Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije (SOS) se je na seji v Grosupljem seznanilo s spremembami zakona o financiranju občin in stanovanjskega zakona. Podprli so predlog za zvišanje dopustne meje zadolževanja občin, izrazili pa nasprotovanje spremembam delitve sredstev za občine z Romi. Pozvali so k večji gradnji stanovanj izven mestnih središč.
četrtek, 21.3.2024
Grosuplje, 21. marca (STA) - Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije (SOS) se je na seji v Grosupljem seznanilo s spremembami zakona o financiranju občin in stanovanjskega zakona. Podprli so predlog za zvišanje dopustne meje zadolževanja občin, izrazili pa nasprotovanje spremembam delitve sredstev za občine z Romi. Pozvali so k večji gradnji stanovanj izven mestnih središč.
Kot je ob robu seje za medije povedal predsednik SOS Vladimir Prebilič, je predsedstvo pri načrtovanih spremembah zakona o financiranju občin, ki jih pripravlja država, podprlo rešitev, po kateri bi bila možna izdaja občinskih obveznic. Smiseln se jim zdi tudi dvig meje možnega zadolževanja občin z 10 na 15 odstotkov, "glede na to, da zadolževanje občin za investicije ni problematično in je vsesplošno nizko v primerjavi z državo". "Dolg občin npr. znaša 1,3 milijarde evrov, medtem ko je dolg države več kot 40 milijard evrov," je opozoril Prebilič.
Na seji so pozdravili predlog, da bi za občine po novem veljalo, da jim ob 54 odstotkih vplačane dohodnine pripada dodatnih 1,2 odstotka dohodnine za odpravo nesorazmerij pri pokrivanju stroškov za izvajanje zakonskih nalog. Slednje je sicer rešitev, ki je bila dogovorjena v lanskih pogajanj z vlado za višino povprečnine.
Se pa predsedstvo SOS ni strinjalo s spremembami, ki jih država načrtuje pri financiranja občin, v katerih živijo Romi. Po predlogu bi namreč država spremenila formulo za razdelitev sredstev in uvedla mehanizem strogega nadzora nad njihovo porabo. "Mislim, da gre za neko stopnjo nezaupanja v lokalno samoupravo, kar ni dobro," je ocenil Prebilič.
O zvišanju povprečnine pa na seji ni bilo govora. "Računamo, da bomo pogovore o tem začeli nekje maja," je dejal.
Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner je članom predsedstva SOS predstavil predlog dopolnitve stanovanjskega zakona. Predstavniki občin so ga pri tem opozorili na nujne spremembe pri razdeljevanju stanovanj. "Zdajšnji sistem je namreč izrazito namenjen blaženju socialnih vprašanj, manj pa kadrovskih in drugih. Zelo hitro namreč pride do stanovanja nekdo, ki je socialno šibek, težje pa nekdo, ki soustvarja in dela. Zato bo treba na tem področju stvari uravnotežiti," je ocenil Prebilič.
Člani predsedstva SOS menijo tudi, da bi morala biti gradnja stanovanj orodje za decentralizacijo in regionalni razvoj. "Vse prevečkrat se namreč stanovanja gradi v urbanih centrih, medtem ko na obrobju težko pridemo do javnih stanovanj. Zato smo sekretarja pozvali, naj se spremeni politika delovanja stanovanjskega sklada in financiranja v smeri, da se bo stanovanja gradilo tudi na območjih, ki niso blizu Ljubljane," je dejal Prebilič.
Zbrani župani in županje pa so opozorili še na težavo, da nekateri stanovanja kupujejo kot naložbe, drugi, ki jih res potrebujejo, pa do njih ne morejo priti. "Zato bo potreben razmislek, ali je trenutna ureditev na tem področju primerna. Mi trdimo, da ni," pravi Prebilič.
Prebilič je danes še opozoril, da vlada in večina v državnem zboru še vedno nista uresničila zaveze, da bosta pripravila spremembe zakonodaje, ki se nanaša na romsko problematiko.
VIR: Tax Fin Lex
VIR: Tax Fin Lex