Slovenija se sooča z digitalnim primanjkljajem. Zakaj zaostajamo za najbolj razvitimi državami Evropske unije?
Slovenija se sooča z digitalnim primanjkljajem. Zakaj zaostajamo za najbolj razvitimi državami Evropske unije?
Najbolj prizadeti sektorji so agroživilstvo, zdravstvo, proizvodnja in turizem. Nizka stopnja digitalizacije slovenskega gospodarstva je rezultat več dejavnikov:
- Počasno uvajanje digitalnih tehnologij v malih in srednjih podjetjih predstavlja izziv, saj mnoga podjetja še niso izkoristila potenciala, ki ga ponuja digitalna transformacija.
- Pomanjkanje razpoložljivih finančnih sredstev omejuje vlaganja v digitalne infrastrukture in inovativne tehnološke rešitve.
- Omejene digitalne spretnosti zaposlenih tako v podjetjih kot v javni upravi predstavljajo oviro pri učinkovitem izvajanju digitalnih projektov.
- Slabo poznavanje digitalnih tehnologij in njihovega vpliva na poslovanje med vodstvenim kadrom omejuje sprejemanje strategij digitalne preobrazbe.
Poleg tega se pojavljajo pomisleki glede stroškov digitalne preobrazbe, strah pred neuspehom ter nezaupanje v sposobnost in pripravljenost posrednikov slovenskega inovacijskega sistema, da zagotovijo podporo pri digitalni transformaciji.
Slovenija pa ima sedaj priložnost izboljšati svoj položaj v digitalnem svetu s projektom DIGI-SI Finančne klinike. Vseslovenska digitalna pobuda je zasnovana z namenom, da nudi podporo podjetjem pri iskanju dodatnih naložb in priložnosti za financiranje na nacionalni, evropski in globalni ravni, kar bo pospešilo njihov digitalni in zeleni prehod.
Ključna prednost DIGI-SI je, da bo vzpostavil povezave z drugimi evropskimi digitalnimi inovacijskimi stičišči (EDIH) in obogatil slovenski inovacijski ekosistem s privabljanjem novih vlagateljev tveganega kapitala ter zasebnih vlagateljev.
DIGI-SI Finančne klinike so usmerjene v ključne sektorje, kot so agroživilstvo, zdravstvo, proizvodnja in turizem. Hkrati pa se osredotočajo tudi na področja zelenega dogovora, ki spodbujajo učinkovito rabo virov, prehod na čisto, krožno gospodarstvo in blaženje podnebnih sprememb, ter na kreativne industrije, ki ponujajo inovativne rešitve.
Poudarek je tudi na priložnostih, kjer bo digitalna preobrazba temeljila na uporabi tehnologij, kot so umetna inteligenca, visokozmogljivo računalništvo, kibernetska varnost, robotika, internet stvari, veliki podatki, blockchain in obogatena resničnost/virtualna resničnost.
Kaj so DIGI-SI Finančne klinike?
DIGI-SI Finančne klinike predstavljajo perspektivno rešitev za hitrejšo digitalizacijo Slovenije in uvedbo naprednih tehnologij. S pomočjo finančne podpore bodo podjetjem omogočeni potrebni viri za preoblikovanje njihovega poslovanja in povečanje konkurenčnosti na digitalnem trgu. Hkrati bo privabljanje novih vlagateljev tveganega kapitala in zasebnih vlagateljev spodbudilo inovacije ter okrepilo slovenski inovacijski ekosistem.
Združitev finančnih sredstev in strokovnega znanja bo omogočila Sloveniji, da se premakne naprej v digitalni svet in izkoristi vse prednosti, ki jih prinaša digitalna preobrazba.
Kako lahko slovenska MSP in javna uprava izkoristijo vire DIGI-SI finančnih klinik?
Privatne finančne klinike za pridobivanje investitorskega znanja
Zasebne finančne klinike so namenjene MSP in zagonskim podjetjem, ki želijo pridobiti investicije preko skladov tveganega kapitala in poslovnih angelov.
Ena od ključnih prednosti programa je izboljšanje predstavitvenih veščin podjetij, kar jim omogoča bolj prepričljivo komuniciranje svoje vizije in vrednosti pred potencialnimi investitorji. Prav tako podjetja pridobijo globlje razumevanje postopka vrednotenja lastnega podjetja, kar jim omogoča bolj realistično oceno primerljivosti in privlačnosti zasebnih investicij.
Slovenska podjetja, ki se udeležijo privatnih finančnih klinik, imajo tako priložnost, da izkoristijo prednosti zasebnih investicij. S pridobljenim znanjem, veščinami ter vzpostavljenimi povezavami z investitorji se podjetja lahko učinkoviteje potegujejo za finančna sredstva, ki so ključna za rast, inovacije ter širitev svojega poslovanja.
Pomaga vam lahko tudi Evropska unija
Evropske finančne klinike zagotavljajo dostop do različnih evropskih programov in shem (Digitalna Evropa, Obzorje Evropa …) za pospešitev digitalne transformacije.
Nacionalne finančne klinike – izkoristite državna digitalna sredstva
Nacionalne finančne klinike predstavljajo celovit program, ki vključuje splošne klinike ter posebne delavnice, namenjene nacionalnim razpisom in finančnim instrumentom pomoči, vključno z vavčerskim sistemom.
Sledijo enakemu načelu kot EU klinike in zagotavljajo strokovno znanje ter veščine za uspešno pridobivanje sredstev in udeležbo v nacionalnih projektih.
Namen nacionalnih klinik je nuditi podporo slovenskim podjetjem pri koriščenju nacionalnih spodbud in finančnih instrumentov. Delavnice so prilagojene specifičnim nacionalnim razpisom in programom pomoči, kar omogoča podjetjem boljše razumevanje zahtev in ciljev teh programov. Poseben poudarek je namenjen vavčerskemu sistemu, ki podjetjem omogoča dostop do finančnih sredstev za specifične namene, kot so raziskave, razvoj in inoviranje.
Raziskovanje nekonvencionalnih možnosti financiranja
Alternativne finančne klinike so namenjene podjetjem na začetku poti, kot so startup podjetja, ter malim in srednje velikim podjetjem (MSP), ki želijo pridobiti znanje o nekonvencionalnih načinih financiranja, kot so množično financiranje (crowdfunding), mikrofinanciranje ter druge inovativne metode financiranja.
Delavnice omogočajo podjetjem, ki si želijo zbrati sredstva za razvoj svojih produktov, da spoznajo različne platforme za množično financiranje ter razumejo zahteve, strategije in načine sodelovanja na teh platformah. Poleg tega bodo podjetja seznanjena tudi z drugimi alternativnimi možnostmi financiranja, ki so na voljo za njihovo podjetje.
VIR: Računalniške novice