Geely sodi med novejša imena na evropskem avtomobilskem trgu, ki pa ima na Kitajskem že dolgo tradicijo in sodi med njihove največje proizvajalce avtomobilov. Geely je velika poslovna organizacija, ki je lastnik evropskega Volva in je že zato ob prihodu v Evropo v drugačnem položaju kot mnoga kitajska mlada zagonska avtomobilska podjetja.

Siol.net, 18.03.2024
21.03.2024

Geely sodi med novejša imena na evropskem avtomobilskem trgu, ki pa ima na Kitajskem že dolgo tradicijo in sodi med njihove največje proizvajalce avtomobilov. Geely je velika poslovna organizacija, ki je lastnik evropskega Volva in je že zato ob prihodu v Evropo v drugačnem položaju kot mnoga kitajska mlada zagonska avtomobilska podjetja. Športni terenec atlas pro se izkaže z moderno obliko, prostornostjo, opremo in vozno izkušnjo, tudi bolj ali manj resne težave z infozabavnim vmesnikom pa rešuje z atraktivno ceno. Polno opremljen športni terenec namreč ne bo stal več kot 32 tisoč evrov.

Videti je povsem evropsko in čisto nič azijsko
 
Oblikovno tale športni terenec, ki sodi med najbolj sveže na slovenskem trgu, na cesti ne izstopa pretirano. Čeprav je kitajskega porekla, so ga tam zasnovali, od tam prihajajo lastniki in so ga tam tudi izdelali, je na cesti videti povsem evropsko. To je atlas pro, prvi model znamke Geely v Sloveniji.
Moderno je zaobljen in izdelan za tisti razred, kjer je tak športni terenec kot nalašč za prvi domači avtomobil. Ker je osnova dejansko Volvova, čigar lastnik je Geely že od leta 2010, se zdijo tudi pomisleki v kitajsko avtomobilsko tehniko neutemeljeni.

Veliko avtomobila za 32 tisočakov
 
Začeti je treba pri ceni, ki je prav gotovo Geelyjev odkriti adut. Pravi as iz rokava. Takšne so bile tudi reakcije mimoidočih, ki so atlas pro opazili in jih je zanimal izvor logotipa znamke Geely, ki v Evropi in Sloveniji kajpak še nima širše prepoznavnosti. Marsikdo je kar z nejevero prejel podatek, da tale športni terenec z vso vključujočo opremo stane manj kot 33 tisoč evrov. To je seveda mamljiv znesek, za avtomobil, ki meri 4,7 metra in ki zlahka sprejme pet potnikov in tudi solidno veliko prtljage. Prtljažnik je sicer spodobno, a nekako vendarle povprečno velik (378 litrov).

Atlas pro je v Sloveniji na voljo z dvema paketoma opreme, ki se razlikujeta za štiri tisoč evrov. Osnovni paket prihaja v kombinaciji s klasičnim bencinskim motorjem in ima le dvokolesni pogon. Dodatni paket, ki je bil tudi na testnem avtomobilu, prinaša kar nekaj dodatne opreme in doplačilo se zdi smiselno. Doplačil pri izbiri avtomobila ne bo, izjema je le 500 evrov za katerokoli barvo, ki ni bela. Omeniti velja, da gre za trenutni cenik in da ta velja za avtomobile iz zaloge.

Nekoliko glasnejši trivaljnik bistveno ne pokvari vozniške izkušnje
 
Atlas pro je mehki hibrid, gre za torej najosnovnejšo stopnjo elektrifikacije pogonov. Osnovni del pogona je Volvov bencinski trivaljnik, ki je med vožnjo nekoliko glasnejši, kot smo navajeni od podobnih izdelkov, a dejansko ne gre za pretirano moteč dejavnik. Enako bi lahko rekli tudi za rahlo slabšo zvočno zatesnjenost potniškega prostora. Kajti atlas pro se prekomerno oddolži pri udobju za volanom, celotnemu položaju sedenja, bogatim naborom opreme in na splošno brezskrbni vsakodnevni vožnji. S svojo velikostjo in udobjem je prav gotovo primer učinkovitega družinskega avtomobila za zmerno ceno.

Ker gre za bencinski in torej ne dizelski motor, poraba ne bo skrajno nizka. Z nekaj pazljivosti se je gibala med osem in devet litrov, z nekaj več pritiskanja na stopalko za plin se je približala desetim litrom na sto prevoženih kilometrov.

Odličen v podrobnostih
 
Če atlas pro že nima vgrajene navigacije, pa ima kar nekaj zanimivih podrobnosti. Med te lahko štejemo ravno dno pred zadnjimi sedeži, podobno kot pri električnih avtomobilih, pokrov motorja stoji samostojno (uporabno pozimi, ko pogosteje dolivamo tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla), zelo dobra je podpora 360-stopinjskega pogleda okrog vozila z uporabo nameščenih kamer. Ta rešitev pride prav v mestu, ob parkiranju na ožjih mestih in morda tudi ob blagi terenski vožnji. Pogon je namreč štirikolesni, seveda pa je atlas pro prej mestni kot čisto pravi športni terenec. Tudi založenost z večino varnostnimi sistemi je dobra in zanimivo bo videti prvi varnostni test Euro NCAP.

Geely si mora še ustvariti zaupanje
 
Geely je s svojo znamko v Sloveniji prisoten od lanskega oktobra. Zaradi kitajskega porekla bo skrb za znamko dolgoročno med ključnimi nalogami trgovcev, ki bo morala iti z roko v roki s prepričljivo ceno in tudi vozno izkušnjo avtomobila. Treba bo zgraditi zaupanje strank in zdaj podatek, da vozilu pripada štiriletna garancija. Prav tako bo čas pokazal na obstojnost in vzdržljivost avtomobilov. Geely se je uspel v Sloveniji že prebiti med najboljših trideset avtomobilskih znamk, atlas pro pa je šele začetek. Že v nekaj mesecih se mu pridruži še manjši model coolray, nato pa sledijo še dodatna vozila.

Za ogled originalnega članka, prosimo, kliknite TUKAJ!

VIR: Geely Slovenija