Patruljna ladja francoske mornarice Commandant Bouan bo od 17. do 20. novembra 2024 v okviru dvostranskega francosko-slovenskega obrambnega sodelovanja na rutinskem postanku v koprskem pristanišču.
Patruljna ladja francoske mornarice Commandant Bouan bo od 17. do 20. novembra 2024 v okviru dvostranskega francosko-slovenskega obrambnega sodelovanja na rutinskem postanku v koprskem pristanišču.
Glavne naloge 80-metrske ladje, ki šteje do 95 članov posadke, so patruljiranje ob francoski obali, v Evropi in na čezmorskih ozemljih. Posadka ladje pogosto sodeluje na nalogah v podporo miru po vsem svetu.
Poveljnika ladje kapitana korvete Damiena Tocquerja je sprejela podžupanja Mestne občine Koper Mateja Hrvatin Kozlovič. Srečal se je s kapitanom korvete Miranom Balažicem, namestnikom poveljnika 430. mornariškega diviziona Slovenske vojske ter predstavniki koprskega pristanišča.
Ob tej priložnosti je na povabilo poveljnika ladje kapitana Damiena Tocquerja na krovu francoske patruljne ladje potekala slovesnost v počastitev dvostranskih francosko-slovenskih odnosov na področju obrambe. Dogodka se je udeležil generalmajor Dobran Božič, vojaški svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Republike Slovenije ter prejemnik reda častnik legije časti, v prisotnosti francoske veleposlanice v Sloveniji Florence Lévy, kapitana korvete Mirana Balažica, namestnika poveljnika 430. mornariškega diviziona Slovenske vojske in obrambnega atašeja na francoskem veleposlaništvu v Sloveniji polkovnika Stéphana Loechleiterja.
Francoska veleposlanica Florence Lévy je v nagovoru poudarila, da postanek patruljne ladje francoske mornarice »potrjuje kakovost francosko-slovenskega strateškega partnerstva na področju varnosti in obrambe ter sodelovanja med mornaricama.« Dodala je, da so »dvostranske vezi izjemnega pomena v današnjem nestabilnem svetu« ter poudarila, da »so Slovenci tesni zavezniki in partnerji znotraj NATA in EU, ki so svoje vojake napotili na številne misije in naloge v podporo miru.«
Generalmajor Dobran Božič je posadki izrekel toplo dobrodošlico v Sloveniji. »Vaš obisk ni le simbol prijateljstva med našima državama, temveč tudi izraz skupnega prizadevanja za mir, varnost in stabilnost na morju ter širše. Francoska mornarica z dolgoletno tradicijo in strokovnostjo predstavlja zgled predanosti in usposobljenosti, kar Slovenija kot zavezniška država izjemno ceni. Sodelovanje med našima državama tako bilateralno kot v okviru Evropske unije in zveze NATO potrjuje pomen skupnih vrednot ter zavez k varovanju naših skupnih interesov. Vaša prisotnost v naših vodah je priložnost za izmenjavo izkušenj in krepitev sodelovanja, ki bo še naprej prispevalo k varnosti in blaginji naših narodov. Iskrena zahvala za vso dosedanjo podporo pri izobraževanju in usposabljanju naših mornarjev in upam na vašo podporo še v prihodnje. Želim vam prijetno bivanje pri nas in uspešno nadaljevanje vašega poslanstva.«
Poveljnik ladje kapitan Damien Tocquer je ob tej priložnosti spomnil na naloge v katerih je ladja Commandant Bouan uspešno sodelovala vse od leta 1984. Ladja je zadnji predstavnik razreda Aviso d'Estienne d'Orves, znana tudi pod imenom Aviso tipa A69. 14. marca 2024 je v Gvinejskem zalivu, na ribiški ladji, ki je plula pod brazilsko zastavo, zasegla največjo količino mamil v zgodovini francoske mornarice, 10 693 kilogramov kokaina, vrednega približno 695 milijonov evrov.
Patruljno ladjo so obiskali pripadniki 430. mornariškega diviziona Slovenske vojske, ki so s francoskimi kolegi izmenjali strokovna znanja.
Poveljnik ladje je na krovu sprejel predstavnike slovenskega ministrstva za obrambo, predstavnike diplomatskega zbora, člane francoske skupnosti, ki živijo v Sloveniji ter učence Mednarodne francoske šole v Ljubljani. Po besedah Diane Tripodi, ravnateljice Mednarodne francoske šole v Ljubljani »šolska ekskurzija v Koper ni bila le odlična priložnost, da učenci podrobneje spoznajo zgodovino in geografske značilnosti regije, ampak tudi možnost, da se iz prve roke seznanijo z vprašanji, nalogami in poslanstvom institucij, ki delujejo na področju nacionalne obrambe in varnosti.«
Francosko in slovensko mornarico povezuje dolgoletno sodelovanje, zlasti na področju usposabljanja slovenskih ekip za odstranjevanje eksplozivnih ubojnih sredstev. Slovenija je tako postala inštruktorica za druge partnerske države. Slovenski potapljači za protiminsko delovanje se v Toulonu, na jugovzhodu Francije, redno udeležujejo usposabljanj.
Obisk patruljne ladje Commandant Bouan je zadnji v nizu rutinskih postankov ladij francoske mornarice v Sloveniji. Junija 2022 se je v Kopru za namen skupne vaje ustavil minolovec Pluton.
VIR: Francosko veleposlaništvo v Sloveniji