Vsako sredo ob 17.20 na TV SLO 1

Na TV SLO 1 se konec septembra vračajo premiere dokumentarnih filmov in nove sezone izobraževalnih serij. V septembru in oktobru bodo gledalci lahko spremljali zgodbe o povezovanju, ljubezni, mednarodnih uspehih Slovencev in simboliki nageljna.

Služba za komuniciranje RTV Slovenija
20. september 2022 ob 09:34
RTV SLO
Ustvarjalci Uredništva izobraževalnih oddaj bodo vsako sredo na TV SLO 1 naslavljali najrazličnejša vprašanja s področij zgodovine, naravne in kulturne dediščine, zdravstva, družbe in okolja, ter nanje iskali najbolj zanimive odgovore.

28. septembra si bodo lahko gledalci ogledali kratek dokumentarni film Skupaj scenarista in režiserja Aljaža Bastiča o povezovanju in sodelovanju. V njem nastopajo številni zanimivi gosti, med njimi tudi Anka Lipušček Miklavič, ki je pred kratkih prejela red za zasluge za prispevek k razvoju slovenskega agroživilstva in gospodarstva ter za ohranjanje lokalnih običajev posoške regije.

5. in 12. oktobra bosta na sporedu kratka filma Človek, ne jezi se! in Ljubezen scenarista in režiserja Tadeja Čaterja. 19. in 26. oktobra pa si bodo lahko gledalci ogledali nova dela izobraževalno dokumentarne serije Tipično slovensko scenaristke in urednice serije Milice Prešeren. Dokumentarna serija Tipično slovensko ponuja vpogled v slovensko tradicijo, kulturo, nacionalno in naravno bogastvo, našo dediščino, pa tudi v družbo, dogajanje danes, dosežke na različnih področjih, na tisto, na kar smo ali bi morali biti ponosni, po čemer smo prepoznavni, posebni in edinstveni.

SKUPAJ
28. 9. 2022 ob 17.20 na TV SLO 1


SKUPAJ


Scenarist in režiser: Aljaž Bastič, direktor fotografije: Uroš Hočevar, montažer: Zlatjan Čučkov.

Kdaj je človek pozabil, da je v povezovanju z drugimi močnejši? Kdaj smo pozabili na prednosti skupnega dela in sodelovanja? V Posočju niso nikoli. Tamkajšnji kmetje so se po osamosvojitveni vojni samoorganizirali in z uspešnim razvojem omogočili preživetje tudi manjšim kmetijam po dolinah in senožetih s pomočjo kmetijske zadruge. V dokumentarni oddaji nastopajo Anka Lipušček Miklavič, Rok Stres, Andrej Grošelj in Franc Žbogar.

ČLOVEK, NE JEZI SE!
5. 10. 2022 ob 17.20 na TV SLO 1

Scenarist in režiser: Tadej Čater, direktor fotografije: Jure Nemec.


ČLOVEK, NE JEZI SE!


»Človek, ne jezi se!« je kratek dokumentarni film, ki pripoveduje zgodbo o edinem slovenskem pritlikavem paru. Martina in Anton se trudita živeti popolnoma običajno družinsko življenje, ki pa je zaradi njune velikosti vsak dan znova pred preizkušnjo. Poleg tega se nenehno spopadata s predsodki, ki jih ljudje običajne velikosti gojimo do tistih, ki bolehajo za genetsko boleznijo ahondroplazijo. Zakonca nizke rasti, ki imata sina 'normalne' velikosti, te predsodke razbijata na različne načine.

Film »Človek, ne jezi se!« nastavlja ogledalo vsem tistim »majhnim« ljudem, ki si domišljajo, da so veliki.

LJUBEZEN
12. 10. 2022 ob 17.20 na TV SLO 1

Scenarist in režiser: Tadej Čater, direktor fotografije: Jure Nemec.


