vabljeni k branju Beletrininega tedenskega novičnika.

Drage bralke, dragi bralci,
vabljeni k branju Beletrininega tedenskega novičnika.

Knjigi tedna
Ta teden vam v branje priporočamo pesniški zbirki častnih gostij letošnjih Dnevov poezije in vina Pesem o belih jabolkih Valžine Mort, ki nas sooča z izkušnjo nasilja, zatiranja in brezglasja, ter  Med vedno in nikoli Pie Tafdrup, preglednega izbora, v katerem se intimna doživetja prepletajo z judovsko simboliko.  Na Instagram in Facebook profilih Dnevov poezije in vina pa še vedno potekata nagradni igri, kjer lahko zadenete komplet pesniške zbirke in festivalskega vina ali penine.
Obisk hrvaškega avtorja Zorana Ferića
Naslednji teden, v četrtek, 5. 9. 2024, ob 18. uri, se v Beletrinini mariborski knjigarni začenja nov cikel literarnih popoldnevov. V fokusu prvega izmed dogodkov bo prvič tuji gost, hrvaški avtor Zoran Ferić in njegova knjiga Potujoče gledališče, ki je letos izšla pri Beletrini. Roman, razvejana in večplastna družinska saga, temelji na zgodbi avtorjevih prednikov, katerih življenje je temeljito zaznamovala burna evropska in širša zgodovina 20. stoletja. Zbrane bo uvodoma nagovoril direktor založbe Mitja Čander, z avtorjem pa se bo pogovarjala Zora A. Jurič, profesorica slovenščine in publicistka. Lepo vabljeni!
Zaključil se je 28. festival Dnevi poezije in vina
V soboto, 24. avgusta, so nastopi še zadnjega Velikega pesniškega branja ter koncert priljubljene glasbene skupine Kokosy poskrbeli za slavnostni zaključek letošnjega festivala Dnevi poezije in vina. Od ponedeljka, 19. avgusta, je več kot 5.000 ljubiteljev poezije in vina obiskalo Ptuj in druge kraje po Sloveniji, dogajanje pa je seglo tudi čez avstrijsko in hrvaško mejo. Na več kot 60 dogodkih je bilo moč prisluhniti kar 21 pesnikom iz 14 različnih držav. Vsem, ki ste se nam na tem prazniku dobrega vina in še boljše poezije pridružili na Ptuju in v drugih krajih, se iskreno zahvaljujemo za podporo. Nasvidenje naslednje leto!
AirBeletrina
»Potrebujemo prepoved nepogodbene uporabe avtorsko zaščitenih del s strani umetne inteligence (z možnostjo, da imetniki pravic dajo takšno dovoljenje po načelu prostovoljne izbire in za ustrezno plačilo), preglednost uporabljenih virov in navsezadnje tudi odstranitev tistih izdelkov, ki so bili doslej ustvarjeni s kršenjem pravic.« Tako v Odprtem pismu Evropi, ki ga prejmejo vsi poslanci Evropskega parlamenta ter člani Sveta Evrope in Evropske komisije, poudarja Jacek Dehnel. Poljski pesnik, pisatelj, prevajalec in slikar ga je pretekli četrtek javno prebral na Ptuju, v okviru festivala Dnevi poezije in vina. Preberite ga še vi!

VIR: Beletrina