Na gradbišču novega odlagališča za nizko- in srednjeradioaktivne odpadke (NSRAO) v Vrbini pri Krškem so zaključili infrastrukturna dela. Predvidoma poleti načrtujejo začetek gradnje jedrskih objektov.
Datum objave:
23. maj 2024
Avtor:
Katarina Prelesnik
Avtor fotografij:
arhiv ARAO
Na gradbišču novega odlagališča za nizko- in srednjeradioaktivne odpadke (NSRAO) v Vrbini pri Krškem so zaključili infrastrukturna dela. Predvidoma poleti načrtujejo začetek gradnje jedrskih objektov.
Gradnja dolgo pričakovanega odlagališča za nizko- in srednjeradioaktivne odpadke (NSRAO) napreduje skladno z načrti, saj so v Vrbini zaključili z infrastrukturnimi deli. Iz Agencije za radioaktivne odpadke, ki je zadolžena za ravnanje z NSRAO in vodi projekt gradnje, so sporočili, da bodo predvidoma poleti začeli z najobsežnejšim in najzahtevnejšim delom projekta, gradnjo jedrskega dela: »Gradnja bo obsegala izgradnjo tehnološkega in upravno-servisnega objekta, izdelavo odlagalnega silosa, hale nad silosom ter montažo portalnega dvigala.« Gradnjo bo izvajal konzorcij z vodilno družbo Riko, s partnerji Kolektor, CGP in Kostak.
Projekt so razdelili v več faz, tako do leta 2026 predvidevajo gradnjo upravno-servisnega objekta, podpornega zidu odlagalnega silosa, izkop odlagalnega silosa in izvedbo vseh betonskih del v okviru odlagalnega silosa, vključno s stopnišči. V tem obdobju načrtujejo tudi temelje za začetek montaže hale odlagališča. Ki naj bi jo začeli graditi konec leta 2025 oziroma v začetku leta 2026. Gradnjo tehnološkega dela sicer načrtujejo v letih 2025 in 2026, takrat naj bi montirali tudi portalno dvigalo.
Gradnjo odlagališča NSRAO naj bi zaključili v letu 2027, takrat načrtujejo tudi začetek poskusnega obratovanja. Začetek rednega obratovanja je predviden leta 2028.
V odlagališču bodo skladiščili polovico vseh NSRAO iz NEK, drugo polovico naj bi prevzela Hrvaška, kjer načrtujejo odlagališče v Čerkezovcu. Do izgradnje odlagališč te odpadke začasno skladiščijo v NEK. Oodpadki iz NEK sicer predstavljajo približno 90 odstotkov vseh NSRAO, ki nastanejo v Sloveniji, preostalih 10 odstotkov, ki jih trenutno še skladiščijo v Centralnem skladišču v Brinju, pa nastane v medicini, raziskovalni dejavnosti in industriji.
VIR: Naš Stik