LJUBEZEN


Ljubezen ne pozna meja. Ljubezen nima okusa in vonja. Ljubezen ne šteje kromosomov. Ljubezen lahko zadene vsakogar. Kratki dokumentarni film s preprostim naslovom Ljubezen pripoveduje zgodbo o izgubljeni ljubezni Atife ter o ljubezni, ki si jo izkazujeta Ina in Aljaž. Atifi, Ini in Aljažu je skupno to, da so osebe z motnjami v duševnem razvoju. Avtor filma se je spopadel z vprašanji, kako vsi trije sprejemajo ljubezen in kako jo izkazujejo, kako prenašajo izgubo ljubljene osebe … V filmu pa spoznamo tudi njihove želje in sanje, ki se razblinijo takoj, ko trčijo ob zidove birokracije.

TIPIČNO SLOVENSKO: MALA DEŽELA, VELIKI USPEHI
19. 10. 2022 ob 17.20 na TV SLO 1

Scenarij: Milica Prešeren, režija: Primož Meško.


TIPIČNO SLOVENSKO: MALA DEŽELA, VELIKI USPEHI


Slovenija je svojevrsten fenomen. Po površini in številu prebivalcev je majhna, velika pa po številnih uspehih in dosežkih Slovencev v preteklosti in danes. So razlog za to geni, nadarjenost, znanje, trud, strast, okoliščine? Kdo so bili izjemni Slovenci v preteklosti in kdo so danes? Kako lepo in težko je na poti do uspehov?

Film razkriva zgodbe in ozadja mednarodnih uspehov posameznikov z različnih področij, od športa in podjetništva do umetnosti. O svojih izkušnjah pripoveduje nosilka olimpijskih in drugih medalj, 22-letna smučarska skakalka Nika Križnar, ki ima pred seboj nove cilje. Na prehojeno pot, poklicno strast in družinsko življenje se ozira doktor strojništva Jure Knez, ki se na področju merilne tehnologije s svojo ekipo in podjetjem uvršča prav v svetovni vrh in ima na seznamu prejetih prestižnih nagrad tudi Nasino za produkt leta. Kako je s svojimi fotografijami začel pot do nagrad in priznanj ter kaj si še želi, razkriva krajinski fotograf Jaka Ivačič, ki tudi svojim najbližjim odstira drugačne poglede na znane kraje. O vzrokih in posledicah uspehov, premagovanju težav, odrekanju in strasti ter zasebnem življenju pripovedujejo tudi njihovi bližnji.

Širši pogled na malo deželo in velike uspehe Slovencev predstavljata psiholog prof. dr. Matej Tušak ter umetnostni zgodovinar in literarni komparativist dr. Luka Vidmar. Med drugim dobimo vpogled tudi v uspehe nekaterih velikih imen iz preteklosti: Valvasorja, Zoisa, Kopitarja in Plečnika, ter razloge za njihovo širšo prepoznavnost in sloves.

TIPIČNO SLOVENSKO: NAGELJ
26. 10. 2022 ob 17.20 na TV SLO

Scenarij: Milica Prešeren, režija: Mile Vilar.


TIPIČNO SLOVENSKO: NAGELJ


Nagelj, roža na ganku, pripet za klobuk in ruto narodne noše, izvezen na prtu, motiv na majolki, je bil tradicionalen okras slovenskih domov. Koliko je nagelj danes še izraz naše nacionalne identitete? Nekoč priljubljena roža, prisotna ob različnih priložnostih, od rojstva, porok in pogrebov do državnih proslav, je tudi simbol delavstva, sopotnik prvomajskih praznikov, dneva žena. Nagelj kot slovenski ornament je bil že v preteklosti zanimiv za arhitekte, danes ga kot motiv najdemo tudi v oblikovalskih izdelkih. Koliko pa ga je pri nas še v naravi? Kako pogosto sploh še srečamo gorenjski nagelj na Gorenjskem? O izvoru, različnih vrstah in značilnostih nageljnov, njegovi simbolni vrednosti, kaj nam je pomenil nekoč in kaj danes, koliko in v čem je tipično slovenski, razmišljajo strokovnjaki – etnologinja in kulturna antropologinja dr. Mateja Habinc, strokovnjak za okrasne rastline Matjaž Mastnak in arhitektka Barbara Viki Šubic –, vzreditelji in ljubitelji nageljnov, med njimi tudi zamejska Slovenka, ki jo nagelj navdaja s posebnim ponosom, saj je zanjo veliko več, kot le roža.