V družbi HESS opozarjajo, da naloga pretočnih akumulacij ni samo proizvodnja električne energije, pomembno namreč prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnemu razvoju. Pretočna akumulacija HE Brežice je odličen primer, kako lahko toplotna slojevitost, prisotna v pretočnih akumulacijah, zmanjša segrevanje površinske vode
Datum objave:
31. julij 2024
Avtor:
Mare Bačnar
Avtor fotografij:
arhiv HESS
V družbi HESS opozarjajo, da naloga pretočnih akumulacij ni samo proizvodnja električne energije, pomembno namreč prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnemu razvoju. Pretočna akumulacija HE Brežice je odličen primer, kako lahko toplotna slojevitost, prisotna v pretočnih akumulacijah, zmanjša segrevanje površinske vode.
Velika globina pretočnih akumulacij ohranja nizko temperaturo vode, kar omogoča boljše življenjske pogoje za vodne živali.
Pretočne akumulacije igrajo ključno vlogo v sodobnem upravljanju vodnih virov in predstavljajo pomembne blažilce podnebnih sprememb. Sodobne hidroelektrarne niso več zgolj objekti za proizvodnjo električne energije, ampak večnamenski objekti, ki pomembno prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnemu razvoju. Razvoj sodobnih hidroelektrarn (HE) je vedno bolj trajnosten. Nova generacija pretočno-akumulacijskih HE se odlikuje po višjih standardih in zahtevah glede vplivov na naravo in okolje. Raziskave in tehnološki napredek so omogočili iskanje najboljših možnih rešitev, kar je privedlo do gradnje okolju prijaznejših objektov. Sodobni večnamenski projekti na rekah združujejo trajnostni razvoj z izkoriščanjem naravnih virov za proizvodnjo električne energije ter vključujejo načrte za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Velika globina pretočnih akumulacij ohranja nizko temperaturo vode, kar omogoča boljše življenjske pogoje za vodne živali.
Vloga zadrževanja voda
V zadnjih letih smo priča vse pogostejšim hidrološkim ekstremom, kot so suše in kratkotrajni močni nalivi. Spremembe podnebja vplivajo na naše reke in potoke, kar zahteva ustrezno upravljanje vodnih virov. Gradnja zadrževalnikov in pregrad postaja nujna za ohranjanje vodnih količin in reguliranje vodotokov. Zadrževanje vode je ključno za bogatenje vodotokov in podzemnih voda, kar je še posebej pomembno v času suš. Večje količine vode, ki jih zagotavljajo pretočne akumulacije, hladijo vodotoke, ohranjajo podtalnico in s tem rešujejo ekosisteme. Pretočne akumulacije ponujajo boljše razmere kot prosto tekoči vodotoki, kar predstavlja rešitev za daljša sušna obdobja.
Pretočna akumulacija HE Brežice
Pretočna akumulacija HE Brežice je odličen primer, kako lahko toplotna slojevitost, prisotna v pretočnih akumulacijah, zmanjša segrevanje površinske vode. To pozitivno vpliva na odsek spodnje Save, saj zmanjšuje segrevanje vode, kar prispeva k boljšim življenjskim pogojem za vodne živali. Vloga pretočnih akumulacij presega zgolj proizvodnjo električne energije, saj pomembno prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnemu razvoju. Z ustreznim upravljanjem in vlaganjem v pretočne akumulacije lahko učinkovito odgovorimo na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe.
VIR: Naš Stik