Podjetje Roto je ob 75-letnici naredilo pomemben korak naprej, je danes na novinarski konferenci povedala članica uprave Nuša Pavlinjek Slavinec. Jeseni bodo namreč zagnali proizvodnjo v novem hčerinskem podjetju v Keniji. To bo deveta tovarna znotraj skupine Roto. Skupaj imajo že 600 zaposlenih, lani pa so presegli 110 milijonov evrov prihodkov.
Murska Sobota, 20. junija - Podjetje Roto je ob 75-letnici naredilo pomemben korak naprej, je danes na novinarski konferenci povedala članica uprave Nuša Pavlinjek Slavinec. Jeseni bodo namreč zagnali proizvodnjo v novem hčerinskem podjetju v Keniji. To bo deveta tovarna znotraj skupine Roto. Skupaj imajo že 600 zaposlenih, lani pa so presegli 110 milijonov evrov prihodkov.
Družinsko podjetje Roto, ki letos poleg 75-letnice obstoja obeležuje tudi 50-letnico proizvodnje izdelkov iz polimerov, ima v Sloveniji štiri tovarne, poleg tiste v Murski Soboti še v Puconcih, na Jesenicah in v Ankaranu, je povedal generalni direktor Roto Group Štefan Pavlinjek. Hčerinska podjetja imajo na Hrvaškem (dve), v Srbiji, Makedoniji, Avstriji, Nemčiji in Franciji.
Roto je s svojimi izdelki prisoten na vseh celinah, prodaja jih v več kot 65 državah po vsem svetu in je eden največjih slovenskih izvoznikov. Izvozi več kot 80 odstotkov proizvodnje. So tudi pomemben zaposlovalec v Sloveniji, skupaj po državi zaposlujejo 400 ljudi.
S podjetjem in tovarno v Keniji Roto prvič odpira proizvodnjo izven Evrope. V Afriki so sicer v 12 državah prisotni že več kot 15 let, tam pa prodajajo čistilne naprave, rezervoarje za vodo, lovilnike olj. "Tovarna v Keniji bo velika 4000 kvadratnih metrov, v njej pa bomo izdelovali izdelke za vodo in navtiko, saj je lokacija blizu Viktorijinega jezera. Proizvajali bomo čoln, razvit posebej za ta trg, saj bo na električni pogon. Seveda bomo tudi za te čolne, kot za vse naše kajake in kanuje, uporabljali reciklirano plastiko iz lokalnih virov, da zmanjšamo ogljični odtis," je povedala Pavlinjek Slavinec.
Leta 2023 je skupina poleg rekorda v prihodkih dosegala tudi druge mejnike, je nadaljevala. "Dobivali smo številna priznanja, eno najpomembnejših je, da nas je časnik Finance razglasil za tovarno leta. Po njihovem mnenju smo izstopali na področju digitalizacije in avtomatizacije proizvodnje in pri uvajanju umetne inteligence. Druga zelo pomembna nagrada je bila podjetniška zvezda, za kar so nas izbrali bralci časnika Delo. Dobili smo tudi številna priznanja za produkte," se je pohvalila.
Med slednjimi je izpostavila priznanje Paddle Sport Award za najboljši kanu na svetu, ki so jim ga podelili v Strassbourgu. "Izdelali smo namreč prvi kanu, narejen iz 100-odstotno reciklirane odpadne plastike," je spomnila. Prejeli so še znak kakovosti v graditeljstvu Inštituta za gradbeništvo Slovenije za ro-drive - podzemni povozni rezervoar, po katerem lahko vozijo tovornjaki, nosilnosti 140 ton -, Gospodarska zbornica Slovenije pa jim je podelila priznanje za inovacijo.
Družinsko podjetništvo Pavlinjek je sicer osnoval Jože Pavlinjek, oče Štefana Pavlinjeka, s ključavničarsko delavnico. Štefan Pavlinjek je podjetniško pot začel v domači garaži in izdeloval reklamne table. "Nato pa sem sam izdelal prvi stroj za rotomoulding in začel proizvajati rezervoarje za škropilnice. Sledile so kadi, sodi in danes smo eden vodilnih proizvajalcev rezervoarjev za buldožerje, bagre, ladje in letala," je naštel Pavlinjek in dodal, da so bili za vzpon podjetja vedno ključni znanje in inovacije.
Vodilni v Rotu poudarjajo, da ravnajo ekološko in tudi družbeno odgovorno, saj so pokrovitelji ne le lokalnih društev in skupnosti, temveč podpirajo tudi slovenske športnike iz Slovenske kajakaške zveze, denimo olimpionika Benjamina Savška, pa odbojkarje, motokrosiste. Nenazadnje imajo "hišni" Balonarski klub Roto Balon, ki bo ta konec tedna spet organiziral odprto državno prvenstvo v letenju s toplozračnimi baloni.
VIR: STAkrog