Sekcija za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, podpira predlagano Elesovo poenostavitev obračunavanja omrežnine, saj je, kot izhaja iz klicev, ki jih prejemajo, obstoječi model nepregleden in odjemalcem nerazumljiv.
Datum objave:
10. januar 2025
Avtor:
Brane Janjič
Sekcija za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, podpira predlagano Elesovo poenostavitev obračunavanja omrežnine, saj je, kot izhaja iz klicev, ki jih prejemajo, obstoječi model nepregleden in odjemalcem nerazumljiv.
Kot so sporočili iz Sekcije za vprašanja dobaviteljev, pozitivno ocenjujejo smer rešitev, ki jih je v zvezi s poenostavitvijo obstoječega modela predlagal ELES, saj se je ta, na kar so v strokovnih krogih dobavitelji opozarjali že v preteklosti, po prejemu dejanskih računov na strani odjemalcev izkazal za nepreglednega in nerazumljivega. Po njihovi oceni, nov način obračunavanja omrežnine namreč ne izhaja iz možnosti prilagajanja odjema odjemalcev, temveč zgolj iz potencialne razbremenitve omrežja. Dobavitelji zato menijo, da bi smer predlaganih sprememb, kot jih je v svoji analizi vključno s predlogom poenostavitev nakazal ELES, vnesla večjo preglednost in uporabnikom omrežja omogočila bolj razumljiv model obračuna omrežnine. Hkrati pa še opozarjajo, da bodo za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, poleg razumljivejše metodologije, ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine.
GZS: Predlogi Elesa gredo v smeri naših predlogov
O zapletih povezanih z novim načinom obračunavanja omrežnine so danes govorili tudi na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so prav tako dejali, da gredo predlogi Elesa glede spremembe same metodologije v smeri predlogov GZS, predlaganih že marca 2024 – manjše število časovnih blokov, ustreznejša časovna in stroškovna razlika med časovnimi bloki, merjenje moči glede na dejansko doseženo moč in popravek tarifnih postavk. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal pa je ob tem izpostavila, da pa se nikakor ne strinjajo s tem, da se samo »popravi« obstoječo metodologijo, temveč, da je treba pripraviti povsem nov akt z novo, ustreznejšo metodologijo, pred uvedbo izvesti analize učinkov, zagotoviti večletno prehodno obdobje, da se uporabniki lahko ustrezno prilagodijo, ter upoštevati specifike gospodarstva. Delna ali celotna oprostitev plačila stroška za moč za najdražji 1. časovni blok za odjemalce v visoki sezoni po prepričanju GZS namreč ne bo razbremenila dela gospodarstva z najvišjimi podražitvami, saj so pri teh podjetjih najvišja povečanja stroškov ne za moč, ampak postavke za energijo (celo 4-6-kratna).
GZS zato državo in regulatorje poziva, da začasno vzpostavi star sistem obračunavanja omrežnin, v tem času pripravi nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo zagotavljala upoštevanje vseh zakonskih določb in priporočil ter omrežnega kodeksa evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev, za nov akt regulator izvede ocene učinka nove metodologije na vse deležnike ter zagotovi ustrezno večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo vsem uporabnikom, da se lahko prilagodijo spremembam omrežninskega sistema.ter, da se pri novem sistemu upoštevajo tudi posebnosti in potrebe gospodarstva ter breme aktivnega odjema bolj sorazmerno porazdeli med odjemalce in elektro operaterje.
VIR: NAŠ STIK