Marca so na Press Clippingu želeli izpostaviti pomembnost in aktualnost teme diskriminacije, še posebej ob obeležitvi mednarodnega dneva boja proti rasni diskriminaciji, ki se obeležuje 21. 3. 2023.

Diskriminacija je obravnavanje ali ravnanje z ljudmi na nepravičen način zaradi njihove pripadnosti določeni skupini, kot so rasa, spol, starost, vera, invalidnost, spolna usmerjenost ali drugi dejavniki. To lahko vključuje omejevanje dostopa do virov, storitev ali priložnosti, neenakopravno obravnavo, izključevanje ali stigmatizacijo.

V marcu 2023 prevladovali stereotipi
 


Na Press Clippingu so v mesecu marcu sledili ključnim besedam povezanim z družbeno diskriminacijo, kot so: seksizem, transfobija, ksenofobija, družbena nepravičnost, etnocentrizem, homofobija, razisem in stereotipi. Analiza rezultatov je pokazala, da se je v največ medijskih objavah pojavila ključna beseda "stereotipi", in sicer v 708 objavah. Sledita ji "rasizem" s 148 objavami in "homofobija" s 111 objavami. Skupaj so zaznali več kot tisoč medijskih objav na temo diskriminacije.



V Sloveniji se lahko ljudje srečujejo z diskriminacijo v različnih situacijah. Na primer: pri iskanju dela nekateri ljudje morda ne bodo izbrani zaradi svoje starosti, spola, vere ali rase. Prav tako lahko nekdo doživlja diskriminacijo pri iskanju stanovanja, če je diskriminiran zaradi svoje rase, narodnosti, spola ali invalidnosti. Diskriminacija se lahko pojavi tudi v izobraževanju, zdravstvenem varstvu, vsebinah medijev, policijskem delovanju, družbenih odnosih in politiki.

Konec družbene diskriminacije: utopija ali realnost?

⮞ "Po podatkih Organizacije združenih narodov (OZN) ima več kot 80 % ljudi na svetu vsaj eno obliko predsodkov."
⮞ "Medtem ko se je stopnja diskriminacije proti temnopoltim ljudem v ZDA zmanjšala v zadnjih desetletjih, še vedno ostaja ena najpogostejših oblik diskriminacije. "
⮞ "Po podatkih Združenih narodov so mladi, starejši, invalidi, etnične in verske manjšine ter LGBT skupnost pogosto izpostavljeni diskriminaciji."