Eksplozivni dokumentarni filmi in goreče posebne oddaje, ki raziskujejo nestanovitna življenja vulkanov
Teden vulkanov:
Eksplozivni dokumentarni filmi in goreče posebne oddaje, ki raziskujejo nestanovitna življenja vulkanov
Ljubljana, 20. junij 2023 - Na Zemlji je več kot 1.500 aktivnih vulkanov, vsako leto pa lahko zasledimo od 50 do 70 izbruhov. V Evropi je 82 vulkanov, od tega jih je 32 samo na Islandiji*, eni najbližjih 'vulkanskih sosed' Združenega kraljestva. Večina vulkanov na Zemlji ni dobro nadzorovanih ali celo sploh ni nadzorovanih. Nekateri vulkani bruhajo skoraj nenehno – na primer Etna in Stromboli – nekateri pa ne izbruhnejo več deset, sto ali celo tisoč let. Od ponedeljka, 26. junija, dalje program Viasat Nature predstavlja Teden vulkanov – izjemno serijo oddaj, ki raziskuje fascinantno in nestanovitno življenje vulkanov.
V ponedeljek, 26. junija, se Teden vulkanov prične z dvema posebnima oddajama, posvečenima Yellowstonu, enemu najmočnejših supervulkanov na Zemlji. Vulkan tiči 7 milj pod najbolj znanim ameriškim nacionalnim parkom. Yellowstone, ki je star dve milijardi let, je imel v povprečnem intervalu 700.000 let tri superizbruhe. Kakšne bi bile posledice za človeštvo, če bi Yellowstone izbruhnil? Kako verjetno je, da se bo to zgodilo? In kako bi izbruh vplival na življenje na Zemlji? V dveh ognjevitih posebnih oddajah vodilni strokovnjaki s tega področja razkrivajo različne možne scenarije superizbruha vulkana Yellowstone in nevarnost tega naravnega pojava. Supervulkan Yellowstone: Tempirana bomba Amerike, bo premierno predvajan na Viasat Nature ob 20.00, serija v dveh delih Supervulkan Yellowstone pa bo na sporedu ob 20.55 in 21.45.
Od ZDA do Evrope Viasat Nature predstavlja še eno popolnoma novo enkratno posebnost, Speči velikani: Evropski nemirni vulkani, katere premiera bo v torek, 27. junija, ob 20.00. Ustvarjalci tega dokumentarnega filma potujejo po Evropi, celini, kjer se nahajajo številni aktivni vulkani. V zadnjih 10.000 letih so imeli vsi vsaj eno erupcijo in znanstvena skupnost jih do danes obravnava kot potencialno nevarne. Dokumentarec skuša odgovoriti na vprašanje, ali bi lahko Evropa ponovno postala žrtev velikega, uničujočega vulkanskega izbruha. V torek, 27. junija ob 20.55, pa bo na sporedu oddaja Vulkani: Uničevanje in ustvarjanje. Ta tridelna serija, ki bo predvajana v treh zaporednih večerih v Tednu vulkanov, raziskuje pomembno vlogo, ki so jo imeli vulkani pri razvoju Nove Zelandije in Avstralije. Računalniško ustvarjene slike v tehnikah 3D in 2D bodo razkrile znanost, medtem ko bodo raziskovalci, znanstveniki in pustolovci raziskovali oddaljene lokacije, odkrivali nove namige in razkrivali regije preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Program na temo vulkanov se bo zaključil z oddajo Nemirna Zemlja, ki bo na sporedu v torek, 27. junija ob 21.40. Ta posebna epizoda bo obravnavala pošastni vulkanski izbruh. Iz starodavnih ruševin, ki so ostale za njim, bodo znanstveniki natančno preučili, kaj se je zgodilo, medtem ko bodo z izjemnimi računalniško ustvarjenimi slikami poustvarili katastrofo do grozljivih podrobnosti.
Ne zamudite Tedna vulkanov na Viasat Nature, od ponedeljka, 26. junija, od 20. ure dalje.
[*VIR: Britanski geološki zavod]
Predogledi epizod so na voljo na zahtevo.
Več fotografij: Images – Dropbox
Napovednik v štirih formatih: Viasat Schedules powered by Pawa.tv
Več o kanalu Viasat Nature: www.viasatnature.si
Viasat Nature Facebook stran: https://www.facebook.com/ViasatNatureSI
VIR: Grayling