Pred dnevi so nekateri mediji objavili informacijo, da naj bi se v Sloveniji na novo predpisale meritve emisij na kotlih na trdno gorivo. Ker gre za povsem napačno informacijo, ki straši uporabnike, Sekcija dimnikarjev pri OZS javnosti posreduje točno informacijo.
Pred dnevi so nekateri mediji objavili informacijo, da naj bi se v Sloveniji na novo predpisale meritve emisij na kotlih na trdno gorivo. Ker gre za povsem napačno informacijo, ki straši uporabnike, Sekcija dimnikarjev pri OZS javnosti posreduje točno informacijo.
Meritve na kotlih na trdno gorivo so predpisane že dalj časa, res pa je, da je bil postopek za izvedbo meritev v pravni red prenesen januarja 2024. Ker gre za zahtevnejše meritve, kot so to meritve na pečeh na tekoče ali plinasto gorivo, morajo biti meritve dosledno in strokovno izvedene, da se na tej osnovi lahko strokovno potrdi ali ovrže ustreznost delovanja kotla. V ta namen letos sprejeti tehnični dokument točno in nedvoumno določa, da je treba najprej opraviti usposabljanje in preskus znanja, da posameznik take meritve sploh sme izvajati.
Resorno ministrstvo in resorni inšpektorat sta bila seznanjena z vsemi dejstvi v zvezi s tem, zato je strokovna javnost z začudenjem in z različnimi odzivi sprejemala informacijo, da meritve na kotlih na trdno gorivo inšpekcija zahteva že v letu 2023 in 2024 in da jih nekateri dimnikarji celo tudi izvajajo. Meritve, ki niso izvedene skladne s predpisanim protokolom, niso in ne morejo biti veljavne. Na podlagi takih meritev ni možno sprejemati nikakršnih zaključkov.
Po trenutnih podatkih je bilo do sedaj zaradi tovrstnih zahtev organa in s tem povezanimi aktivnostmi, opravljenih približno 3.000 meritev, gotovo pa je vrednost neevidentiranih meritev še bistveno večja. Cena meritev je po trenutno dostopnih podatkih znašala med 30 in 100 evrov, na podlagi teh meritev pa so kotli, ki so po tehnologiji stari 50 let ali več, imeli »izmerjene« celo boljše emisije kot sodobni kotli. To je neposreden kazalnik kakovosti takšnih meritev. Opravljanje ali zahtevanje nestrokovnih meritev je zato tudi neskladno z zakonodajo, poudarjajo v Sekciji dimnikarjev pri OZS.
Ker tehnični dokument zahteva usposobljenost dimnikarja, ni bilo treba sprejeti nikakršne nove uredbe, ki je bila povod za napačno informacijo javnosti. V tem predpisu so se namreč zgolj administrativno prestavili že večkrat prestavljeni roki za pričetek izvajanja meritev.
Meritve se na kotlih na trdno gorivo tako ne uvajajo na novo, do zagotovitve usposobljenosti dimnikarjev in sprejetja spremljajočih zahtev pa se ne morejo opravljati niti danes niti se ne bodo morale opravljati v letu 2026, kot to določa administrativna sprememba. Vse do sedaj opravljene meritve na kotlih na trdno gorivo so nepreverljive, nedokazljive in posledično neveljavne.
Sekcija dimnikarjev pri OZS zato ponovno poziva k strokovnemu opravljanju storitev in upoštevanju zakonodaje vseh deležnikov, z zasledovanjem ciljev varstva okolja, varstva zraka, požarne varnosti in učinkovite rabe energije, prav tako pa odločevalce ponovno poziva k nujni izboljšavi in ureditvi dimnikarske dejavnosti, s katero se že desetletja ravna mačehovsko.
VIR OZS