Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič se je udeležil posveta o vodiku v slovenski energetski prihodnosti, ki ga je organiziralo Slovensko združenje elektroenergetikov.
15. 11. 2023
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič se je udeležil posveta o vodiku v slovenski energetski prihodnosti, ki ga je organiziralo Slovensko združenje elektroenergetikov.
Minister dr. Papič je na okrogli mizi predstavil projekt z Japonci na področju vodikovih tehnologij. V začetku oktobra je odpotoval na Japonsko, kjer se je med drugim srečal z japonskim ministrom za gospodarstvo, trgovino in industrijo Yasutoshijem Nishimurajem in predsednikom japonske agencije za napredne energetske in industrijske tehnologije (angleško New Energy and Industrial Technology Development Organization – NEDO) Saitom Tamotsujem. Oba sogovornika sta se z ministrom dr. Papičem strinjala, da kot potencialni partnerji čimprej pristopimo k predlogom izvedbe slovensko-japonskega sodelovanja na področju vodikovih tehnologij. »Nismo se pogovarjali o tem, ali bi ali ne bi, pogovarjali smo se o tem, kdaj bomo začeli s projektom. To bo demonstracijski projekt, ki bo potekal v Sloveniji. Z Japonci smo že uspešno sodelovali pri projektu pametnih omrežij, ki je uvrščen med največje demonstracijske in najbolj inovativne energetske projekte na svetu,« je dejal minister. Odlično sodelovanje v preteklosti je tako pripomoglo, da želijo Japonci sodelovati s Slovenijo tudi pri novem projektu na področju vodikovih tehnologij: »Sestavljanje konzorcija že poteka, v njem bodo sodelovale znanstvenoraziskovalne ustanove in gospodarstvo.«
Na področju vodikovih tehnologij v Sloveniji je minister izpostavil tudi gradnjo Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije, ki bo zrasel v Zasavju. Center bo imel vrhunsko raziskovalno infrastrukturo za razvoj na področju brezogljičnih tehnologij (vodikove tehnologije, baterijski sistemi). »Aktivnosti intenzivno potekajo, država bo prispevala 32 milijonov evrov iz Sklada za pravičen razvoj. Center, ki bo povezoval akademsko znanje in gospodarstvo, bo zaživel predvidoma leta 2026,« je povedal dr. Papič.
Kot pravi minister, mora biti Slovenja na področju razvoja vodikovih tehnologij voditi in ne le slediti: »Ko bo vse razrešeno, ko bodo vodikove tehnologije postale nekaj običajnega, bo naša strateška priložnost zamujena.«