Na celjskem sejmišču so danes uradno odprli 54. Mednarodni sejem obrti in podjetnosti.

Na otvoritveni slovesnosti je podpredsednik OZS Peter Pišek izpostavil negotove razmere zaradi energetske krize in opozoril na pomanjkanje kadra v obrti in podjetništvu.
 
Pišek je dejal, da se številni člani zbornice soočajo s petkratnim povišanjem cen električne energije, kar ogroža obstoj njihovih podjetij. »Vlada je že sprejela sveženj ukrepov za pomoč gospodarstvu, a z rešitvami v OZS nismo najbolj zadovoljni. Sprejeta uredba in interventni zakon namreč ne bosta naslovila vseh malih in velikih odjemalcev. Zato si želimo, da bi oblikovali kapice na ceno energentov za gospodarstvo, s čimer bi nam pomagali prebroditi energetsko krizo. Smiselno bi bilo uvesti tudi ukrep čakanja na delo, ki se je izkazal za učinkovitega v času epidemije. Dolgoročna rešitev pa je v reformi evropskega energetskega trga, da bi se cene stabilizirale,« je poudaril podpredsednik Pišek in izrazil pričakovanje, da bo vlada z ukrepi pomagala na področju pomanjkanja kadra.
 
Med slavnostnimi govorci je bil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han, ki je poudaril pomen podjetništva za Slovenijo, saj obrtniki in mala podjetja predstavljajo veliko večino podjetij, zaposlujejo 70 odstotkov vseh delavcev in ustvarijo 65 odstotkov vseh prihodkov. »Prav zato je še toliko bolj pomembno, da država pomaga v teh razmerah. Gospodarsko ministrstvo je letos gospodarstvu namenilo 670 milijonov evrov, večina sredstev je namenjena obrtnikom, malim in srednjim podjetjem,« je dejal Han. Po njegovih besedah bo v roku 14 dni jasno, kaj se bo zgodilo, če bomo šli v smeri energetske kapice oz. kakšne druge regulacije. »Jasno pa je, da tako nizkih cen, kot smo jih imeli pred nekaj leti, ne bo več," je dejal Han, ki obenem razume stiske obrtnikov in podjetnikov.
 
Odprtja sejma so se udeležili tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, celjski župan Bojan Šrot in izvršni direktor Celjskega sejma Robert Otorepec. Slednji je izpostavil izzive obrtnikov in podjetnikov, pri čemer je kot največjega izpostavil visoko ceno energije.
 
OZS, ki je soorganizator sejma že od samega začetka, se letos na MOS predstavlja skupaj s sekcijami, območnimi zbornicami in poslovnimi partnerji na več kot 700 m² v dvorani L1. Med osrednjimi dogodki je ulica obrti s predstavitvijo 11 obrtnih poklicev ter mednarodno poslovno srečanje, ki bo letos privabilo več kot 100 obrtnikov in podjetnikov iz 14 držav. Prvič doslej pa bo v sklopu ulice obrti potekalo državno tekmovanje SloveniaSkills 2022, kjer se bodo mladi strokovnjaki pomerili v poklicnih spretnostih. 

PR: OZS