Evropska komisija je prejšnji teden v Budimpešti že 16. zapored organizirala Energetski forum za državljane (Citizens Energy Forum).

Evropska komisija je prejšnji teden v Budimpešti že 16. zapored organizirala Energetski forum za državljane (Citizens Energy Forum). Letos je potekal pod naslovom Opolnomočenje državljanov za pravičen energetski prehod, z glavnim ciljem okrepiti sodelovanje državljanov v energetskem prehodu in utrditi socialno dimenzijo energetske unije. Glavni poudarek foruma je bil na soočanju prebivalcev Evropske unije z izzivi energetskega prehoda ter iskanju rešitev za pravičen in vključujoč prehod na terenu.

 

Na forumu je kot predstavnik Mestne občine Velenje sodeloval direktor občinske uprave mag. Iztok Mori. V sklopu panela na temo razogljičenja ogrevalnih sistemov je izpostavil ključne izzive in priložnosti Mestne občine Velenje, povezane z energetsko preobrazbo.

 

Forum je potekal v kontekstu novega mandata Evropske komisije, ki v prihodnje načrtuje t. i. paket za državljane s področja energije, katerega cilj bo povečati sodelovanje državljanov v energetskem prehodu ter okrepiti socialno dimenzijo energetske unije. S forumom želijo raziskati, kako lahko lokalni akterji, podporne strukture in energetske storitve vključijo državljane v energetski prehod ter jim omogočijo, da izkoristijo prednosti konkurenčnih energetskih trgov in trajnostnih tehnologij, hkrati pa omilijo vplive ukinitve premoga in zemeljskega plina.

 

V panelu z naslovom Nikogar ne pustimo za sabo: Podpora energetsko revnim državljanom in delavcem, ki jih prizadene razogljičenje ogrevalnih sistemov je direktor občinske uprave Mestne občine Velenje mag. Iztok Mori sodeloval skupaj s predstavnikom mesta Dunaj. Razprava je vključevala izmenjavo izkušenj o tem, kako vključiti in opolnomočiti državljane ter skupnosti za ublažitev negativnih učinkov opuščanja fosilnih goriv v ogrevalnih sistemih ter kakšna je vloga občin pri spodbujanju in implementaciji lokalnih ukrepov. Poseben poudarek je bil na tem, kako zaščititi državljane, zlasti tiste z nizkimi dohodki in ranljive skupine, pred vplivi razogljičenja ogrevalnih sistemov. Direktor mag. Iztok Mori je izpostavil, da bo zaradi preobrazbe daljinskih sistemov in prehoda na obnovljive vire energije potrebno energetsko obnoviti vso javno infrastrukturo in objekte, kar predstavlja velik finančni izziv za vse občine. Poudaril je tudi potrebo po oblikovanju poslovnega modela, ki bi ga lahko uporabili po vsej Evropi, v katerem bi sodelovale tudi banke z nizkimi obrestnimi merami, da bi olajšale to preobrazbo.

 

Forum zagotavlja platformo za potrošnike, regulatorje in industrijo za izmenjavo mnenj o pravicah potrošnikov na energetskem trgu EU. Od ustanovitve leta 2008 forum vsako leto neposredno prispeva k delu Komisije na področju energetske in potrošniške politike. Forum 2024, ki ga Komisija organizira v sodelovanju z madžarsko agencijo za energetiko in javne storitve, je združil širok spekter lokalnih deležnikov, vključno z nevladnimi organizacijami, mesti, energetskimi skupnostmi, energetskimi agencijami, potrošniškimi združenji, podjetji in državljani.

 

Prijazen pozdrav

VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje