NAGRADI OBČINE ŠEMPETER - VRTOJBA
Občina Šempeter - Vrtojba 22. julija praznuje svoj občinski praznik. Na ta dan je leta 1998 Državni zbor Republike Slovenije sprejel odločitev, da kraja Šempeter pri Gorici in Vrtojba postaneta samostojna občina. V počastitev tega dogodka bo v četrtek, 18. julija 2024, ob 18. uri, v Coroninijevem dvorcu v Šempetru pri Gorici, potekala Slavnostna seja Občinskega sveta Občine Šempeter - Vrtojba. Ob tej priložnosti bo zbrane nagovoril župan Občine Šempeter - Vrtojba, mag. Milan Turk, dogajanje pa bosta z izbranim kulturnim programom obogatila sopranistka Rebeka Pregelj in kitarist Tilen Lancner. Osrednji del dogajanja bo predstavljala podelitev nagrad letošnjim občinskim nagrajencem, ki jih je na svoji junijski seji izbral Občinski svet, na podlagi predlogov Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Prejemnika nagrade Občine Šempeter - Vrtojba sta Jože Erzar in Srečko Fišer oba iz Šempetra pri Gorici, priznanji Občine Šempeter - Vrtojba za leto 2024 pa prejmeta Kulturno umetniško društvo Šempeter in Barbara Pavlin iz Šempetra pri Gorici.
Nagrado Občine Šempeter - Vrtojba se podeli posameznikom, podjetjem, zavodom, organizacijam, skupnostim, združenjem, društvom za pomembnejše in izjemne uspehe na gospodarskem, znanstvenem, kulturnem, športnem, vzgojno-izobraževalnem, literarnem, naravovarstvenem in humanitarnem področju, medtem ko priznanje Občine Šempeter - Vrtojba lahko prejmejo posamezniki, podjetja, zavodi, organizacije, skupnosti, združenja, društva za posamične uspehe ali vidne dosežke na najrazličnejših področjih dela in ustvarjanja, ob važnih jubilejih, dolgoletnemu uspešnemu delovanju ter ob drugih slovesnejših priložnostih.
NAGRADI OBČINE ŠEMPETER - VRTOJBA
- Nagrado Občine Šempeter - Vrtojba prejme JOŽE ERZAR iz Šempetra pri Gorici (predlagatelj Matej Erzar – PEPI PLAST d.o.o. s podporo Obrtno podjetniške zbornice Nova Gorica)
Jože Erzar rojen 1945 v Mostah pri Komendi, je s konstruiranjem naprav za izdelavo različnih produktov pričel že v mladosti. Učil se je strojništva ter elektro znanja in elektronike, kar je vgradil v stroje, ki jih je zgradil za PEPI-PLAST. Bil je pionir na področju izdelave slamic.
Šolal se je ob delu. Ob zaključku Ekonomske fakultete je leta 1967 opravil tržno analizo za več izdelkov ter se nazadnje odločal med slamicami in zobotrebci. Odločitev za slamice bi zahtevala začetni kapitalski vložek okrog 48 milijonov takratnih lir.
Po poroki sta se s soprogo preselila v Podnanos in nato v Ajdovščino, kjer se je zaposlil v Kmetijskem kombinatu Vipava na različnih vodstvenih položajih, med drugim je bil vodja pri gradnji nove hladilnice v Šempetru, kjer je uvedel nov način shranjevanja sadja v kontrolirani atmosferi s kapaciteto 400 vagonov letno, kar je bila prototipna hladilnica za celotno Jugoslavijo. Po začetku tega projekta so se z družino preselili v Podmark v Šempetru, kjer bivajo še danes. V spodnjih prostorih je zasnoval prvo delavnico za proizvodnjo slamic, poleg te še konstrukcijsko delavnico za razvoj novih strojev, ki je še danes dejavna.
Takrat so bili prvi in edini proizvajalci slamic v Jugoslaviji. Poleg tega je začel med drugim proizvajati zaščitne kapice za medicinske igle in cevke za transfuzijo krvi in cevke za palčke za ušesa. Sredi 80-ih let sta se s soprogo povsem osredotočila na lastno podjetje in kasneje preselila proizvodnjo v prostore nekdanjih Vozil. Leta 2021 so izgubili celotno prodajo plastičnih slamic v Sloveniji in se morali prilagoditi na biomateriale.
Jože Erzar, ki je kot inovator zaslužen za več kot 20 inovativnih strojev, je sodeloval tudi pri projektu Kontroliran odvod statične elektrike od oseb. Rešitev je edinstvena na svetu in patentirana.
Čeprav je od lani upokojenec, je še vedno aktiven v družinskem podjetju kot mentor in inovator, medtem ko je lastništvo podjetja prenesel na svoje tri otroke.
- Nagrado Občine Šempeter - Vrtojba prejme SREČKO FIŠER iz Šempetra pri Gorici (predlagatelj Socialni demokrati s podporo Liste Milan Turka, Gibanja Svoboda, Socialno demokratske stranke in Kulturno umetniškega društva Šempeter)
Srečko Fišer se je rodil v Ajdovščini, od koder se je še kot otrok preselil v Šempeter, kjer s presledki živi vse odtlej. Osnovno šolo je obiskoval v Šempetru (z izjemo 1. razreda), se nato vpisal na gimnazijo v NG in leta 1977 diplomiral na Filozofski fakulteti v Ljubljani.
Najprej je bil dve leti zaposlen kot lektor za slovenski jezik na Univerzi v Nottinghamu. Po vrnitvi v domovino in služenju vojaškega roka se je 1981. zaposlil kot lektor v Primorskem dramskem gledališču – sedanjem Slovenskem narodnem gledališču v Novi Gorici in to delo opravljal do upokojitve leta 2020.
V tem času se je uveljavil kot eden vodilnih strokovnjakov za jezik v slovenskem gledališču, tako pisani kot govorjeni. Srečko Fišer sodi med najuglednejše slovenske književne prevajalce z velikim in raznovrstnim opusom, ob tem je opazen tudi kot avtor dramskih besedil in priredb.
Za svoje delo je bil večkrat nagrajen. Med drugim je prejemnik Sovretove nagrade, najstarejšega in najvidnejšega stanovskega priznanja za prevode v slovenski jezik. Večkrat je bil nagrajen na Festivalu Boršnikovo srečanje (za predstavo, dramsko besedilo, prevod in jezikovno priredbo). V njegovi zbirki je tudi Bevkova nagrada, ki jo podeljuje Mestna občina Nova Gorica. Zadnja v vrsti je letošnja nagrada Tantadruj za življenjsko delo, ki jo podeljujejo primorska gledališča. In prav pri obrazložitvi slednje so med drugim zapisali, da se je Fišer s posebno ljubeznijo ukvarjal z uveljavljanjem primorskega dialekta in vzpostavljanjem njegovega pomena, saj 'dialekt ni le ornament, ampak bÌvanjska podlaga človeka.«
PRIZNANJI OBČINE ŠEMPETER - VRTOJBA
- Priznanje Občine Šempeter - Vrtojba za tridesetletno delovanje na kulturnem področju v Občini Šempeter - Vrtojba prejme KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO ŠEMPETER (predlagatelj Socialni demokrati)
Kulturno umetniško društvo je bilo ustanovljeno leta 1994. Kot prvi se je vanj vključil Župnijski MePZ Šempeter, ki je imel za seboj že 6 let uspešnega delovanja in bil nato skoraj dve desetletji gonilna sila društva. Kasneje se je društvo razširilo še na druga umetniška področja, saj so pod okriljem KUD nastajale še druge sekcije, pustna in gledališka s svojo amatersko gledališko skupino.
Danes društvo pokrivaj glasbeno, gledališko in literarno področje umetnosti. Glasbeno s prirejanjem koncertov, gledališko z ustvarjanjem lastnih gledaliških predstav in izmenjavo le-teh z drugimi društvi po Sloveniji ter literarno, ko v sodelovanju z JSKD, OI Nova Gorica organizirajo literarna druženja pod naslovom Ubesedovanja.
Poleg tega v okviru društva deluje tudi Pustna skupina KUD Šempeter, ki vsako leto pripravi skupinsko masko in voz, pri čemer medgeneracijsko sodeluje tudi več kot 50 članov, starih od dveh do več kot 70 let.
Gledališka skupina KUD Šempeter je z gledališkimi predstavami pomagala zbrati denar za pomoči potrebne (za zdravljenje dveh mladih oseb, za begunce iz Ukrajine in za šolski sklad OŠ Renče). Društvo omogoča mladim literatom in glasbenikom iz občine in okolice, da se predstavijo domači javnosti.
Z oblikovanjem kulturne prireditve je februarja 2020 v okviru občinskega praznovanja slovenskega kulturnega praznika sodelovalo pri odkritju doprsnega kipa Ivanu Robu.
Zaradi neprofitnega delovanja v korist občanov ima društvo od leta 2019 status nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture. V njem zgledno sodelujejo člani različnih političnih prepričanj in različnih starostnih skupin ter tako skrbijo za povezovanje krajanov, ne glede na njihove razlike.
- Priznanje Občine Šempeter - Vrtojba prejme BARBARA PAVLIN iz Šempetra pri Gorici (predlagatelj Društvo ekstremnih športov DEŠ)
Barbara Pavlin iz Šempetra že vrsto let predstavlja eno vidnejših osebnosti tako na političnem, gospodarskem, humanitarnem kot na področju prostovoljstva.
Dva mandata je opravljala vlogo občinske svetnice. Po zaključku politične aktivnosti je napore vložila v gospodarsko dejavnost, ki je usmerjena v ponudbo športnih storitev, kar jo spremlja že od začetkov njene poslovne poti leta 2009, sedem let zatem je odprla vrata Hiša rekreacije. Slednja danes ponuja različne psihofizične aktivnosti, od rehabilitacijsko trenažnih procesov do vodenih vadb, ki so usmerjene v pridobivanje in vzdrževanje psihofizične kondicije, kot tudi dihalno meditativnih tehnik sproščanja in umirjanja. Hišo rekreacije so občani, pa tudi obiskovalci iz drugih občin, prepoznali kot kraj, kjer je poskrbljeno tako za začetnike, kot za zahtevnejše uporabnike. Uporabniki in Turistično društvo so njen trud in prispevek okolju prepoznali in nagradili leta 2019, ko so ji podelili priznanje v okviru akcije Ogledalo mojega okolja.
Do epidemije je Barbara dve leti zapored v maju organizirala športno-rekreativno prireditev Občina Šempeter - Vrtojba MIGA.
Od 2013 do 2021 je bila predsednica Sveta zavoda OŠ Ivana Roba, kjer se je izkazala njena požrtvovalnost in sposobnost kljubovanja pritiskom, ko je skupaj z ostalimi člani sveta zavoda krmarila zavod skozi zahtevno obdobje. Kot članica Sveta zavoda Glasbene šole Nova Gorica je tvorno prispevala k realizaciji programov zavoda.
Barbara ostaja zvesta svojemu okolju in v zadnjih letih posveča veliko energije pomòči socialno ogroženim, s poudarkom na najmlajših občanih. Že drugo leto septembra organizira »Tek otrok« v Športnem parku Šempeter. Zbrana sredstva s svojimi pomočniki nameni šolskemu skladu OŠ Ivana Roba.
Takšni posamezniki - pristni, s čutom za sočloveka in motivirani za pozitivne in vsebinske spremembe, posedujejo posebno vrednost za lokalno skupnost.
PR - Občina Šempeter-Vrtojba