Inštitut Mediana znotraj raziskave TGI, ki se izvaja v 45 državah, razkriva odnos gledalcev do televizije, video vsebin in videa na zahtevo, ki lahko pomaga oglaševalcem pri snovanju novih akcij.

Kaja Kovič novinarka Marketing Magazina

Ob pojavu novih ponudnikov video vsebin postaja boj za gledanost vse večji in trg vse bolj fragmentiran. Kakšna je drža gledalcev do različnih oblik televizijskih zaslonov in kakšne so njihove želje po konzumiranju različnih programskih vsebin?

VISOKA GLEDANOST TELEVIZIJE

Televizijo redno spremlja 77 odstotkov populacije v starosti 15 do 75 let. Močne razlike se kažejo v bolj natančni definiciji pogostosti spremljanja. Na dan raziskave jo je spremljalo 39 odstotkov pripadnikov generacije Z in kar 94 odstotkov generacije Baby boom-erjev.

SEGMENT VIDEA NA ZAHTEVO (VOD) RASTE

VOD je v zadnjem letu uporabljala tretjina Slovencev, pri raziskovanju mnenja o VOD pri generaciji Z pa se kaže, da ga redno konzumira skoraj polovica. To pomeni, da generacija Z nadpovprečno gleda video na zahtevo. Najraje ga konzumirajo preko prenosnih, osebnih, tabličnih računalnikov in mobilnih telefonov. Generacija Y in Baby Boomerji uporabljajo vse platforme, generacija X pa najraje spremlja VOD preko televizije.

ČASOVNA IZPOSTAVLJENOST

Kljub temu, da je delež uporabnikov video vsebin na zahtevo največji med najmlajšo generacijo, pa ti pred ekranom ne ostanjejo najbolj dolgo. Glede na čas gledanja jih namreč prekaša generacija Y, ki dnevno spremlja VOD kar 226 minut.

PRILJUBLJENOST PONUDNIKOV

V Sloveniji sta najbolj priljubljena ponudnika za prenos video vsebin Netflix in Voyo. Netflix je predvsem priljubljen pri generaciji Z, Voyo pa pri generaciji Y.

VIR: MM