Organizacija WindEurope opozarja, da bi napačen pristop pomenil nazadovanje pri podpori, h kateri se je EU lani zavezala v svežnju o vetrni energiji in Listini o vetru, saj bi lahko izgubila svojo največjo obstoječo industrijo čiste energije.

Datum objave:
2. februar 2024

Avtor:
Polona Bahun

Avtor fotografij:
Freepik
Organizacija WindEurope opozarja, da bi napačen pristop pomenil nazadovanje pri podpori, h kateri se je EU lani zavezala v svežnju o vetrni energiji in Listini o vetru, saj bi lahko izgubila svojo največjo obstoječo industrijo čiste energije.

Veter v Evropi predstavlja 19 odstotkov porabljene električne energije. Skoraj vse evropske vetrne turbine so izdelane v Evropi, evropska dobavna veriga vetrne energije pa je velika, saj obsega več kot 250 tovarn v skoraj vseh državah članicah EU, v vetrni industriji pa je zaposlenih okoli 300 tisoč ljudi.

Vendar pa se evropska dobavna veriga srečuje s težavami, saj so v zadnjih dveh letih stroški narasli bolj, kot prihodki. Obstaja namreč močna konkurenca kitajskih proizvajalcev vetrnih turbin. EU se je lani zelo dobro odzvala s svežnjem 15 takojšnjih ukrepov za krepitev evropske vetrne industrije, 26 držav članic pa je nato te ukrepe podprlo s podpisom Evropske listine o vetru. Ti ukrepi vključujejo zaostritev meril glede vrste vetrnih turbin, ki jih je mogoče zgraditi v Evropi - zaveze glede kibernetske varnosti in podatkih o poreklu ter odgovornega poslovnega ravnanja.

EU je zdaj tik pred sprejetjem zakona o neto ničelni industriji, katerega namen je okrepiti vse evropske dobavne verige čiste energije. Namen je pravi, a organizacija WindEurope opozarja, da bi lahko prišlo do napačnega izida. Med drugim zakon vsebuje predlog, da bi morala strožja merila najprej veljati le za 20 odstotkov projektov, ostalih 80 odstotkov pa lahko dobijo neevropski proizvajalci. Kot izpostavljajo, je to v nasprotju s svežnjem o vetrni energiji, ki pravi, da bi morala ta merila veljati za vse projekte. 
Medtem so druge industrije čiste energije v drugačnem položaju. Nekatere se trenutno zanašajo na uvoz izdelkov iz držav izven Evrope. Tem bi strožji standardi, ki bi veljali za vse projekte, lahko škodovali. Toda za vetrno industrijo so bistveni, če želi Evropa ohraniti in okrepiti svojo obstoječo dobavno verigo. Rešitev je po mnenju organizacije WindEurope preprosta: zakon o neto ničelni industriji mora vsebovati tehnološko specifičen pristop k pripravi strožjih meril. V nasprotnem primeru bomo preprosto izgubili pridobljena sredstva, vetrno dobavno verigo in ne bomo uspeli vzdrževati rasti drugih novih industrij čiste tehnologije, ki si jih želi Evropa.

Zato morajo po mnenju organizacije WindEurope Eropski parlament in države članice EU ob dokončnem oblikovanju zakona o neto ničelni industriji zagotoviti, da se strožja merila lahko uporabijo takoj in, da vlade sprejmejo tehnološko specifičen pristop k pripravi strožjih meril. 
V nasprotnem primeru bo EU nazadovala pri podpori, h kateri se je lani zavezala v svežnju o vetrni energiji in Listini o vetru in tvega, da bo izgubila svojo največjo obstoječo industrijo čiste energije, še poudarjajo v organizaciji WindEurope.

VIR: Naš Stik