Slovenija je, kljub majhnosti, svetovna športna velesila. Naši športniki vsako leto posegajo po najvišjih uvrstitvah in nas navdušujejo s svojimi izjemnimi rezultati. Tudi na letošnjih igrah v Parizu so z dvema zlatima in eno srebrno kolajno dokazali, da je šport pomemben del slovenske narodne identitete.
Slovenija je, kljub majhnosti, svetovna športna velesila. Naši športniki vsako leto posegajo po najvišjih uvrstitvah in nas navdušujejo s svojimi izjemnimi rezultati. Tudi na letošnjih igrah v Parizu so z dvema zlatima in eno srebrno kolajno dokazali, da je šport pomemben del slovenske narodne identitete.
Za prihodnost slovenskega športa s trdim delom in odrekanji tudi v mladih letih skrbi naš športni pomladek. Nadarjeni mladi športniki in športnice, ki sanjajo o olimpijski slavi starejših kolegov sestavljajo zaledje slovenskega športa. Žal veliko mladih perspektivnih posameznikov nima enakih možnosti za športno udejstvovanje kot njihovi vrstniki. Olimpijski komite Slovenije se s Fundacijo Leona Štuklja in Miroslava Cerarja, v sodelovanju z Zvezo Anita Ogulin že deseto leto zapored trudi zbrati čim več sredstev za mlade športnike iz socialno šibkih okolij preko projekta Botrstvo v športu.
Začetki projekta segajo v leto 2015, ko je bila na pobudo nekdanjega predsednika OKS-ZŠZ Bogdana Gabrovca ustanovljena Fundacija za športnike iz socialno šibkih okolij.
Od leta 2020, ko se je Fundacija združila z Zvezo prijateljev mladine Moste – Polje (danes poznana pod imenom Zveza Anita Ogulin & ZPM), uspešno izvajamo projekt Botrstvo v športu. V letu, ko smo začeli nadvse uspešno sodelovanje z ZPM, smo prvič organizirali že tradicionalno dobrodelno prireditev, kjer je prvi ambasador Thomas Bach (predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja) častno dobrodelno lento predal nasledniku. Poleg Bacha so v čevlje botra oziroma botrice stopili tudi predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin, najboljša slovenska alpska smučarka in olimpijska prvakinja Tina Maze ter vrhunski kolesar Primož Roglič.
Letos smo dobrodelni projekt tradicionalno zaključili z gala prireditvijo. V elegantni, razkošni Beli dvorani Grand hotela Union v središču Ljubljane je imel glavno vlogo Goran Dragić, košarkarski as in dolgoletni kapetan slovenske košarkarske reprezentance. Gala prireditev je obenem zaključila Dragićevo dobrodelno leto ob slovesu od dolgoletne profesionalne športne kariere. Le-ta je bila tudi rdeča – oziroma zlata – nit vseh dogodkov in prireditev. Tudi na OKS-ZŠZ smo prilagodili podobo in letošnji dogodek odeli v elegantno zlato-rjavo-belo kombinacijo. Od zlate preproge do celovite grafične podobe, vse je odsevalo izjemno, zlato kariero slovenskega košarkarskega asa.
Pester spremljevalni program je obljubljal nepozabni spektakel. Čez večer sta nas elegantno in olimpijsko popeljala Anže Bašelj in Melani Mekicar, popestrili pa so ga tudi pogovori z gosti v občinstvu. Med devetdesetminutnim prenosom v živo smo lahko prisluhnili nagovoru predsednika OKS-ZŠZ Franja Bobinca ter predsednici Republike Slovenije dr. Nataši Pirc Musar. Svoje izkušnje sta ob omizju podelila zlata olimpijka Andreja Leški ter nekdanji košarkar Jure Zdovc. Za glasbeno poslastico sta poskrbela Ana Soklič, nekdanja tekmovalka X Factor Slovenija in slovenska predstavnica na Evroviziji 2021 ter Urban Lutman, član priljubljene glasbene zasedbe Batista Cadillac, program pa so dodatno obogatile plesalke pod vodstvom izjemnega koreografa Matevža Česna.
Tudi letos smo sredstva zbirali z dražbo artiklov iz Gogijeve izjemne športne kariere. Poleg unikatnih košarkarskih dresov, športnih copatov in košarkarske žoge smo med dražene artikle dodali tudi hiperrealistično torto-kip izpod nadarjenih rok slaščičarske mojstrice in umetnice Eve Klinc Purič, med drugim tudi lastnice blagovne znamke ''Sugar Queen'' in soavtorice knjige ''Sladka umetnina''. Poleg torte je Sandi Planinšek, slaščičarski mojster SugarQueen akademije, ustvaril tudi čudovite in okusne čokoladne praline. Le-ti so goste pričakali ob prihodu in dogodku dodali sladki dotik.
Pred neposrednim televizijskem prenosom smo si gostje lahko premierno ogledali dokumentarni film 'Zmaj iz Kosez'', ki ga je režiral Mark Pirc, v vlogi izvršnega producenta pa je nastopil Matej Avanzo, sicer direktor podjetja Spontanzo in pobudnik ter vodja poletne Dragićeve poslovilne tekme Noč zmaja. Dobrodelno večer smo zaključili z razglasitvijo zbranih sredstev. Izjemno ponosni smo, da smo s skupnimi močmi za mlade športnike in športnice iz socialno ogroženih okolij, pod okriljem projekta Botrstvo v športu, zbrali neverjetnih 885.983 evrov.
Sedaj že nekdanji ambasador Goran Dragić je ob zaključku prireditve žogico dobrodelnosti predal svoji naslednici, dvakratni olimpijski prvakinji Janji Garnbret. S tem dejanjem je najboljša plezalka na svetu v svojo zbirko dodala še en plemeniti naziv - častna ambasadorka Fundacije Leona Štuklja in Miroslava Cerarja.
Hvala vsem, ki ste sodelovali, donirali ali se kakorkoli drugače poklonili našim športnikom in športnicam.
Hvala dobri ljudje, hvala Slovenija.
FOT: vse Aleš Fevžer
VIR: OKS