Sredstva bodo namenjena 39 investicijskim projektom v osmih državah članicah EU, vključno s prvim projektom v Sloveniji, ki je postala upravičenka sklada leta 2024.

Avtor: Polona Bahun, Foto: Freepik

Evropska komisija in EIB sta odobrili dodatnih 2,7 milijarde evrov iz prihodkov trgovanja z emisijami za čistejše energetske sisteme prek Sklada za modernizacijo.
Projekti bodo državam EU z nižjimi prihodki pomagali okrepiti njihov sektor čiste industrije ter doseči energetsko-podnebne cilje za leto 2030 z zmanjšanjem emisij in izboljšanjem energijske učinkovitosti. Sklad za modernizacijo, ki se financira s prihodki iz sistema EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), je od uvedbe leta 2021 zagotovil naložbe v višini 15,45 milijarde evrov za podporo projektom za prehod na čisto energijo.

Nova podpora dopolnjuje naložbe, napovedane junija, v višini skoraj 2,97 milijarde evrov za drugih 38 projektov, s čimer skupna izplačila iz Sklada za modernizacijo v letu 2024 znašajo 5,67 milijarde evrov in zajemajo 77 projektov v enajstih državah, med njimi tudi v Sloveniji s sredstvi v višini 309 milijonov evrov za naložbe v zmogljivosti za proizvodnjo in shranjevanje električne energije iz OVE.  Letos je bilo podprtih 77 projektov, ki se osredotočajo na proizvodnjo električne energije iz OVE, posodobitev energetskih omrežij, energijsko učinkovitost in nadomestitev proizvodnje premoga z nizkoogljičnim virom.

Rok za predložitev prednostnih predlogov za morebitno podporo Sklada za modernizacijo v naslednjem ciklu izplačil je 18. februar 2025, za neprednostne naložbe pa 21. januar 2025. Prednostne naložbe so tiste, ki so osredotočene na posodobitev energetskih sistemov, zmanjšanje emisij v energetiki, industriji in prometu ter izboljšanje energijske učinkovitosti, navedene v direktivi o EU ETS. Vse druge naložbe, ki izpolnjujejo pogoje Sklada za modernizacijo, se štejejo za neprednostne naložbe in so predmet dodatnega pregleda.

Kot je znano, je sedaj namen Sklada za modernizacijo, ki se financira s prihodki od dražbe pravic do emisije iz EU ETS, podpreti 13 držav EU pri njihovem prehodu na podnebno nevtralnost. Bolgarija, Hrvaška, Češka, Estonija, Madžarska, Latvija, Litva, Poljska, Romunija in Slovaška imajo koristi od Sklada za modernizacijo od njegove vzpostavitve leta 2021. Z revidiranim sistemom EU ETS pa se je področje uporabe Sklada za modernizacijo razširilo in lahko od 1. januarja letos finančno podporo zagotavlja trem dodatnim državam: Grčiji, Portugalski in Sloveniji.

Sklad za modernizacijo podpira naložbe v proizvodnjo in uporabo energije iz OVE, energijsko učinkovitost, shranjevanje energije, modernizacijo energetskih omrežij, vključno s plinovodi in omrežji za daljinsko ogrevanje, ter pravičen prehod v premogovnih regijah. 

Sklad dopolnjuje druge evropske instrumente, kot sta kohezijska politika in Sklad za pravični prehod. Z njim se mobilizirajo znatna sredstva, ki lahko državam upravičenkam pomagajo podpirati naložbe v skladu z načrtom REPowerEU in svežnjem Pripravljeni na 55. Za njegovo delovanje so odgovorne države upravičenke v tesnem sodelovanju z Evropsko komisijo in EIB.

Dejavnosti ocenjevanja naložbenih predlogov EIB v Skladu za modernizacijo so ločene od standardnih operacij financiranja in tehnične pomoči EIB, s čimer se prepreči morebitno navzkrižje interesov pri izvajanju dejavnosti, pooblaščenih v skladu z direktivo o ETS in izvedbeno uredbo Evropske komisije.


VIR: Naš stik