Pogledi v gledališko zgodovino DON KIHOT – BALETNA KLASIKA IN NJENE POSTAVITVE NA SLOVENSKIH ODRIH v četrtek, 24. oktobra 2024, ob 18. uri v spodnjem foyerju SNG Opera in balet Ljubljana, Župančičeva ulica 1, Ljubljana.
Pogledi v gledališko zgodovino
DON KIHOT – BALETNA KLASIKA IN NJENE POSTAVITVE NA SLOVENSKIH ODRIH
v četrtek, 24. oktobra 2024, ob 18. uri
v spodnjem foyerju SNG Opera in balet Ljubljana, Župančičeva ulica 1, Ljubljana.
Gledališka sezona 2024/2025 prinaša novost: novo sodelovanje Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI) ter SNG Opera in balet Ljubljana, ki nadgrajuje v prejšnji sezoni začeto sodelovanje SLOGI in SNG Drama Ljubljana – SLOGI in Drama. V ciklu predavanj in pogovorov Pogledi v gledališko zgodovino izbrane uprizoritve tekoče sezone obeh ljubljanskih narodnih gledališč že pred premierami postavljamo v širši zgodovinski, umetniški in družbeni kontekst. Tokratno predavanje in pogovor z ustvarjalci bosta napovedala balet Denisa Matvienka Don Kihot, ki bo v SNG Opera in balet Ljubljana premierno zaživel v četrtek, 7. novembra.
Ludwig Minkus, Don Kihot, koreograf in režiser Dinko Bogdanić, Opera in balet SNG Ljubljana, premiera 29. oktobra 1994. Foto: arhiv SNG Opera in balet Ljubljana / Saša Novković.
Cervantesovo zgodbo o Don Kihotu, plemenitem vitezu iz Manče, sta skladatelj Ludwig Minkus in koreograf Marius Petipa uporabila za okvir baleta v treh dejanjih, ki je nastal leta 1869. Bil je tako uspešen, da je postal del klasičnega baletnega repertoarja in se še dandanes uprizarja po vsem svetu. Don Kihot tako predstavlja preizkusni kamen za koreografe, ki vsaki postavitvi vdihnejo svojo lastno interpretacijo, in za plesalce, ki v različnih vlogah stopajo v dialog s svojimi predhodniki.Na Slovenskem je bil Don Kihot prvič uprizorjen relativno pozno, več kot 100 let po krstni uprizoritvi. V SNG Maribor ga je 8. 11. 1974 postavil Iko Otrin. Sledilo je še pet uprizoritev v Ljubljani in Mariboru, leta 1994 kar dve.Predavanje pred premiero nove ljubljanske postavitve bo predstavilo razliko v pristopih posameznih koreografov ter kako je uprizoritve sprejemalo občinstvo, pogovor z balerinami Regino Križaj, Uršo Vidmar in Tjašo Kmetec ter koreografom Denisom Matvienkom pa bo odstrl pogled na nastajanje baletne vloge in na različna srečevanja z baletno predlogo. Dogodek bosta v sodelovanju SNG Opera in balet Ljubljana ter Slovenskega gledališkega inštituta pripravila Sonja Kerin Krek in dr. Gašper Troha.Število sedežev je omejeno. Brezplačne vstopnice rezervirate s sporočilom na blagajna@opera.si ali osebno pri blagajni Opere.
Prisrčno vabljeni!
VIR: Slogi