ELES v razdelilno-transformatorski postaji (RTP) Maribor zaključuje dve pomembni investiciji, s katerima bo izboljšana zanesljivost elektroenergetskega napajanja na Štajerskem ter povečana stabilnost slovenskega elektroenergetskega sistema. Skupna vrednost obeh projektov, ki bosta zaključena v letu 2025, znaša 25 milijonov evrov.

Avtor: Mare Bačnar, FOTO: Luka Pašič

Obnova in nadgradnja RTP Maribor ter nova komandna zgradba in tehnološka posodobitev
V okviru prvega projekta je bila letos izvedena menjava še drugega transformatorja, saj je bil prvi transformator zamenjan že leta 2017. Poleg tega je bil vgrajen transformator za lastno rabo, skupaj s pripadajočim visokonapetostnim poljem. Postavili so novo obhodno polje in rekonstruirali obstoječe zvezno polje. Fizična dela so že zaključena, skupna vrednost tega projekta pa je znašala 10 milijonov evrov. Drugi projekt vključuje gradnjo nove komandne zgradbe, opremljene z najnovejšo tehnološko opremo. Dodatno so bile zamenjane sekundarne naprave v 400 in 110 kV stikališču ter razdelilniki po relejnih hišicah. Dela na tem projektu so v zaključni fazi, njihova vrednost pa znaša 15 milijonov evrov. Zaključek in pridobitev uporabnega dovoljenja za oba projekta sta načrtovana za leto 2025.

Pripravljenost za prihodnost
Z omenjenimi investicijami bo RTP Maribor zanesljivo deloval vsaj naslednjih 20 let. Objekt igra ključno vlogo v slovenskem elektroenergetskem omrežju, saj je na RTP Maribor priključena ena najpomembnejših mednarodnih daljnovodnih povezav – DV 2x400 kV Maribor–Kainachtal, ki slovensko omrežje povezuje z avstrijskim. Družba ELES je pri projektih združila delo zunanjih izvajalcev in lastnih strokovnjakov. Poleg vodenja in nadzora investicij so zaposleni na področju obratovanja sistema izvedli parametrijo, preizkušanje in integracijo novih sistemov vodenja, meritev ter zaščite. Elektromontažna dela so v lastni režiji izvedli zaposleni iz CIPO Maribor.

Krepitev slovenske elektroenergetske infrastrukture
Investiciji v RTP Maribor sta strateškega pomena za stabilnost in zanesljivost slovenskega elektroenergetskega sistema. Kot poudarjajo v družbi ELES, takšni projekti omogočajo učinkovito vključevanje v širše evropsko omrežje ter zagotavljajo trajno energetsko varnost za regijo in državo. ELES se tako z zavezanostjo kakovosti in trajnosti potrjuje kot nosilec razvoja slovenske elektroenergetske infrastrukture.


VIR: Naš stik