SID banka je v petih letih uspešno črpala vsa razpoložljiva kohezijska sredstva, in sicer v višini 242,73 milijonov evrov. Z današnjim prejetjem zadnje tranše v višini 57 milijonov evrov Sklada skladov je bilo tako črpanih skoraj 300 milijonov evrov.
Od začetka prvih financiranj iz Sklada skladov decembra 2018 in Sklada skladov COVID-19 v letu 2020 je SID banka trenutno, skupaj s sodelujočimi finančnimi posredniki, omogočila že 357 milijonov financiranj, z zadnjim črpanjem pa bo omogočila kar 441 milijonov evrov financiranj slovenskih podjetij in občin. SID banka je s tem zelo pomembno prispevala k uspešnosti črpanja evropskih kohezijskih sredstev.
V SID banki v okviru skladov SID banke (Sklad skladov in Sklad skladov COVID-19), skupaj s sodelujočimi finančnimi posredniki Delavsko hranilnico, Gorenjsko banko, NLB, Primorsko hranilnico Vipava, N banko in Slovenskim podjetniškim skladom ter neposredno preko SID banke, financiramo podjetja in javni sektor na področju krepitve konkurenčnosti gospodarstva, raziskav, razvoja in inovacij, energetske učinkovitosti in urbanega razvoja.
SID banka je kot upravljavka Sklada skladov uspešno črpala tri tranše kohezijskih sredstev, z današnjim dnem pa uspešno zaključila črpanje zadnje, četrte tranše. Iz Sklada skladov je gospodarstvu bilo tako na voljo 242,73 milijonov evrov kohezijskih sredstev. V okviru Sklada skladov je bilo sklenjenih 4.090 finančnih poslov (kreditnih pogodb, garancij in kapitalskih vložkov) v skupni višini več kot 256 milijonov evrov in podprtih preko 1.100 podjetij.
Ob izbruhu epidemije covid-19 pa smo v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ustanovili še Sklad skladov COVID-19 iz katerega so podjetja, ki so utrpela posledice epidemije, lahko prejela tako likvidnostno kot naložbeno financiranje. Sklad skladov COVID-19 je bil že v celoti črpan v višini 65 mio evrov kohezijskih sredstev, pri čemer je bilo v okviru Sklada skladov COVID-19 podprtih že 3.735 finančnih poslov (kreditnih pogodb, garancij in kapitalskih vložkov) v skupni vrednosti 95,5 mio evrov in podprtih preko 1.800 podjetij.
Sredstva obeh skladov bodo gospodarstvu na voljo tako pri SID banki kot pri finančnih posrednikih do konca leta 2023. Posebej izpostavljamo možnost financiranja podjetij v naložbe za raziskave, razvoj in inovacije, kjer SID banka in sodelujoče banke nudijo ugodna do 10-letna posojila z možnostjo moratorija in nižjimi zahtevami glede zavarovanj ter tudi s 60 % brezplačnim, brezpogojnim in prvovrstnim jamstvom SID banke, kar pomeni, da stranke zavarujejo posojilo le do 45 % vrednosti celotnega posojila.
