in digitalne ali podobne agencije še vedno iščejo marketingarje, vendar se zaposlovanja lotevajo bolj premišljeno in strateško kot v preteklih letih. Želje so se na obeh straneh nekoliko spremenile. Delodajalci zdaj iščejo kadre s širšim spektrom znanj, medtem ko zaposleni vse bolj vrednotijo ravnovesje med delom in zasebnim življenjem,« pravi.

Statistika po njenem mnenju to potrjuje: raziskava, ki jo izvaja Top Employers Institute, je pokazala, da 62 odstotkov mlajših zaposlenih (npr. pripadnikov generacije Z) daje prednost smislu dela in fleksibilnosti pred višino plače. »V slovenskem prostoru opažamo podobne trende. Podatki kažejo, da je bila stopnja povpraševanja po komunikacijskih kadrih v letu 2024 še vedno stabilna, vendar brez večjih nihanj,« pravi Saša Boštjančič.

Veliko podjetij išče specialiste

Navede še, da je bilo v lanskem letu največ povpraševanja po strokovnjakih za digitalni marketing, analitiko, plačljivo oglaševanje in vsebinski marketing. Ključni profili vključujejo tiste, ki obvladajo upravljanje oglaševalskih platform (Google Ads, Meta Ads), optimizacijo spletnih strani (SEO) in podatkovno analitiko za strateško odločanje. Posebno iskani so tudi ustvarjalci vsebin, ki znajo prilagoditi komunikacijo različnim platformam in ciljnim skupinam.

Laura Smrekar, partnerka v družbi Competo, leto 2024 ocenjuje kot relativno stabilno na področju zaposlovanja marketingarjev. »Največ povpraševanja je bilo po specialistih oz. strokovnjakih s področja marketinga in digitalnega marketinga ter komuniciranja. Velik poudarek je bil na kandidatih, ki so znali obvladovati specifična orodja in platforme, hkrati pa so imeli sposobnost, da kreativno in strateško pristopijo k reševanju marketinških izzivov,« pravi.

Večje razumevanje za digitalni marketing

Lucia Josić Jazbinšek, direktorica profesionalnih storitev v podjetju Kariera, pa opaža, da je trg pridobil razumevanje za digitalni marketing in je prenehal enačiti različne funkcije v marketingu. »To je prineslo dodatno zaposlovanje v oddelkih za marketing. Po hitri analizi odprtih oglasov v lanskem letu lahko preštejem, da je bilo v povprečju odprtih 35 pozicij na mesec; 10 odstotkov teh je bilo usmerjenih na iskanje višjega kadra, 15 odstotkov pa na asistente v marketingu. Preostali so iskali specialiste in samostojne sodelavce. Največ novega povpraševanje je bilo po specialistih za e-poštni marketing,« pravi.

V Karieri so opazili tudi, da so podjetja povečala proračun za digitalne naložbe, posledično pa se je s tem ustavilo povpraševanje po specialistih za digitalni marketing, upravljanje vsebin in podatkovno analitiko. V večjih podjetjih je bilo opaziti, da so iskali zelo specializiran kader, medtem ko so manjša in srednje velika podjetja še vedno iskala širše specialiste, ki lahko pokrivajo več področij hkrati.

Po mnenju Tine Ocepek, vodje projektov za iskanje in selekcijo kadrov v Adeccu, je bilo leto 2024 za zaposlovanje marketingarjev dinamično in polno izzivov, hkrati pa tudi poslovnih priložnosti. »Podjetja so okrepila svoja prizadevanja v digitalnem marketingu, zaradi česar je naraščalo povpraševanje po strokovnjakih za področja, kot so upravljanje družbenih omrežij, SEO, vsebinski marketing in digitalno oglaševanje. Opazili smo tudi prihod tujih podjetij v Slovenijo, ki so iskala marketinški kader, kar je odprlo dodatna delovna mesta. Hkrati so se delodajalci soočali z večjo konkurenčnostjo pri iskanju talentov, saj so marketingarji, ki združujejo kreativnost, tehnično znanje in strateški pristop, postali ključni za uspeh podjetij,« pove Ocepkova.

