Študenti Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem so na pobudo kustosa Goriškega muzeja Davida Kožuha in v sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica izdelali tipno maketo mesta Nova Gorica, ki je bila prvič predstavljena v avli novogoriške občinske palače.

Študenti Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem so na pobudo kustosa Goriškega muzeja Davida Kožuha in v sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica izdelali tipno maketo mesta Nova Gorica, ki je bila prvič predstavljena v avli novogoriške občinske palače. Maketo je ob opomoči donatorjev izdelalo 21 študentk in študentov pod mentorstvom dr. Mateje Maljevac v okviru projekta Začuti Novo Gorico.

»To je poseben izdelek tudi v slovenskem merilu. Članom našega društva veliko pomeni, predvsem pa sem vesel, da smo znova skupaj dokazali, da lahko ustvarjamo okolje, prijaznejše ranljivim skupinam,« je nad rezultatom sodelovanja zadovoljen predsednik MDSS Nova Gorica Igor Miljavec.
Mestna občina Nova Gorica je že leta 2012 pridobila listino »Občina po meri invalidov«, ki jo podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije. Od takrat, ko se je oranje ledine na področju izboljšanja položaja invalidov šele začelo, do danes, ko lahko govorimo o občutni spremembi v sami miselnosti in delu na področju invalidske problematike v mestni občini, predvsem v povezavah med civilno družbo, javnimi zavodi, inštitucijami in občino, je preteklo dobro desetletje. 
Postavitev makete, ki bo dopolnila razstavo na Gradu Kromberk GO*S50-60, Mesto in prebivalci v 50. in 60. letih, je pospremil tudi podžupan Mestne občine Nova Gorica Anton Harej. Povedal je: »Z gotovostjo lahko trdimo, da se je utrdilo medsebojno sodelovanje invalidskih organizacij ter njihovo sodelovanje z ostalimi organi ter ustanovami v lokalni skupnosti in tudi širše. Vse večje je vključevanje invalidov in invalidskih organizacij k razpravam in delavnicam za pripravo strategij in dolgoročnih projektov lokalne skupnosti. Eden izmed takšnih primerov izjemno dobrega sodelovanja inštitucij in invalidske organizacije je prav zagotovo izdelava tipna maketa Nove Gorice, ki bo dopolnila razstavo na Gradu Kromberk GO*S50-60, Mesto in prebivalci v 50. in 60. letih. Projekt, ki so ga v okviru študijskih obveznostih izvedli Študenti Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem na pobudo kustosa Goriškega muzeja Davida Kožuha in v sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica, je dokaz, da lahko s sodelovanjem in razumevanjem potreb ranljivih skupin ustvarjamo njim prijaznejše okolje. Tovrstno sodelovanje Goriškega muzeja z ranljivimi skupinami ni prvo, saj prav omenjeno razstavo bogati replika spomenika Edvarda Rusjana, ki je 10x manjša od originala in jo slepi in slabovidni lahko otipajo in predstavljajo kako izgleda. Veseli nas, da postaja muzej čedalje prijaznejši in dostopnejši za različne ranljive skupine  in  nadaljuje tudi vzorno sodelovanje z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica, ki se je začelo leta 2016 z razstavo Igre moje mladosti.
Foto: Ana Rojc
VIR: MONG