Republika Slovenija je dober primer sodelovanja med različnimi deležniki. Čebelarska zveza Slovenije je namreč leta 2006 povezala čebelarje, strokovne institucije s področja kmetijstva, lokalne skupnosti in šolstvo, da so pristopili k izvedbi medenega zajtrka v vrtcih in osnovnih šolah.
Republika Slovenija je dober primer sodelovanja med različnimi deležniki. Čebelarska zveza Slovenije je namreč leta 2006 povezala čebelarje, strokovne institucije s področja kmetijstva, lokalne skupnosti in šolstvo, da so pristopili k izvedbi medenega zajtrka v vrtcih in osnovnih šolah. Čebelarska zveza Slovenije ga je poimenovala »Medeni zajtrk« in ga še vedno izvaja vsak tretji petek v mesecu novembru.
Do leta 2011 je medeni zajtrk vključeval med kot glavno živilo. Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije je medeni zajtrk prerasel v »Tradicionalni slovenski zajtrk«, sprejet na nacionalni ravni. Medu, so se priključila še druga živila pridelana v Sloveniji in sicer kruh, mleko, maslo in jabolko.
Cilj projekta je otroke, mladino in širšo javnost podučiti o pomembnosti zajtrka, pomenu čebelarstva in kmetijstva in s tem tudi o pomenu in prednostih lokalno pridelane hrane. Uživanje tradicionalnega zajtrka na dan dogodka se je razširil izven okvirjev šolskega sistema tudi na podjetja, javne in zasebne ustanove itd.. Na dan dogodka potekajo v šolah različne spremljevalne dejavnosti na temo zdrave prehrane, čebelarstva, kmetijstva in svetovnega dneva čebel.
Na osnovi dobre prakse v Sloveniji, ki smo jo želeli prenesti izven meja Slovenije, je bila leta 2014 Čebelarska zveza Slovenije tudi pobudnica Evropskega medenega zajtrka. Čeprav predlog ni prejel večine podpisov evropskih poslancev v Evropskem parlamentu, pa se medeni zajtrk izvaja v številnih državah tako v EU kot izven. Vsako leto pristopi k tej akciji več podpornikov, zlasti aktivna so slovenska veleposlaništva po svetu.
Preteklo leto je Čebelarska zveza Slovenije skupaj z drugimi partnerji v kmetijstvu na Vlado naslovila pobudo, da dan slovenske hrane preraste v teden slovenske hrane. Teden še ni uradno razglašen, so se pa stanovske organizacije čebelarjev in kmetov ter njihovih zadrug odločile, da promocijo tega tedna letošnje leto izvedejo same. Verjamemo, da bomo pri tem uspešni.
Vabimo tudi vas, da namenite vsaj en dan v mesecu novembru, še bolje tednu, uživanju lokalno pridelanih živil, po vzoru prakse iz Slovenije. Naj zaužita živila vsebujejo med, saj se bomo ob tem spomnili na pomembnost čebel in drugih opraševalcev za pridelavo hrane. Bodite tudi vi podpornik Evropskega medenega zajtrka, saj s tem opozarjamo na pomen ohranjanja narave in čebel!
VIR: ČZS