Inšpektorat za delo je podizvajalcu del na drugem tiru Türkcan, kateremu Delavska svetovalnica očita kršitev pravic delavcev, doslej izdal dve prekrškovni odločbi zaradi oviranja inšpekcijskega postopka. Inšpektoratu namreč še vedno ni dostavil zahtevane dokumentacije med drugim glede delovnega časa in nadur, so STA povedali na inšpektoratu.

petek, 6.10.2023
Ljubljana, 06. oktobra (STA) - Inšpektorat za delo je podizvajalcu del na drugem tiru Türkcan, kateremu Delavska svetovalnica očita kršitev pravic delavcev, doslej izdal dve prekrškovni odločbi zaradi oviranja inšpekcijskega postopka. Inšpektoratu namreč še vedno ni dostavil zahtevane dokumentacije med drugim glede delovnega časa in nadur, so STA povedali na inšpektoratu.

Inšpektorat je v zadnjih dveh letih v družbi Türkcan opravil 12 inšpekcijskih pregledov. Na področju delovnih razmerij je izdal dve prekrškovni odločbi z izrekom globe (dvakrat 1500 evrov pravni osebi ter dvakrat 500 evrov odgovorni osebi) zaradi oviranja inšpekcijskega postopka.

Inšpektorat je namreč delodajalcu naložil dostavo dokumentacije (npr. razporede delovnega časa, odredbe o opravljanju nadurnega dela, dokazila o vročanju plačilnih list delavcem, dokazila o izplačilu regresa), a je doslej ni prejel.

Zaradi neizplačila so globe poslali v izterjavo Finančni upravi RS (Furs). Prekrškovni odločbi so poskušali vročiti odgovorni osebi, a je bila pošiljka vedno vrnjena, so STA povedali na inšpektoratu.

Zaradi ugotovljenih nepravilnosti s področja varnosti in zdravja pri delu pa je inšpektorat Türkcanu izdal upravno ureditveno odločbo.
Inšpektorat je v družbi Yapi Merkezi, katere podizvajalec pri drugem tiru je Türkcan, v zadnjih dveh letih opravil 45 inšpekcijskih nadzorov. Ugotovil je 19 nepravilnosti, pri čemer se s področja delovnih razmerij te nanašajo na izplačilo regresa in predvsem na vodenje evidenc o delovnem času, ki jih delodajalci na deloviščih sploh nimajo, še pojasnjuje inšpektorat.

Zato je izdal upravno ureditveno odločbo, s katero je družbi odredil, da mora voditi evidenco o delovnem času. Prav tako je v zvezi s tem že uvedel prekrškovni postopek.

S področja varnosti in zdravja pa so bile pri Yapiju Merkeziju zabeležene kršitve glede obveznosti v povezavi z oceno tveganja, spoštovanjem uredbe o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih ter pravilnika o varnosti in zdravju pri delu pri uporabi delovne opreme, zaradi česar so bile izdane štiri upravne ureditvene odločbe.

Inšpektorat je nadzor opravljal tudi v družbah Kolektor CPG, 2TDK in Cengiz, v katerih je v zadnjih dveh letih skupno opravil 76 nadzorov in ugotovil 71 kršitev. Doslej so bile ugotovljene kršitve predvsem v zvezi z zagotavljanjem varnega in zdravega dela, zaradi česar je inšpektorat izdal več upravnih ureditvenih in prekrškovnih odločb. Več informacij, predvsem na področju delovnih razmer, pa za enkrat ne morejo podati, saj inšpekcijski postopki še niso zaključeni, so še povedali na inšpektoratu.

Društvo Delavska svetovalnica je danes predstavilo primer treh delavcev podjetja Türkcan. Delavci naj bi po podatkih, ki so jih delavci posredovali svetovalnici, delali od 300 do 372 ur mesečno, kar po besedah vodje svetovalnice Gorana Lukića pomeni kršenje določil delovne zakonodaje glede počitkov, delovnega časa in odmorov. Ob tem podatki Fursa kažejo, da jim delodajalec ni plačeval socialnih prispevkov v Sloveniji, kar bi moral, ker ni sporazuma glede tega med državama.
Društvo je napovedalo, da bo zaradi ugotovljenih kršitev vložilo kazenske ovadbe proti podjetjema Türkcan in Yapi Merkezi ter odgovorne osebe teh dveh podjetij.

VIR: Tax Fin Lex