Državni zbor RS DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca.




Državni zbor RS DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe se bodo začele uporabljati 1. marca.

Zakona začneta veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začneta 1. marca 2022. Zakona še nista objavljena v Uradnem listu.


Zakon o spremembah Zakona o delovnih razmerjih – ZDR-1C


Novost, ki jo prinaša ZDR-1C je skrajšanje obdobja nadomestila za bolezen oziroma poškodbo, ki se izplačuje v breme delodajalca, s sedanjih 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z del, vendar največ za 120 delovnih dni v koledarskem letu, na 20 dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 80 delovnih dni v koledarskem letu. Cilji, ki jih predlog zakona zasleduje so predvsem omogočiti samozaposlenim enakopraven položaj pri uživanju pravic iz zdravstvenega zavarovanja, razbremeniti gospodarstvo finančnih bremen v primerih, kadar ne gre za poškodbe v zvezi z delom oziroma poklicne bolezen in zmanjšanje prekarnega dela.


Zakon o dopolnitvi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju – ZZVZZ-R


Novost, ki jo prinaša ZZVZZ-R je sprememba začetka prejemanja nadomestila za bolezen oziroma poškodbo, ki se izplačuje v breme delodajalca od sedanjega 31. dne zadržanosti od dela za posamezno odsotnost z dela. Novela krajša obdobje nadomestila za bolezen oziroma poškodbo, ki se izplačuje v breme delodajalca s sedanjih 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 120 delovnih dni v koledarskem letu na 20 dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 80 delovnih dni v koledarskem letu.

PR: GZS