Med zadnjim neurjem je bilo največ škode na omrežju Elektra Maribor, kjer je v prvi fazi brez električne energije ostalo več kot 50.000 odjemalcev.

Datum objave:
17. julij 2023

Avtor:
Brane Janjič

Avtor fotografij:
Arhiv Elektra Maribor
Med zadnjim neurjem je bilo največ škode na omrežju Elektra Maribor, kjer je v prvi fazi brez električne energije ostalo več kot 50.000 odjemalcev.

Iz Elektra Maribor so sporočili, da so po močnih nevihtah z vetrom, ki so prejšnji teden zajele širši del oskrbnega območja družbe Elektro Maribor in povzročile številne poškodbe električnega omrežja, napake na omrežju odpravljali še ves konec tedna. Razmere so bile zelo hude, saj je v prvi fazi bilo kar 50.000 odjemalcev brez napajanja električne energije. Kljub intenzivnemu odpravljanju poškodb električnega omrežja v preteklih dneh, so namreč nekatera območja bila še vedno brez napajanja električne energije, tako, da so vzdrževalci sanacijo izvajali tudi čez vikend. Tako je bila do sobote zvečer vzpostavljena električna napetost do vseh transformatorskih postaj, včeraj popoldne pa je bilo brez napajanja z električno energijo le še okoli sto odjemalcev na nizko napetostnem omrežju, pri čemer je šlo izključno le še za razpršene okvare.

V Elektru Maribor ob tem izpostavljajo, da je delo na terenu v takšnih razmerah zaradi podrtega drevja in otežene dostopnosti do krajev okvar zelo oteženo in tudi nevarno, zato je velikega pomena upoštevati tudi varnostne ukrepe, ki lahko vplivajo tudi na zdravje in varnost zaposlenih, in dodajajo, da se zavedajo pomena zanesljive oskrbe z električno energijo za vsa gospodinjstva in gospodarstvo in vseh nevšečnosti, ki jih prekinitev napajanja z električno energijo prinese s seboj, zato se trudijo čim prej zagotoviti električno energijo vsem odjemalcem. Prav tako prebivalce znova opozarjajo, da je tudi v primeru izpada napajanja treba ravnati zelo previdno in upoštevati kot, da so vse elektroenergetske naprave pod napetostjo.

Elektro Maribor sicer tako kot druga distribucijska podjetja v zadnjih letih veliko vlaga tudi v povečanje robustnosti omrežja, saj se s kabliranjem, nameščanjem vodov pod zemljo in tudi z izoliranjem nadzemnih srednje in nizkonapetostnih vodov povečuje odpornost proti posledicam vse pogostejših in vse bolj intenzivnih vremenskih ujm. Novi srednje in nizkonapetostni vodi se tako gradijo v podzemni izvedbi, kadar pa to ni možno, se gradijo predvsem v nadzemni izolirani izvedbi. Konec leta 2020 je bilo tako na njihovem območju od skupno 16.867 kilometrov vodov različnih napetosti že 8.849 kilometrov podzemnih, od 8.018 kilometrov nadzemnih vodov pa je bilo 3.251 kilometrov izoliranih.

VIR: Naš Stik