V Mestni občini Ljubljana bomo na podlagi odločb Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), gozdnogospodarskih in gozdngojitvenih načrtov ZGS ter skladno s Strategijo razvoja mestnih gozdov 2020–2045 letos izvedli več sanitarnih in pomladitvenih sečenj

V Mestni občini Ljubljana bomo na podlagi odločb Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), gozdnogospodarskih in gozdngojitvenih načrtov ZGS ter skladno s Strategijo razvoja mestnih gozdov 2020–2045 letos izvedli več sanitarnih in pomladitvenih sečenj v mestnih gozdovih na občinskih zemljiščih na območju Ljubljanskega gradu in Golovca.

Posegi so potrebni prednostno zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev, pa tudi zaradi redne nege gozda ter vzdrževalnih del v javnem interesu, s čimer bomo usmerjali razvoj gozdov za trajno zagotavljanje njegovih številnih funkcij, zlasti socialnih in ekoloških.


Sečnje v dobro obiskanih mestnih gozdovih

Na Ljubljanskem gradu bo izvajalec predvidoma v sredo, 1. februarja 2023, izvedel posek treh smrek (8 m3) zaradi prisotnosti lubadarja ter odstranil sedem prevrnjenih dreves, ki so se podrla zaradi snega.

Dela se bodo nadaljevala na Golovcu, kjer bo izvajalec na treh lokacijah (pri Observatoriju, pri Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje – ALUO in na Rakovniku) odstranil nevarno, bolno, nevitalno ter oslabelo drevje. Ponekod, kjer se je razraslo kakovostno mlado drevje, bomo hkrati izvedli tudi pomladitveno sečnjo.

Pri Observatoriju bo sečnja zaradi podlubnikov in drugih insektov, vetroloma, bolezni in drugih vzrokov obsegala 20 dreves, dodatnih 17 dreves pa se beleži kot pomladitvena sečnja (skupno približno 90 m3 drevja). Na območju v bližini objekta ALUO ob Dolenjski cesti bo izvajalec poskrbel za sečnjo skupno 53 dreves (približno 72 m3), od tega 10 oslabelih dreves zaradi bolezni in drugih razlogov. Za sečišči pri Observatoriju in ALUO je treba najprej urediti gozdni vlaki, zato pričakujemo, da bodo dela izvedena do konca marca 2023, območje pa bo urejeno predvidoma v začetku aprila.

Na Rakovniku bo potekala sečnja 75 dreves (približno 110 m3), od tega 36 poškodovanih ali oslabelih dreves zaradi vetra, bolezni in drugih razlogov, ostalo zaradi pomladitve gozda. Več dreves je nagnjenih nad javno potjo, ki jih je treba zaradi povečane nevarnosti odstraniti. Rok za izvedbo sečnje, naveden v odločbi ZGS, je 29. november 2023.

Predvideno je tudi nadaljevanje preostalega dela sanitarne sečnje v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, na območju Podrožniške poti, ki je bila v teku od decembra lani do nedavne ustavitve del zaradi vremenskih razmer. ZGS v zvezi s tem načrtuje posvet s strokovno in zainteresirano javnostjo. Podrobnosti glede te sečnje smo objavili tukaj


Prikaz lokacij predvidenih sečišč.
   


Skrbimo tudi za mestno drevje

Skozi vse leto skrbimo tudi za mestno drevje tako, da izvajamo vzdrževalna oz. negovalna dela, obenem pa sadimo nova drevesa. V okviru rednega vzdrževanja na javnih zelenih površinah zasadimo od 300 do 600 dreves vsako leto. Številna drevesa dodamo v sklopu prenov ulic, cest, parkirišč in ob vzpostavitvah novih površin. Skrbimo tudi za sadna drevesa v mestnih sadovnjakih in za pogozdovanje v gozdovih. Lani in predlani smo zasadili po več kot tisoč dreves vsako leto.

Zaradi varnosti uporabnikov javnih površin po tehtnem premisleku arboristično oskrbimo bolna, oslabela in nestabilna drevesa. Če to ni možno, jih varno odstranimo. Iz tega razloga bomo predvidoma v sredo, 1. februarja 2023, posekali tri breste na Jesihovem štradonu. Ti so zaradi značilnosti tal na tem območju (peščena, plitva tla) s svojo višinsko rastjo vedno manj stabilna ob močnejših neurjih. Na tem območju je padlo že več dreves, zaradi česar je zaščita pred vetrom za ostala drevesa precej manjša. Namesto odstranjenih bomo zasadili nova drevesa, ki jim bomo izboljšali rastne razmere.


Fotografija drevesa, ki je na območju Jesihovega štradona padlo v neurju avgusta 2022, smo prejeli ob pobudi občana za odstranitev preostalih potencialno nevarnih dreves.
     


Mnenje Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani     

V torek, 24. januarja 2023, je Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani podal svoje mnenje o upravljanju ljubljanskih mestnih gozdov in sečnje na Rožniku. Mnenje o skrbi za mestne gozdove si lahko preberete v priponki. 


VIR: MOL