Ljubljanska družba SunContract je v vlogi dobavitelja elektrike na ustavno sodišče vložila pobudo za ustavno presojo pravil za delovanje trga z električno energijo. Prepričani so, da pravila na področju obračuna t. i. netiranja (net metering) večkrat kršijo ustavo in retroaktivne posegajo v pravice investitorjev v samooskrbne sončne elektrarne.

sreda, 5.6.2024
Ljubljana, 05. junija (STA) - Ljubljanska družba SunContract je v vlogi dobavitelja elektrike na ustavno sodišče vložila pobudo za ustavno presojo pravil za delovanje trga z električno energijo. Prepričani so, da pravila na področju obračuna t. i. netiranja (net metering) večkrat kršijo ustavo in retroaktivne posegajo v pravice investitorjev v samooskrbne sončne elektrarne.

Po navedbah podjetja, ki sicer upravlja z energetsko tržnico, prek katere lahko uporabniki prodajajo in kupujejo električno energijo brez posrednikov, je uveljavitev novih pravil prenesla strošek letnega netiranja samooskrbnih elektrarn na dobavitelje, kar pomeni, da bo ta strošek zaradi nevzdržnega sistema zelo kmalu na plečih uporabnikov. Prikrito naj bi se z višanjem cen pri nekaterih večjih dobaviteljih električne energije to že dogajalo.

S koncem tega leta se izteka rok za vključitev investitorjev v fotovoltaične naprave za samooskrbo v sistem obračuna omrežnine za energijo po načelu net meteringa, po katerem lastnik nove sončne elektrarne omrežnino za energijo plačuje le za letno izračunano razliko med prejeto elektriko iz omrežja in oddano elektriko v omrežje.

A po navedbah SunContracta je operater trga z elektriko Borzen v škodo lastnikov samooskrbnih elektrarn, postavljenih po tem načelu, ob soglasju Agencije za energijo posegel v že pridobljene pravice investitorjev. Takšen poskus spremembe pravil po trditvah podjetja lani ni dobil zelene luči agencije, a naj bi morala ta januarja letos še enkrat razpravljati o isti zadevi in dati soglasje Borzenu, da uveljavi spremembo pravil.

Ta po pojasnilih SunContracta nalagajo dobaviteljem električne energije 15-minutni bilančni obračun za samooskrbne sončne elektrarne, kljub temu da imajo odjemalci po načelu net meteringa letni obračun. Ker je cena električne energije na trgu vsako uro drugačna in morajo dobavitelji kompenzirati odjemalcem vsako kilovatno uro ne glede na čas odjema, nastajajo neupravičeni stroški za pokrivanje sistema netiranja, so v sporočilu za javnost zapisali v podjetju.

V SunContractu se sicer strinjajo, da z novo uredbo za nove investicije ne velja več načelo net meteringa, ne strinjamo pa se, da se spreminja pravila, ki učinkujejo tudi za že obstoječe investitorje, ki so od leta 2016 postavili samooskrbne sončne elektrarne po pravilih netiranja.

Zanje bi morala vlada zagotoviti sredstva, da bodo prednosti net meteringa lahko pod istimi pogoji kot ob odločitvi za investicijo uporabljali tudi v prihodnje, torej brez dodatnih stroškov, so prepričani v podjetju.

Retroaktivno spreminjanje pravil za lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn je po njihovi oceni protiustavno, zaradi njega pa naj bi bilo ogroženo tudi financiranje celotnega energetskega sektorja oz. naložb v nizkoogljične tehnologije.

Poleg pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti pravil so zato predlagali tudi začasno zadržanje njihovega izvajanja.

VIR: Tax Fin Lex