Turizem Ljubljana pripravlja ob letošnjem svetovnem dnevu čebel (20. maja) znova brezplačna vodenja po ljubljanski Čebelji poti.

12. maj 2024

Turizem Ljubljana pripravlja ob letošnjem svetovnem dnevu čebel (20. maja) znova brezplačna vodenja po ljubljanski Čebelji poti. Ta temelji na bogati tradiciji čebelarjenja v mestu in predstavlja njegovo kulturno in zgodovinsko dediščino, povezano s čebelami in čebelarstvom. Ljubljana pa bo praznovala svetovni dan čebel tudi z drugimi aktivnostmi, ki bodo ozaveščale o pomembnosti čebel in drugih opraševalcev ter medovitih rastlin.

Na Čebeljo pot se bo mogoče z vodnikom odpraviti v ponedeljek, 20. maja, in v sredo, 22. maja, ob 15.30 in 18. uri.

Začetek vodenja bo pred Mestno hišo. Na dvournem sprehodu bo vodnik, tudi sam čebelar, popeljal obiskovalce na ogled najstarejšega secesijskega izveska v obliki panja, sprehodili se bodo skozi drevored medovitih malih jesenov in si ogledali upodobitev čebele na znani mestni stavbi. Izvedeli bodo, kako (in kje) so pred več kot stoletjem v Ljubljani prodajali med, pa tudi, kje v Ljubljani je deloval prvi moderni urbani čebelar. Sprehodili se bodo čez tržnico in zatem čez staro mestno jedro do Plečnikovega čebelnjaka na pobočju Grajskega griča.
Še več »medenega« dogajanja

V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani se bo mogoče 20. maja ob 17. uri udeležiti vodenja po vrtu z ogledom urbanega čebelnjaka ter medovitih rastlin, ob 18. uri pa bo delavnica zasaditve z medovitimi rastlinami.

Botanični vrt © Dunja Wedam
Pred Mestno hišo bodo od 9. do 18. ure stojnice, na katerih bodo ponujali knjige na temo čebel, opraševalcev in medovitih rastlin, medene izdelke in storitve, promovirali urbano čebelarstvo ...

Cankarjev dom prireja ob svetovnem dnevu čebel ogled panjev in pokušnjo medu (ob 12. in 16. uri); na strehi Cankarjevega doma čebele namreč sobivajo s kulturo že dvanajst let, kar je eden prvih primerov urbanega čebelarjenja v Sloveniji. Med, ki ga prideluje Franci Petrovčič, čebelar Cankarjevega doma, je visoke kakovosti s certifikatom Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo. Ob 20. uri pa bo v Kosovelovi dvorani na ogled nemški dokumentarni film Čebelji dnevnik.
Čebelam najbolj prijazna občina

Na območju Mestne občine Ljubljana sicer deluje več kot 350 čebelarjev, ki gospodarijo z več kot pet tisoč panji, Ljubljana pa se ponaša z nazivom Čebelam najbolj prijazna občina v letih 2017, 2019 in 2022, ki ji ga je podelila Čebelarska zveza Slovenije za prizadevanja na področju čebelarjenja.

VIR: VisitLjubljana