Vlada se je na današnji seji seznanila z Osnutkom posodobitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in ga posreduje Evropski komisiji do 30. junija 2023 ter Državnemu zboru. Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je naložila, da ji do 30. junija 2024 predloži v obravnavo in sprejem posodobljen NEPN.

Avtor:
Polona Bahun

Avtor fotografij:
arhiv gov.si
Vlada se je na današnji seji seznanila z Osnutkom posodobitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in ga posreduje Evropski komisiji do 30. junija 2023 ter Državnemu zboru. Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je naložila, da ji do 30. junija 2024 predloži v obravnavo in sprejem posodobljen NEPN.

Vlada je 27. februarja 2020 sprejela NEPN, ki je bil pripravljen skladno z evropsko uredbo o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov. S sprejemom NEPN je Slovenija določila svojo politiko in medsektorski načrt ukrepov na petih razsežnostih energetske unije, ki so tesno povezane in se vzajemno krepijo. To so energetska varnost, notranji trg energije, energetska učinkovitost, razogljičenje ter raziskave, inovacije in konkurenčnost. Skladno s to uredbo so države članice EU dolžne do 30. junija 2023 predložiti osnutek posodobljenega NEPN in nato do 30. junija 2024 sprejeti posodobljeni NEPN.

Skladno s tem je MOPE, ki je pristojno za področje energije, že v začetku leta 2022 začelo z aktivnostmi za posodobitev NEPN. Med drugim je bila pridobljena celovita strokovna tehnična podpora, ki jo zagotavlja konzorcij institucij pod vodstvom IJS (spomladi 2022). Celovito je bila prenovljena spletna stran NEPN (poleti 2022), pripravljen je bil okvirni načrt posvetovanja z javnostmi (poleti 2022), izvajati se je začel postopek celovite presoje vplivov na okolje (poleti 2022) in poleti 2022 je bilo pripravljeno Poročilo o izvajanju NEPN (za leto 2020). Nato se je v jeseni 2022 odvilo prvo (preliminarno) posvetovanje z javnostmi glede ciljev in usmeritev posodobitve NEPN, oblikovana je bila Medresorska delovna skupina za NEPN in Dolgoročno podnebno strategijo, ki je že začela z delom. Prav tako v jeseni 2022 se je začela posodobitev strokovnih podlag, nato je bila spomladi letos pridobljena celovita strokovna in tehnična podpora za izvedbo celovite presoje vplivov na okolje, ki jo zagotavlja konzorcij institucij pod vodstvom EIMV. Letošnjo pomlad je bilo opravljeno tudi prvo celovito dvoletno poročanje Evropski komisiji o izvajanju NEPN in pripravljeno kratko poročilo (spomladi 2023). Pripravljen je bil Posvetovalni dokument – Scenariji posodobitve NEPN (spomladi 2023), odvilo se je drugo posvetovanje z javnostmi glede scenarijev posodobitve NEPN (spomladi 2023), opravljen pa je bil en krog medresorskega usklajevanja glede scenarijev posodobitve NEPN (s poudarkom na usmeritvah in ciljih). Na osnovi vsega tega je bil pripravljen prvi osnutek posodobitve NEPN, ki je predložen vladi v seznanitev in bo skladno z že omenjeno evropsko uredbo do konca tega meseca predložen Evropski komisiji. 

Ta prvi osnutek posodobitve NEPN vsebuje osnutek posodobitve strokovnih podlag in osnutek posodobitve usmeritev in ciljev NEPN, ne vsebuje pa osnutka posodobitve politik in ukrepov ter ne prejudicira končne posodobitve NEPN.
Za namen programiranja ukrepov NEPN vsa ministrstva skrbno pretehtajo ukrepe v veljavnem NEPN, pri katerih sodelujejo, in do 30. junija letos MOPE podajo celovit odziv, katere od teh ukrepov in v kakšni obliki ohraniti v posodobljenem NEPN, vključno s predlogi novih ukrepov, z namenom doseganja čim bolj ambicioznih energetskih in podnebnih ciljev do 2030. Na podlagi pridobljenih pripomb in predlogov, že prejetih pripomb iz posvetovanja z javnostmi in osnutkom posodobitve strokovnih podlag bo poleti in jeseni 2023 potekalo programiranje ukrepov posodobljenega NEPN. V povezavi s tem bo intenzivno medresorsko usklajevanje potekalo jeseni 2023 s ciljem, da se pripravi celovit osnutek posodobitve ciljev, politik in ukrepov NEPN, na podlagi katerega bo potem mogoče začeti s pripravo okoljskega poročila.

Jeseni je predvideno posvetovanje s sosednjimi državami in do konca leta prejem priporočil s strani Evropske komisije. Posodobitev strokovnih podlag bo zaključena v začetku leta 2024. Spomladi tega leta bo zaključena celovita presoja vplivov na okolje, opravljeno bo tudi ponovno posvetovanje z javnostmi. Na podlagi teh aktivnosti in upoštevajoč predloge iz sprotnega posvetovanja z ministrstvi se bo osnutek posodobitve NEPN ustrezno spreminjal, dopolnjeval in nadgrajeval. Posodobljeni NEPN bo vlada sprejela in predložila Evropski komisiji do 30. junija 2024.

VIR: Naš Stik