Predsednik uprave SID banke, mag. Damijan Dolinar: »V štirih letih je SID banka, skupaj s sodelujočimi bankami, hranilnicami in skladi, v gospodarstvo plasirala vsa sredstva evropske kohezijske politike, ki so ji bila na voljo. Povratna narava finančnih instrumentov omogoča tudi multiplikativni učinek, kar na daljši rok pomeni še več sredstev za končne prejemnike v gospodarstvu. Z ustanovitvijo Sklada skladov in Sklada skladov COVID-19 je SID banka uspešno uresničila mandat upravljanja skladov ter s tem prispevala k hitrejšemu in predvsem uspešnemu črpanju evropskih kohezijskih sredstev na eni strani ter spodbujanja konkurenčnosti gospodarstva, ohranjanja in odpiranja novih delovnih mest ter trajnostnega razvoja Slovenije na drugih strani. Z obema skladoma je bilo sklenjenih več kot 7.800 kreditnih pogodb, garancij in kapitalskih vložkov v skupni vrednosti čez 330 milijonov evrov.«
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han: »Ministrstvo je v iztekajočem se finančnem obdobju, v katerem črpamo sredstva EU, gospodarstvu dalo na voljo skoraj 300 milijonov evropskih povratnih sredstev. Še najmanj pol toliko smo morali prispevati iz nacionalnih sredstev, a so te zagotovili izključno finančni posredniki iz zasebnih virov – torej iz državnega proračuna ni šel niti en sam evro! Veliko zanimanje podjetij in nadpovprečno število podprtih poslov dokazujeta, da slovensko gospodarstvo potrebuje tudi povratna sredstva. Njihova prednost je multiplikativni učinek, saj se sredstva po vračilu s strani podjetij lahko ponovno ponudijo drugim podjetjem. Zahteva EU je sicer, da se to naredi vsaj enkrat, na ministrstvu pa ocenjujemo, da bo vrnjena sredstva mogoče ponovno dodeliti vsaj še dvakrat. Glede na dobre rezultate in pozitivne izkušnje na ministrstvu načrtujemo uporabo povratnih sredstev za potrebe gospodarstva tudi v finančnem obdobju 2021-2027, ko bodo ta namenjena predvsem spodbujanju prehoda v zeleno, digitalno in krožno gospodarstvo, semenski podpori za hitrejšo rast podjetij in hitrorastoča podjetja ter izvedbi pilotnih demo projektov na področju raziskav, razvoja in inovacij.«
# # #
Skladi skladov SID banke:
Sklad skladov COVID-19 je sklad v okviru Skladov SID banke, ki je namenjen financiranju investicij, raziskav, razvoja in inovacij ter obratnih sredstev za izboljšanje likvidnosti in okrevanje gospodarstva, ki je utrpelo škodo zaradi epidemije COVID-19. V okviru Sklada skladov COVID-19 je skladno s sporazumom sklenjenim med Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SID banko, v oktobru 2020, namenjenih 65 milijonov evrov evropske kohezijske politike, na podlagi česar bo preko finančnih inštrumentov mikroposojil in posojil za raziskave, razvoj in inovacije, končnim prejemnikom namenjenih več kot 95 mio evrov, pri čemer je s ciljem čim hitrejšega posredovanja sredstev v gospodarstvo, znaten del sredstev že bil porabljen v letu 2020 in 2021. Financiranje končnih prejemnikov preko mikroposojil poteka preko izbranih finančnih posrednikov, posojila za RRI pa izvaja SID banka sama.
Sklad skladov FI 2014-2020 je namenjen financiranju projektov energetske učinkovitosti, urbanega razvoja mestnih občin, trajnostne gospodarske rasti in razvoja, inovacijskih vlaganj ter tekočega poslovanja podjetij z dolžniškimi in lastniškimi oblikami financiranja. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SID banka sta novembra 2017 podpisala sporazum o financiranju, s katerim se je oblikoval prvi Sklad skladov SID banke, namenjen povratni uporabi evropskih kohezijskih sredstev. Z oblikovanjem Sklada skladov je bil storjen pomemben korak v smeri večje vloge povratnih sredstev z uporabo finančnih instrumentov. Preko finančnih instrumentov iz naslova obstoječega Sklada skladov SID banke, v okviru katerega je predvidenih 234,73 milijonov evrov kohezijskih sredstev, ki se črpajo po tranšah/fazah, ter skupaj s finančnim vzvodom (dodanimi sredstvi finančnih posrednikov) in upoštevaje ponovno uporabo vrnjenih sredstev evropske kohezijske politike, bo podjetjem in drugim končnim prejemnikom do konca leta 2023 na voljo več kot 346 milijonov evrov.
VIR: SID Banka