Preverite, ali Slovenci podpirajo koncept telesne in starostne nevtralnosti – nevtralnega odnosa do svojega telesa in videza

Modni iskalnik GLAMI.si je v maju izvedel raziskavo z namenom pridobiti vpogled v poletne trende in percepcije povezane s telesno nevtralnostjo (koncept body neutrality) in starostjo. Raziskava je preverjala, kako se uporabniki GLAMI počutijo na plaži, ali so poskušali spremeniti ali zakriti svoje telo in kako telesni in starostni stereotipi vplivajo na njihovo nakupovalno vedenje.
 
Raziskava GLAMI razkriva tudi, ali raste podpora Slovencev telesni nevtralnosti in sprejemanju drugačnih telesnih tipov, torej nevtralnemu odnosu do lastnega telesa in videza. Ta filozofija poudarja pomen ravnovesja in sprostitve pritiska, povezanega z videzom.
 
Koncept telesne nevtralnosti spodbuja mentalno stanje, v katerem človek ne razmišlja preveč o estetiki ali lepoti. Namesto tega je poudarek na sprejemanju telesa takšnega, kot je, brez obsedenosti s tem, kako izgledamo ali kaj bi bilo treba spremeniti za sprejemanje ali samoizražanje.
Rezultati opravljene raziskave kažejo zanimive trende in percepcije.
 
Občutki do telesa poleti
Na vprašanje, kako se počutijo s svojim telesom poleti v primerjavi z drugimi letnimi časi, je 34 % vprašanih odgovorilo, da se počutijo bolj občutljive. Poletne aktivnosti in poletna oblačila očitno povečujejo občutek ranljivosti pri tem delu prebivalstva. Po drugi strani pa jih je 56 % izjavilo, da se počutijo enako kot običajno, kar kaže na stabilno zaznavanje telesa ne glede na letni čas. Le 6 % vprašanih se počuti manj občutljivih, 4 % pa je neopredeljenih.
 
Zaznavanje telesa na plaži
Kar zadeva občutke glede lastnega telesa na plaži, se 15 % anketirancev počuti zelo pozitivno in samozavestno, 29 % pa ima nekaj negotovosti, a se na splošno počuti dobro. 30 % anketiranih ima nevtralen odnos do svojega telesa na plaži. Vendar pa se jih 21 % počuti nekoliko negativno glede svoje negotovosti, medtem ko ima 5 % dosledno zelo negativne občutke do svojega telesa na plaži.
 
Pritisk za spremembo telesa
Raziskava je tudi pokazala, da 48 % anketirancev čuti pritisk, da spremenijo svoje telo v pripravah na poletno sezono. To kaže na močan vpliv družbenih in medijskih standardov lepote. Po drugi strani pa tudi isti odstotek, 48 % vprašanih tega pritiska ne čuti, 4 % pa je neopredeljenih.
 
Zaskrbljenost glede dojemanja lastnega telesa je vplivala na vedenje anketirancev, saj jih je 22 % priznalo, da se zaradi pomislekov glede svojega fizičnega videza izogibajo odhodu na plažo ali udejstvovanju v poletnih aktivnostih. Večina anketirancev (74 %) se tem dejavnostim ni izogibala, 4 % pa je bilo neopredeljenih.
 

 
Odnos do pokrivanja telesa
Na vprašanje, kdo bi moral poleti bolj pokriti telo, 73 % vprašanih meni, da ne smemo delati razlik glede na videz telesa. Samo 10 % jih meni, da bi morali ljudje s povečano velikostjo pokrivati ​​več, medtem ko jih 10 % meni, da bi morali biti starejši ljudje pokriti več. Manjši odstotek vprašanih, 9 %, meni, da bi morali vsi bolj pokriti svoje telo, ker je neprimerno kazati veliko kože, 12 % pa jih meni, da bi morali biti bolj pokriti ljudje s kožnimi nepravilnostmi ali invalidnostmi.
 
Starost in obleka
Kar zadeva vprašanje, ali naj se starejši oblačijo v skladu s svojimi leti, 85 % vprašanih meni, da se ne bi smeli, 7 % pa jih meni, da bi se morali starejši izogibati trendovskim izdelkom in svetlim oblačilom. Pridobljeni podatki kažejo na pomembno podporo pravici starejših do izražanja z modo ne glede na starost. 8 % jih je neopredeljenih.
 
Stereotipi o oblačilih
Na vprašanje, ali so kdaj čutili omejitve zaradi stereotipov, povezanih s starostjo primernim oblačenjem, je 82 % vprašanih, starih nad 55 let, odgovorilo, da niso, medtem ko jih je 12 % priznalo, da so te omejitve občutili. Ti stereotipi so vplivali na njihovo izbiro oblačil in jih spodbujali k nošenju daljših in bolj pokrivajočih oblačil (13 %), izogibanju trendovskim oblačilom (5 %), svetlim barvam (5 %) ali ozkim oblačilom (43 %).
 
GLAMI.si poudarja pomen spodbujanja telesne in starostne nevtralnosti, še posebej v poletnih mesecih, ko je telo bolj izpostavljeno. Namen tega raziskovalnega projekta je ozaveščati in spodbujati pozitivne spremembe v dojemanju telesa in starosti, tako da lahko vsi uporabniki uživajo v poletju brez občutka negotovosti in pritiska. Izvedena raziskava je del nenehnih prizadevanj GLAMI za razumevanje in odzivanje na potrebe svojih uporabnikov ter za spodbujanje inkluzivnosti in pozitivnih vrednot v modni industriji. 

PR - IDEALIA