V javnost prihaja vse več informacij o bistveno višjih novembrskih položnicah za elektriko zaradi novega sistema omrežnin, tako za gospodinjstva kot podjetja.

Ljubljana, 18. december 2024 – V javnost prihaja vse več informacij o bistveno višjih novembrskih položnicah za elektriko zaradi novega sistema omrežnin, tako za gospodinjstva kot podjetja. Višje račune potrjuje tudi analiza, ki jo pripravlja Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) na podlagi konkretnih podatkov s terena. Prav zato GZS ponavlja svoj poziv, da je potrebno sistem omrežnin spremeniti tako, da bo zagotovil daljše prehodno obdobje, v tem času pa omrežninski sistem spremeniti na način, da bo tudi gospodarskim subjektom omogočal prilagoditve energetske porabe. 

GZS ob pozivih drugih deležnikov iz politike in energetskega gospodarstva tudi sama ponovno poziva k nujnim spremembam na področju novega sistema obračunavanja omrežnin. Obstoječi sistem namreč predvsem industriji, ki dela 24 ur 7 dni na teden, ne omogoča prilagajanja in bo zato močno povečal stroške poslovanja. Prilagajanja tudi ne omogoča storitvenim dejavnostim, kot sta trgovina in gostinstvo. »Na GZS menimo, da je sedanji sistem neživljenjski in celo v nasprotju z zakonodajo. Potrebne so korenite spremembe metodologije, ki bodo omogočile večjo fleksibilnost obračunavanja omrežnin predvsem za gospodarske subjekte in večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo poslovnim odjemalcem, da se ustrezno prilagodijo,« je ponovila zahtevo Gospodarske zbornice Slovenije generalna direktorica Vesna Nahtigal, ob tem pa pozdravila nedavne predloge v javnosti, da vlada nemudoma pripravi ustrezne rešitve, s katerimi bo do konca mandata zamrznila višino omrežnine na povprečje z 31. septembra letos. 

GZS pripravlja analizo dejanskih podražitev v različnih vrstah podjetij na podlagi prejetih računov od podjetij po dejansko uvedenem novem sistemu omrežnine. Zaključke bo najprej obravnavala na novo oblikovana delovna skupina GZS in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), zatem pa bo z njimi GZS v januarju seznanila tudi javnosti. Že prvi primeri zbranih računov pa potrjujejo do nekajkratno povečanje omrežnine predvsem pri energetsko intenzivnih podjetjih – tako kot je GZS že napovedala pred uvedbo  nove metodologije za obračunavanje omrežnine.

Navajamo nekaj primerov povišanj za podjetja na prenosnem sistemu, priključena na visoki napetosti, in podjetja na srednji napetosti na zbiralkah:

  1. Veliko elektro intenzivno podjetje zaradi spremembe proizvodnega programa porabo električne energije v osnovi zelo znižalo, a bo kljub temu plačalo približno trikrat več omrežnine kot do sedaj. Strošek se mu na mesečni ravni poveča s 100.000 evrov na 280.000 evrov. Že to je povišanje v nižji sezoni, saj računa za november podjetje še ni poslalo.
  2. Podobna je situacija pri drugem velikem energetsko intenzivnem podjetju, ki beleži povišanje stroška omrežnine z blizu 37.800 evrov na skoraj 131.000 evrov (povišanje za 3,5x). Tudi v tem primeru gre za povečanje v nižji sezoni, saj računa za november še niso poslali.
  3. Srednje veliko podjetje, ki je imelo septembra (stari sistem obračunavanja omrežnine) strošek omrežnine v višini 1.767 evrov, oktobra, ko je veljala še nižja sezona, 2.212, ima novembra (višja sezona) strošek v višini 5.644 evrov. Povišanje v primerjavi s starim sistemom ob enaki porabi je torej kar 219-odstotno.

Navedeni primeru nazorno prikazujejo, da je sprememba sistema omrežnine nujna. »Na GZS pričakujemo, da bo tudi zaradi delovanje skupine GZS in MOPE prišlo januarja do pozitivne spremembe za gospodarstvo in tudi za gospodinjstva,« izpostavlja Vesna Nahtigal.

VIR: GZS