Svet EU je danes dokončno odobril direktivo, v skladu s katero bo do konca leta 2024 v EU zaživel enotni polnilnik za prenosne elektronske naprave.
Bruselj, 24. oktobra (STA) - Te bodo od omenjenega datuma naprej opremljene izključno s polnilnikom tipa USB-C, kar bo poenostavilo življenje Evropejcev, poleg tega pa bo znatno zmanjšalo količino elektronskih odpadkov.
Nova pravila bodo veljala za večino prenosnih elektronskih naprav, in sicer za mobilne telefone, tablične računalnike, elektronske bralnike, digitalne fotoaparate, konzole za videoigre, slušalke, brezžične slušalke, prenosne zvočnike, brezžične miške in tipkovnice z navigacijskimi sistemi. Poleg tega bodo 40 mesecev po začetku veljavnosti direktive nova pravila pričela veljati tudi za vse prenosne računalnike, piše v izjavi Sveta EU.
"S polnilnikom, ki ustreza več napravam, bomo prihranili denar in čas, poleg tega pa nam bo to pomagalo zmanjšati količino elektronskih odpadkov," je ob objavi novice dejal češki minister za industrijo in trgovino Jozef Sikela. Dodal je, da različni polnilniki vsako leto povzročijo 11.000 ton elektronskih odpadkov.
Da bodo potrošniki natančno vedeli, kaj kupujejo, direktiva uvaja tudi piktogram, ki bo določal, ali je novi napravi priložen polnilnik, ter oznako, na kateri bo navedena zmogljivost polnjenja. Direktiva potrošnikom omogoča tudi izbiro, ali bodo novo napravo kupili s polnilnikom ali brez.
Čeprav postaja brezžično polnjenje vse bolj priljubljeno, še ni bilo usklajeno za vse naprave. Da bi bila ta tehnologija na voljo za več naprav, si bo Evropska komisija prizadevala za uskladitev brezžičnega polnjenja elektronskih naprav in interoperabilnost na podlagi tehnološkega razvoja.
Evropski parlament je direktivo sprejel 4. oktobra. Evropski poslanci so tedaj poudarili, da bodo nova pravila botrovala ponovni uporabi več polnilnih naprav, potrošniki pa bodo lahko prihranili do 250 milijonov evrov na leto.
Uvedbi univerzalnega priključka tipa USB-C je sicer na globalni ravni nasprotoval predvsem ameriški tehnološki velikan Apple.
VIR: TAX-FIN-LEX