Nekateri do nove službe hitreje, drugi počasneje

Na vprašanje, kako hitro iskalci v povprečju najdejo zaposlitev, Saša Boštjančič pove, da je to odvisno od številnih dejavnikov, kot so agilnost posameznika, njegovih izkušenj, specializacij in povpraševanja na trgu. »Specialisti s področja podatkovne analitike, senior profili in kandidati z osnovnim znanjem programiranja običajno najdejo zaposlitev hitreje kot splošni profili. Povprečen čas iskanja zaposlitve je torej odvisen od specializacije in povpraševanja. Podatki kažejo, da specialisti za podatkovno analitiko in tisti z znanji programiranja pogosto najdejo zaposlitev v manj kot treh mesecih, medtem ko splošni profili iščejo delo dlje,« pove.

S tem, da se kandidati, ki imajo specifične veščine, zaposlijo hitreje, se strinja tudi Laura Smrekar, Tina Ocepek pa navede tudi konkretnejše podatke: »Marketingarji z iskanimi veščinami, kot so poznavanje digitalnih orodij, npr. Google Analytics, Meta Ads, CRM-sistemi, so v povprečju našli zaposlitev v dveh do štirih mesecih. Malo je odvisno tudi od njihove izkušenosti in fleksibilnosti pri izbiri delodajalca. Za specializirane ali višje pozicije, kjer so zahtevane bolj specifične izkušnje, je proces trajal nekoliko dlje, tudi do šest mesecev. Določeni kandidati so svoje iskanje razširili tudi preko meja Slovenije in se začeli povezati s podjetji po vsej Evropi, kar jim omogoča še večjo fleksibilnost pri zaposlovanju.«

Trg postaja vse bolj konkurenčen

Fleksibilnost izpostavlja tudi Lucia Josić Jazbinšek, ki pravi, da marketingarji običajno najdejo zaposlitev v dveh do štirih mesecih, kar kaže na stabilno povpraševanje po njihovem znanju. »Čeprav niso deficitarni kader, postaja trg vse bolj konkurenčen, saj se vse več strokovnjakov odloča za svobodnjaško obliko dela, kar omejuje bazen dostopnih kandidatov. Fleksibilne oblike dela in delo na daljavo tovrstne trende dodatno pospešujejo,« pravi.

Medtem ko Mirjam Kmetič, starejša svetovalka za kadre v Manpower Slovenija, navede, da iskalci novo zaposlitev (lahko) najdejo že v mesecu ali dveh, Maja Kmet poudari, da vsi vendarle službe ne najdejo zelo hitro: »Vse je odvisno od specifičnih znanj in izkušenj kandidata, ki na koncu jeziček na tehtnici prevesijo v eno ali drugo stran. Profili z znanjem digitalnih orodij in analitike pa so običajno zaposlitev resnično našli hitreje.«

Kakšne pa so napovedi za leto 2025?

Čeprav Mirjam Kmetič pravi, da se po nekaterih napovedih (npr. po anketah Zavoda za zaposlovanje) za leto 2025 napoveduje 1,4-odstotna rast števila zaposlenih, kar je najslabša rast v zadnjih štirih letih, so sogovornice precej optimistične.

Urška Lovšin, vodja marketinga v Adecco Slovenija, ohlajanje trga pričakuje le v primeru, da bi prišlo do večjih gospodarskih pretresov, sicer pa meni, da bo povpraševanje po marketinških kadrih raslo. »Tako bo zlasti na področju digitalnega marketinga, ki je izjemno pomembno za rast podjetij. Je tudi področje, kjer se je v zadnjih letih pojavilo kar nekaj novih delovnih mest. Podjetja se zavedajo, da je v hitro spreminjajočem se poslovnem okolju ključno ohranjati močno prisotnost na digitalnih kanalih, zato bo povpraševanje ostalo stabilno ali bo celo naraščalo,« pravi.

Tudi Saša Bostjančič pričakuje stabilizacijo trga zaposlovanja v marketingu. »Čeprav bo povpraševanje po določenih profilih morda rahlo upadlo, bodo dobra podjetja še naprej iskala kompetentne strokovnjake, ki jim lahko pomagajo doseči rast in še boljše rezultate tudi v obdobjih pričakovanega gospodarskega ohlajanja,« je prepričana.

Enako meni Laura Smrekar, ki ocenjuje, da bo trg zaposlovanja na področju marketinga letos ostal dokaj stabilen in podoben lanskemu. »Digitalna transformacija bo še naprej vplivala na potrebe po kadrih, ki so sposobni obvladati nove tehnologije, hkrati pa so sposobni strateškega razmišljanja in kreativnih pristopov,« pravi.

Članek lahko v celoti preberete v Marketing magazinu marec 2025, #525.Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

VIR: MM