Na 23. redni seji Državnega sveta Republike Slovenije je državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol predstavil zaključke posveta Pravičen prehod – se res vsi zavedamo, kaj to pomeni? Med drugim udeleženci posveta nasprotujejo predčasnemu izstopu iz premoga, saj bi takšna odločitev ogrozila načela pravičnega prehoda ter imela negativne posledice za socialno, gospodarsko in energetsko stabilnost SAŠA regije in celotne države.
Na 23. redni seji Državnega sveta Republike Slovenije je državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol predstavil zaključke posveta Pravičen prehod – se res vsi zavedamo, kaj to pomeni? Med drugim udeleženci posveta nasprotujejo predčasnemu izstopu iz premoga, saj bi takšna odločitev ogrozila načela pravičnega prehoda ter imela negativne posledice za socialno, gospodarsko in energetsko stabilnost SAŠA regije in celotne države. Pričakuje se, da se bo država pri pripravi in sprejemanju ukrepov za izstop iz premoga sledila nacionalni strategiji v skladu z načeli pravičnega prehoda, ki predvideva izstop iz premoga leta 2033. Prav tako so ponovno poudarili nujnost sprejema ključnih zakonov za prestrukturiranje regije. Državni svet je danes sprejel zaključke posveta in pozval Vlado RS, da jih prouči in se do njih opredeli v roku 30 dni.
Ker dosedanji v javnosti predstavljeni načrti države glede opustitve rabe premoga niso dali ustrezne pozornosti socialni varnosti delavcev in njihovih družin ter primerno naslovili pravičnega prehoda k trajnostni energetiki in gospodarstvu za vse deležnike, se je Državni svet, na pobudo državnih svetnikov Petra Dermola in Matjaža Švagana, ki v Državnem svetu zastopata interese SAŠA regije in Zasavja, odločil konec novembra 2024 organizirati posvet, da bi spodbudili poglobljeno razpravo o tem, kako premogovnima regijama, ki že desetletja zagotavljata energijo za celotno državo, zagotoviti podporo za preusmeritev njunih gospodarstev in ustvarjanje novih delovnih mest ter omogočiti pravičen prehod ter nadaljnjo rast in razvoj.
Državni svet RS je po posvetu pripravil zaključke, ki jih je danes posredoval Vladi RS. V zaključku je izpostavljeno, da udeleženci posveta nasprotujejo predčasnemu izstopu iz premoga, saj bi takšna odločitev ogrozila načela pravičnega prehoda ter imela negativne posledice za socialno, gospodarsko in energetsko stabilnost SAŠA regije in celotne države. Pričakuje se, da se bo pri pripravi in sprejemanju ukrepov za prenehanje obratovanja Termoelektrarne Šoštanj in pridobivanje lignita v Premogovniku Velenje sledilo Nacionalni strategiji za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, ki predvideva izstop iz premoga leta 2033. Udeleženci so se strinjali, da sta Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije in Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje ključna elementa prehoda regije iz premogovne odvisnosti v trajnostno prihodnost in zagotavljata dolgoročno podporo lokalnemu gospodarstvu, ohranjanje socialne varnosti in ustvarjanje delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Njuna vsebina mora biti usklajena s socialnimi partnerji in lokalnimi skupnostmi ter morata vključevati oceno socialnih, ekonomskih in finančnih posledic izhoda iz premoga ter časovnico izvajanja tega procesa (20 let).
Prestrukturiranje mora določati tudi vmesne cilje za leti 2027 in 2029, odgovorne osebe za posamezne ukrepe in korekcijske ukrepe za primer nedoseganja posameznih ciljev. Slabe in dobre izkušnje zelenega prehoda Zasavja lahko služijo kot vodilo pri vodenju procesa preobrazbe SAŠA regije, vendar pa je glede na njihove specifičnosti ključno, da se ukrepi oblikujejo od spodaj navzgor in v tesnem sodelovanju s SAŠA regijo, saj je za uspeh prehoda odločilno, da so ukrepi pravi in odražajo potrebe lokalnega prebivalstva in regije.
Udeleženci posveta so podprli aktivnosti vladnih resornih ministrstev v okviru obstoječih razpisov Sklada za pravični prehod, pri čemer morajo finančne podpore prejeti tisti projekti, ki bodo služili družbeno-gospodarskim interesom Zasavja in SAŠA regije, ne pa parcialnim koristim močnejših deležnikov kapitala izven teh premogovnih regij. Država mora poleg sredstev Sklada za pravični prehod zagotoviti tudi lastne in druge finančne vire za financiranje blaženja družbeno-gospodarskih stroškov pravičnega prehoda premogovnih regij. Predlaga se tudi ustanovitev posebnega sklada, namenjenega financiranju pravičnega prehoda, ki bi bil osredotočen na finančno podporo SAŠA regije in Zasavja.
SAŠA regiji in Zasavju je treba zagotoviti sistemsko podporo pravičnemu prehodu s pravočasno izgradnjo ustrezne prometne infrastrukture, ki bo omogočila logistično povezljivost premogovnih regij s središčem države in drugimi deli Slovenije.
Za zaščito zaposlenih v Premogovniku Velenje in vseh, ki so posredno ali neposredno odvisni od premogovniške dejavnosti, je nujno zagotoviti celovit pristop in socialno pravičnost vseh kategorij zaposlenih (tudi invalidov), ki vključuje dolgoročne in trajnostne rešitve. Poleg nadomestil in prekvalifikacij je ključnega pomena ustvarjanje novih priložnosti, ki omogočajo prehod v trajnostno in konkurenčno gospodarstvo. V luči pozitivnih izkušenj Zasavja, kjer so številna podjetja, ki so hrbtenica zasavskega gospodarstva, uspela s sredstvi za prestrukturiranje regije posodobiti in ohraniti proizvodne kapacitete, naj se tudi v SAŠA regiji prek javnih razpisov finančno podprejo obstoječa podjetja in omogoči njihov obstanek oz. širitev proizvodnje. V procesu prestrukturiranja podjetij in SAŠA regije naj se v večji meri izkoristi potencial obstoječega strokovnega (inženirskega) kadra v industriji energetike in rudarstva ter njihovo znanje in izkušnje usmeri v razvoj trajnostnih in inovativnih panog (start-up podjetja). S ciljem učinkovitejše koordinacije pri dogovarjanju projektov, ki so financirani s sredstvi EU, naj se zagotovi posredniški organ, saj je komunikacija s številnimi ministrstvi velika ovira za uspešno in hitrejše usklajevanje o razvojnih projektih.
Posnetek posveta je na voljo tukaj.
Prijazen pozdrav
VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje