Sindikat pridobivanja energetskih surovin Slovenije - SPESS si je, kot že vrsto let poprej, tudi tokrat prizadeval za konstruktiven in miren socialni dialog pri pogajanjih, ki zadevajo predpise, ki urejajo pravice in obveznosti delavcev.

Glede informacij, ki se v zadnjih dneh pojavljajo v javnosti v zvezi s pogajanji o uskladitvi vsebine tarifne priloge  Kolektivne pogodbe Premogovništva Slovenije, želimo podati naslednja pojasnila. 

V mesecu maju letos, natančneje 10. 5. 2022, smo zaključili pogajanja in podpisali Aneks št. 1 h kolektivni pogodbi  premogovništva Slovenije (KPPS), katere podpisniki smo Sindikat pridobivanja energetskih surovin Slovenije (SPESS),  Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) in Energetska zbornica Slovenije (EZS). Vsi trije podpisniki  smo se takrat dogovorili tudi, da v mesecu septembru pričnemo s pogajanji za uskladitev višine dviga najnižjih osnovnih  plač (NOP) in da bo predmetna pogajanja sklicala Energetska zbornica Slovenije (EZS) do dogovorjenega roka.  

Ker EZS do dogovorjenega datuma pogajanj ni sklicala, smo jih 18.10.2022 pozvali k sklicu le teh v skladu z 2. členom  tarifne priloge h KPPS. Pogajalsko srečanje je EZS po našem pozivu razpisala za 23. 11. 2022 in hkrati pozvala vse  podpisnike Kolektive pogodbe k posredovanju pogajalskih izhodišč.  

S strani SPESS smo pravočasno v dogovorjenem roku, do 18.11.2022, posredovali pogajalska izhodišča in potrdili  udeležbo na pogajanjih. Še isti dan nas je EZS seznanila, da zaradi bolezni odpovedujejo pogajanja ter da bodo slednja  ponovno sklicana , takoj ko bo to možno. Ker tarifna priloga h KPPS vsebuje določbo, ki pravi, da se moramo o vsebini dogovoriti do konca novembra, smo EZS poslali dodatni poziv s prošnjo, da se pogajanja odvijejo še v tem mesecu.  

Dne 30.11.2022 je končno prišlo do pogajalskega srečanja, katerega pa se predstavniki SDRES niso udeležili. Neudeležba  je člane SPESS neprijetno presenetila in onemogočila kakovostno ter učinkovito pogajanje s člani delodajalske  pogajalske skupine. Po pojasnilu sklicatelja se SDRES ni odzval na vabilo ne na prvo kot tudi ne na drugo pogajalsko  srečanje, prav tako pa ni posredoval svojih pogajalskih izhodišč. Na samih pogajanjih smo si s predstavniki delodajalcev  izmenjali pogajalska izhodišča, o katerih pa se zaradi odsotnosti tretjega podpisnika KPPS, sindikata SDRES, ni bilo  mogoče pogajati, predvsem zaradi pravne dileme o veljavnosti izpogajane vsebine. 

Eden izmed naših predlogov je bil tudi predlog dviga najnižjih osnovnih plač, in sicer v višini celotne inflacije za  dogovorjeno obdobje. Kot je bilo že predstavljeno se zaradi neudeležbe SDRES, o morebitni spremembi vsebine tarifne  priloge za boljše pravice zaposlenih, ni bilo mogoče pogajati in udejanjil se je avtomatizem, zapisan v KPPS, torej  samodejni dvig najnižjih osnovnih plač iz tarifne priloge (uskladitev plač v višini 85 %). Ker je dvig najnižjih osnovnih  plač po KPPS osnova za kasnejša pogajanja, predstavniki SDRES s takšnim neodgovornim početjem delajo veliko  materialno škodo vsem zaposlenim v Skupini Premogovnik Velenje. 
V celoti zavajajoča so navajanja, da pogajanja o plačah na ravni dejavnosti ne vplivajo na plače zaposlenih v skupini PV,  pri čemer navedeno očitno kaže na nepoznavanje določb Splošnega akta o plačah PV, s tem v zvezi na tem mestu  izpostavljamo, da je dvig osnovnih plač v podjetju odvisen od dviga najnižjih osnovnih plač v Tarifne priloge h KPPS. Vsled navedenega so bila pogajanja razpisana dne 30.11.2022 izrednega pomena za vse zaposlene na Premogovniku  Velenje, SDRES pa se svoje odgovornosti za neuspela pogajanja ne more razbremeniti s pavšalnimi in neresničnimi  navedbami o domnevno nekonstruktivnih pogajanjih v preteklosti.  

Na tem mestu želimo v vodstvu SPESS poudariti, da so bile navedbe o prejemu pooblastila s strani SDRES za zastopanje  v pogajanjih popolno presenečenje. O čem takem predstavniki obeh sindikatov nikoli nismo govorili, tudi sicer SPESS  takšnega pooblastila s strani SDRES nikoli ni sprejel, pri čemer izpostavljamo, da gre pri pooblastilnem razmerju za  pravni posel dvostranske narave, izjava zgolj ene stranke o podaji pooblastila pa kot taka ne zavezuje. Prav tako pa je  nedopustno, da pooblaščenec SDRES-a, nepodpisano pooblastilo posreduje pet dni po končanih pogajanjih.  

V posledici ravnanj sindikata SDRES že dlje časa nastaja škoda vsem zaposlenimi na Premogovniku Velenje, saj se  namesto konstruktivnega dialoga in skrbi za pravice zaposlenih, raje zatekajo k dekonstruktivnim težnjam, kar bistveno  otežuje socialni dialog obeh pogajalskih skupin.  

Sindikat SPESS si bo tudi v nadaljevanju prizadeval v kar največji meri boriti za pravice svojih članov oz. vseh zaposlenih  v Skupini Premogovnik Velenje, vse v okviru mirnega in konstruktivnega dialoga z delodajalsko stranjo, in upoštevanjem  interesov vseh zaposlenih.  

VIR: SPESS - Sindikata Premogovnika Velenje