Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je na današnjem srečanju IT-klubov predstavila ključne dokumente in doslej izvedene projekte na področju digitalizacije.
Ljubljana, 17. februarja - Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je na današnjem srečanju IT-klubov predstavila ključne dokumente in doslej izvedene projekte na področju digitalizacije. Med njimi je predstavila strategijo digitalnih javnih storitev, ki postavlja ljudi in poslovne subjekte v središče digitalne preobrazbe.
"Ta strategija opredeljuje okvir, ki bo omogočal razvoj preprostih storitev in spodbujal njihovo široko uporabo. Zastavljene cilje bomo dosegli s procesi soustvarjanja javnih storitev z vsemi deležniki, aktivnejšim povezovanjem storitev samoupravnih lokalnih skupnosti, promocijo digitalnih storitev in poudarjanjem prednosti njihove uporabe ter zagotavljanjem varnosti podatkov uporabnikov," je, kot so sporočili z ministrstva, povedala Stojmenova Duh.
Predstavila je predlog strategije Digitalna Slovenija 2030. Ta je bil januarja v javni obravnavi, sedaj poteka medresorsko usklajevanje, sprejem na vladi pa je predviden v marcu. "Krovni cilj strategije je spodbujanje digitalne preobrazbe v vseh segmentih z namenom izboljšati kakovost življenja prebivalcev Slovenije na trajnosten in zaupanja vreden način," je dejala.
Ambicij nacionalnega programa za umetno inteligenco je več, ministrica je omenila nadgradnjo več kot 40-letnih raziskovalnih dosežkov na tem področju ter mednarodno prepoznavnost po kompetencah prenosa znanja in vrhunskih, etičnih in varnih tehnologij s tega področja v človeku prijazne in zaupanja vredne storitve in proizvode ob zagotavljanju nacionalne kulturne identitete.
Načrt razvoja gigabitne infrastrukture do 2030 je vlada sprejela avgusta lani. Do leta 2025 želijo po njenih besedah za vsa gospodinjstva zagotoviti dostop do interneta s hitrostjo vsaj 100 Mb/s, ki se lahko nadgradi v gigabitno, zagotoviti gigabitno povezljivost za spodbujevalce družbeno-gospodarskega razvoja, kot so šole, kulturne ustanove, prometna vozlišča, izvajalci javnih storitev in digitalno intenzivna podjetja, ter zagotoviti neprekinjeno pokritost z omrežji 5G za vsa mestna območja in vse glavne prizemne prometne poti.
Kot je še povedala Stojmenova Duh, so na ministrstvu izvedli delavnice in projekte s področja digitalne vključenosti. Izvedene delavnice so dosegle visoko udeležbo različnih ciljnih skupin, različni projekti pa so imeli tudi odlične dosege, so zapisali in dodali, da se trenutno izvajajo delavnice o pasteh in priložnostih družbenih omrežij za srednješolce.
VIR: Krog STA
VIR: Krog STA