Umetna inteligenca temeljito spreminja celotne gospodarske panoge, do leta 2030 pa bi lahko prispevala do 11,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) južne Evrope, je na konferenci v Portorožu dejala generalna direktorica Microsofta za jugovzhodno Evropo Kristina Tikhonova. Ob tem je izpostavila tudi pomen zaščite sistemov umetne inteligence.

Portorož, 24. septembra - Umetna inteligenca temeljito spreminja celotne gospodarske panoge, do leta 2030 pa bi lahko prispevala do 11,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) južne Evrope, je na konferenci v Portorožu dejala generalna direktorica Microsofta za jugovzhodno Evropo Kristina Tikhonova. Ob tem je izpostavila tudi pomen zaščite sistemov umetne inteligence.

Dve leti od začetka uvajanja generativne umetne inteligence je ta tehnologija temeljito spremenila celotne panoge, saj izboljšuje storitve za zaposlene in stranke, optimizira poslovne procese ter spodbuja inovacije, je v nagovoru zbranim v Portorožu povedala Tikhonova.

Kot pet ključnih lekcij iz vzpona generativne umetne inteligence je navedla jasno potrebo po uvedbi umetne inteligence, merljivo donosnost naložb v to tehnologijo, pomen ekosistema, nujnost priprave podatkov na umetno inteligenco ter pomen miselnosti, ki varnost postavlja na prvo mesto, so v sporočilu za javnost zapisali pri Microsoftu.

Po besedah vodje Microsofta za jugovzhodno Evropo mora biti že sama zasnova sistemov umetne inteligence varna. Ob tem je opozorila, da globalno gledano računalniški kriminal predstavlja tretje največje gospodarstvo, ki letno ustvari 8000 milijard dolarjev prihodkov in zraste za 15 odstotkov.

Tikhonova je med drugim predstavila uspešen primer uporabe umetne inteligence v Zavarovalnici Triglav. Kot so pojasnili pri Microsoftu, je zavarovalnica izkoristila avtomatizacijo, ki jo omogoča umetna inteligenca, za poenostavitev poslovanja, zmanjšanje števila ročnih opravil in povečanje zadovoljstva zaposlenih ter strank ob nižjih stroških.

Tikhonova je prav tako napovedala, da bo orodje za storilnost z umetno inteligenco Microsoft 365 Copilot kmalu na voljo tudi v slovenskem jeziku. Prepričana je, da bo to slovenskim podjetjem in uporabnikom odprlo povsem nove možnosti za uporabo umetne inteligence v poslovanju.

VIR: STAkrog