Člani odborov DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za finance so na današnji skupni seji pozvali vlado, da zoper odgovorno osebo v družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG) sproži kazenski postopek zaradi opustitve preiskave v primeru večje tatvine lesa iz leta 2018. Prav tako so zahtevali temeljiti nadzor reorganizacije SiDG.
četrtek, 14.9.2023
Ljubljana, 14. septembra (STA) - Člani odborov DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za finance so na današnji skupni seji pozvali vlado, da zoper odgovorno osebo v družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG) sproži kazenski postopek zaradi opustitve preiskave v primeru večje tatvine lesa iz leta 2018. Prav tako so zahtevali temeljiti nadzor reorganizacije SiDG.
Seja je potekala na zahtevo poslanske skupine SDS. Kot je v imenu predlagatelja pojasnil poslanec SDS Tomaž Lisec, v poslanski skupini menijo, da je kar nekaj odprtih vprašanj glede delovanja SiDG.
Zanimalo jih je, kaj se je spremenilo od prenosa upravljanja SiDG na Slovenski državni holding (SDH). Obenem je Lisec opozoril na anonimna pisma o nevzdržnih razmerah v SiDG, med drugim naj bi prihajalo do odpuščanj. V SDS so zato želeli pojasnila o tem, zakaj je prišlo do odpuščanj in ali jih bo še več sledilo. Lisca je prav tako zanimalo, kaj se trenutno dogaja s poslovno stavbo Marof v Kočevju, kjer ima SiDG svoj sedež, ter hčerinskim podjetjem Snežnik.
V SDS so obenem želeli pojasnila glede dogajanja okoli velike tatvine lesa iz državnih gozdov, ki se je zgodila leta 2018. SiDG naj bi namreč, kot oškodovanec in zasebni tožilec, izvedla umik zahteve za preiskavo zoper osumljence.
Predsednik uprave SDH Žiga Debeljak je na seji pojasnil, da so nemudoma po uveljavitvi novele zakona o SDH, ki je bila podlaga za prenos SiDG pod okrilje državnega holdinga, začeli z uveljavljanjem vseh mehanizmom korporativnega upravljanja, ki jih uveljavljajo v vseh družbah, s katerimi upravljajo.
Med drugim so prilagodili ustanovitveni akt, hkrati spremenili kompetenčno sestavo nadzornega sveta in vpeljali mehanizme načrtovanja. Prav tako se redno sestajajo s predstavniki družbe in nadzornega sveta SiDG, sodelujejo pa tudi pri oblikovanju nove strategije poslovanja SiDG, je dejal.
Glavni direktor SiDG Marko Matjašič je glede odpuščanj pojasnil, da so ta pri tako velikih družbah vedno prisotna. Samo število zaposlenih se v zadnjem letu po njegovih besedah ni bistveno zmanjšalo, 31. decembra 2022 je SiDG imel 378 sodelavcev, na zadnji dan avgusta letos pa 372. Večjih odpuščanj ne načrtujejo, saj je dela trenutno dovolj za vse, je zagotovil.
Glede sedeža SiDG je Matjašič poudaril, da je bilo poslovodstvo soočeno s posameznimi selitvami zato, ker stavba Marof, ki je bila kupljena v letu 2021, enostavno ni primerna za delo zaposlenih. Glavni problem, ki se je pri tem pojavil, je pomanjkanje finančnih sredstev za obnovo poslovne stavbe. "Za nakup in obnovo stavbe je bilo načrtovanih 2,5 milijona evrov sredstev, medtem ko so potem kasnejše analize pokazale, da bi celoten strošek znašal skoraj pet milijonov evrov," je dejal.
Kar se tiče podjetja Snežnik, je Matjašič pojasnil, da to že dolga leta beleži izgubo, novo vodstvo pa se intenzivno ukvarja z reševanjem podjetja. Pripravili so tudi program, ki bo podjetju na dolgi rok zagotovil preživetje.
Glede velike tatvine iz leta 2018 je bilo po Matjašičevih pojasnilih več argumentov za umik zahteve za preiskavo. Glavni argument je bil, da je tožilstvo zavrglo kazensko ovadbo zoper štiri osumljence in v nadaljevanju niso bili najdeni novi dokazi, ki bi vodili v to, da bi bila preiskava uspešna.
"Po dogovoru z odvetniško pisarno in pa z lastno pravno službo smo se odločili, da je smotrno, da se zahteva za preiskavo umakne, ker je možnost za pozitiven rezultat minimalen," je pojasnil Matjašič in dodal, da zadeva zoper enega osumljenca sicer še teče.
Poslanci so na glasovanju podprli sklepe, ki so jih ob sklicu seje predlagali v SDS. Člani odborov so tako pozvali ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da naloži inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo nalogo temeljitega inšpekcijskega nadzora v predmetni kraji gozdno lesnih sortimentov.
Odbora sta obenem pozvala vlado, da zoper odgovorno osebo družbe SiDG sproži kazenski in odškodninski postopek zaradi opustitve dolžnega ravnanja v povezavi z naklepno opustitvijo zahteve za preiskavo in odstopa od kazenskega pregona v predmetni kazenski zadevi.
Od ministrstva za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti člani odborov zahtevajo, da naloži inšpektoratu za delo nalogo temeljitega nadzora reorganizacije SiDG. Ob tem odbora od inšpektorata pričakujeta, da bo posebno pozornost posvetil procesu odpovedi delovnih razmerij.
Predlagane sklepe so podprli v opozicijskih poslanskih skupinah SDS in NSi ter v koalicijski SD. Kot je pojasnil poslanec SD Predrag Baković, je prav, da se odkrije morebitne nepravilnosti in da odgovorni za to odgovarjajo. S tem se je strinjal tudi Lisec.
Predlagane sklepe so podprli tudi v Levici, kjer po besedah poslanke Tatjane Greif že več let opozarjajo, da se z zaposlenimi na SiDG ravna slabo, glede kraje lesa pa da se ukrepa premalo.
VIR: Tax Fin Lex