Projekt Stop smetem je nastal iz želje po celovitejši obravnavi problematike ravnanja z odpadki na območju kočevske občine.
Projektni partnerji Občina Kočevje, Komunala Kočevje in Gozdarsko društvo Medved že vrsto let osveščajo javnost in izvajajo čistilne akcije, a aktivnosti ne dosegajo zadovoljivih sprememb. S pomočjo sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja je tako nastal projekt, ki problematiko naslavlja na različne načine; od družbeno odgovorne kampanje in delavnic z mladimi, do izdelave strategije ravnanja z odpadki in konkretnih delovnih akcij kot je čiščenje jam.
Kljub številnim čistilnim akcijam, s katerimi se je od leta 2008 do danes iz narave odstranilo 607 ton odpadkov, v občini Kočevje še vedno beležimo veliko število divjih odlagališč. V popisu iz marca 2021 je zajetih kar 92 divjih odlagališč v naravi, onesnažene pa so številne kraške jame in brezna. V zadnjih letih se opazno povečuje tudi pojavnost razpršenih odpadkov vzdolž cest, kar reševanje problematike še otežuje. Vse to predstavlja veliko nevarnost tako za okolje, divje živali, kot tudi zdravje ljudi, saj so ob takem stanju neposredno ogrožene podzemne vode, ki so skrit, a zelo pomembne del kraškega sveta kjer živimo.
Projekt Stop smetem problematiko obravnava iz več vidikov. Izhodišče je 5-stopenjska lestvica ravnanja z odpadki, ki v vrh postavlja največji izziv naše družbe, to je preprečevanje nastajanja odpadkov, na samem koncu pa je odlaganje odpadkov, saj je cilj zmanjšanje na minimum ali nič. Zato je zelo pomembno premišljeno nakupovanje, ponovna uporaba predmetov in pravilno odlaganje odpadkov. V občini Kočevje je po podatkih Komunale Kočevje letno zbranih je okoli 310 kg odpadkov na občana. Količina se žal v zadnjih letih ni občutno zmanjšala. Napredek se sicer kaže pri ločevanju odpadkov. Tako je bila leta 2008 večina vseh odpadkov mešanih komunalnih, danes je teh 28 %. Še vedno pa je skoraj 39,5 % odpadkov takšnih, ki ne gredo v predelavo oz. recikliranje.
Aktivnosti projekta
V okviru projekta je bilo začrtanih šest ključnih izzivov, na katere so vezane tudi same aktivnosti. Osredotočajo se na varovanje gozdov in kraških jam pred odlaganjem odpadkov, problematiko smeti ob cestah, pozivajo prebivalce k pitju vode iz pipe ter k premišljenemu nakupovanju in ponovni uporabi predmetov ter pravilnemu ločevanju.
V okviru projekta je bilo že izvedenih več aktivnosti; pitnik v parku, kjer si lahko vsakdo natoči vodo v stekleničko, na voljo so trije mobilni kompleti zabojnikov za ločevanje odpadkov na prireditvah, postavljenih pa je tudi 45 novih koškov za ločeno odlaganje odpadkov. V okviru projekta se bo zamenjalo še 60 obstoječih tabel in postavilo dodatnih 10 tabel na vhodih gozdnih cest, ki nagovarjajo k pravilnemu ravnanju z odpadki in pozivajo k ne odlaganju odpadkov v naravo.
Ena zahtevnejših začrtanih akcij v projektu je bila izvedba čiščenja treh onesnaženih kraških jam. Z Jamarskim klubom Novo mesto se je tako v oktobru očistilo Jamo 2 na Koflu, Brezno pri gozdarski koči in Jamo nad Rosebrunom. Čistilna akcija je potekala cel dan, iz jam je bilo odstranjenih kar 920 kg odpadkov. Vhodi v omenjene jame bodo v sklopu projekta ograjeni z lesenimi ograjami; na lokacijah pa bodo prav tako postavljene table s pozivi, da odpadke raje odpeljimo v zbirni center.
Pomemben del projekta je osveščanje javnosti in delo z mladimi. V sodelovanju s Klubom mladih Kočevje se je izvedlo več delavnic ponovne uporabe. Razni neuporabni predmeti, ki jih lahko oddate v Podstrešn'ci v Kočevju, so tako s predelavo dobili novo življenje. Za širšo javnost je bila skupaj z agencijo Luna\TBWA zasnova komunikacijska kampanja z naslovom Čisto Kočevsko, Čista vest, ki se prične v decembru na temo premišljenega nakupovanja in ponovne uporabe predmetov. Prebivalci Kočevskega bodo nato tekom leta skozi vseh šest različnih tem nagovarjani k pravilnemu in premišljenemu ravnanju z odpadki ter skrbi za okolje. Kot ambasadorji so se akciji pridružili tudi znani domači obrazi, ki delujejo na področju varovanja okolja ali ravnanja z odpadki.
Zadnji a zelo pomemben korak projekta za delo v prihodnje, je izdelava Strategije ravnanja z odpadki, ki bo začrtala ključne aktivnosti za uspešno zasledovanje ciljev zmanjševanja odpadkov. Komunala Kočevje in Občina Kočevje bosta strategijo v sodelovanju z različnimi deležniki iz lokalnega okolja ter strokovnjaki Inštituta za javne službe pripravili tekom projekta. Predstavljena bo v prihodnjem letu pred zaključkom projekta v juniju 2023.
Projekt Stop smetem je bil potrjen na 7. LAS pozivu in je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v višini 79.946 evrov, celotna vrednost projekta znaša 146.828 evrov.
VIR: Občina Kočevje
VIR: Občina Kočevje