Evropska komisija je sprejela sporočilo o skupnem številu pravic za trgovanje z emisijami na evropskem trgu ogljika

Evropska komisija je sprejela sporočilo o skupnem številu pravic za trgovanje z emisijami na evropskem trgu ogljika. Skupno število pravic v obtoku ima pomembno vlogo pri delovanju rezerve za stabilnost trga v okviru sistema EU-ETS (MSR), saj kazalnik na pregleden in predvidljiv način prikazuje količino pravic za trgovanje z emisijami ter določa, ali se pravice odvzamejo ali sprostijo iz MSR.

To je prvo tovrstno sporočilo, odkar je bilo delovanje MSR spremenjeno v okviru zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 in sprememb, določenih februarja 2023, kot del odziva EU na energetsko krizo. V skladu s sklepom MSR se 24 odstotkov skupnih pravic uvrsti v rezervo, če število preseže prag 1,096 milijarde. To vodi do zmanjšanja količine pravic, ki jih države članice prodajo na dražbi. Letošnje sporočilo odraža tudi posodobljeno formulo za izračun skupnega števila pravic v skladu z revidiranim členom Sklepa o MSR. V skladu z njim in na podlagi objavljenega kazalnika bo v obdobju 12 mesecev, od 1. septembra 2024 do 31. avgusta 2025, v MSR uvrščenih skupno 266 816 768 pravic. Prav tako v skladu s spremembami od leta 2023 dalje vse pravice v MSR, ki presegajo 400 milijonov pravic, niso več veljavne. V skladu z uredbo REPowerEU je bilo 27 milijonov pravic rezerviranih za inovacijski sklad. Sprejeto sporočilo navaja, da je torej 381 744 844 pravic v MSR 1. januarja 2024 postalo neveljavnih.

Mehanizem rezerve za stabilnost trga v okviru sistema EU-ETS je začel delovati s 1. januarjem 2019. Predvideva prilagoditve letnih količin na dražbi, če bi število pravic v obtoku preseglo vnaprej določen razpon. Zgornja meja se vsako leto zmanjša v skladu s podnebnim ciljem EU, kar zagotavlja, da se emisije sčasoma zmanjšajo. Od leta 2005 je EU ETS pomagal zmanjšati emisije iz elektrarn in industrijskih obratov za 37 odstotkov. Od leta 2013 je EU-ETS ustvaril več kot 152 milijard evrov prihodkov.
Prihodki iz EU-ETS se večinoma prelijejo v nacionalne proračune. Države članice s temi prihodki podpirajo naložbe v obnovljivo energijo, izboljšave energetske učinkovitosti in tehnologije z nizkimi emisijami ogljika, ki pomagajo dodatno zmanjšati emisije. S prodajo pravic se napajajo tudi skladi EU-ETS za nizkoogljične inovacije in energetski prehod, sklad za inovacije in sklad za modernizacijo.
Lani je nastal nov, ločen sistem trgovanja z emisijami ETS 2, ki vključuje še stavbeni in prometni sektor ter dodatne sektorje (predvsem malo industrijo), ki niso zajeti v obstoječem EU-ETS. ETS 2 bo dopolnjeval druge politike Evropskega zelenega dogovora v zajetih sektorjih in pomagal državam članicam doseči njihove cilje zmanjšanja emisij v skladu z Uredbo o porazdelitvi prizadevanj. Doslej zmanjšanje emisij v teh sektorjih ni bilo zadostno za dosego cilja podnebne nevtralnosti EU do leta 2050. Cena ogljika, ki jo določa ETS 2, bo tržna spodbuda za naložbe v prenove stavb in mobilnost z nizkimi emisijami. ETS 2 bo v celoti začel delovati leta 2027.

VIR - https://www.nas-stik.si/