napovednik
PREDSTAVITEV RAZISKAV CZK Analiza panoge muzeji in usmeritve za pripravo predloga ukrepov za panogo muzeji v Sloveniji
Raziskava stanja kulturnega in kreativnega sektorja v Sloveniji 2008-2017, ki jo je leta 2020 objavil CzK, je bila podlaga za pripravo Analize panoge muzeji v Sloveniji in Usmeritev za pripravo predloga ukrepov za panogo muzeji v Sloveniji, ki smo jo izvajali od leta 2019 do 2022 v sodelovanju z Inštitutom za ekonomska raziskovanja (IER) ob podpori strokovnih sodelavk dr. Aleksandre Berberih-Slana, nekdanje predsednice predsedstva Skupnosti muzejev Slovenije, in Alenke Černelič Krošelj, predsednice predsedstva Skupnosti muzejev Slovenije, ter Skupnosti muzejev Slovenije in drugih strokovnjakov, s katerimi želimo v Centru za kreativnost omogočiti izvajanje celovitega poslanstva muzejev ter vzpostaviti pogoje za krepitev njihove nacionalne, regionalne in lokalne vloge v razvoju Slovenije.
Ugotovitve in priporočila obeh analiz smo v sodelovanju s Skupnostjo muzejev Slovenije, Službo za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije in ICOM Slovenija predstavili v sredo, 14. septembra, na delovnem srečanju v MAO.
V prvem delu dogodka smo lahko slišali uvodni pozdrav Matevža Čelika Vidmarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za kulturo RS, sledila je predstavitev ciljev, metodologije, analize, rezultatov raziskave in pregled predlogov ukrepov, ki sta jih predstavila raziskovalca Inštituta za ekonomska raziskovanja, dr. Damjan Kavaš in mag. Klemen Koman.
RAZISKAVE KKSMatevž Čelik Vidmar, državni sekretar na Ministrstvu za kulturo RS: »Muzeji so pomembne institucije v kulturnem sistemu prihodnosti. Z zbirkami in dogodki povezujejo in ozaveščajo ter so pomembni javni prostori, s katerimi se državljani vse bolj istovetijo. Predvsem računamo nanje zaradi njihove odprtosti in programov, s katerimi lahko prispevajo h kulturni preobrazbi, ki jo zahteva današnji čas. S tem namenom na področju muzejev načrtujemo nacionalno strategijo in nov zakonodajni okvir, v katerem bodo lahko izpolnjevali svoja poslanstva.«Alenka Černelič Krošelj, predsednica predsedstva Skupnosti muzejev Slovenije:
»V Skupnosti muzejev Slovenije nas veseli, da smo se danes srečali in pogovarjali o tej temi ter s tem začeli pomemben proces za celovitejšo in boljšo skrb za muzejski sektor, predvsem pa za njegov razvoj. Skupnost muzejev Slovenije bo, predvsem v tesnem sodelovanju s stroko ter Ministrstvom za kulturo RS in Centrom za kreativnost, še naprej aktivno sodelovala v tem procesu razvoja sektorja. Želimo pa si, da rezultati in predlogi ukrepov ter našega skupnega dialoga preidejo tudi v konkreten akcijski načrt s cilji in seveda želenimi rezultati. To analizo jemljemo kot temelj, iz katerega lahko gradimo in dopolnjujemo, umeščamo svoja videnja ter imamo močno izhodišče za delo in razvoj stroke v prihodnosti.«V skladu z ugotovitvami analize in raziskave za usmeritve slovenske muzejske politike so raziskovalci podali naslednje predloge, ki služijo zgolj kot začetno izhodišče za razpravo in komunikacijo z vsemi glavnimi deležniki muzejskega sektorja pri nas:
Cilj 1: Izpopolniti sistemsko ureditev delovanja muzejev.
Cilj 2: Okrepiti potenciale muzejev.
Cilj 3: Izboljšati sodelovanje muzejev z drugimi sektorji in okrepiti njihovo vlogo v lokalnem, regionalnem in nacionalnem razvoju.
Podrobnejša predstavitev obeh raziskav je na voljo na: www.czk.si/gradiva.Gradivo za medijeORGANIZATORJI
Center za kreativnost, Skupnost muzejev Slovenije, Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije, ICOM Slovenija
Center za kreativnost
PR: MAO