Ob letošnjem Dnevu samostojnosti in enotnosti so v Društvu poslancev 90 organizirali slovesnost, ki je potekala v prostorih Šport centra Prodnik v Juvanju.
Ob letošnjem Dnevu samostojnosti in enotnosti so v Društvu poslancev 90 organizirali slovesnost, ki je potekala v prostorih Šport centra Prodnik v Juvanju. Na dogodku so bili prisotni številni člani društva na čelu s predsednikom DP90 Marjanom Podobnikom, kot gost in slavnostni govornik pa tudi predsednik Gasilske zveze Slovenije mag. Janko Cerkvenik, ljubenski župan Franjo Naraločnik, najvišji predstavniki Gasilske zveze Zgornje Savinjske doline in seveda gostitelj Edi Jurjevec.
Vsi omenjeni so se zvrstili tudi na govorniškem odru, najprej pa je ljubenski župan spregovoril o ljubenski občini in njene značilnosti predstavil prisotnim, vključno z ljubensko flosarijo, cvetnonedeljskimi poticami in seveda smučarskimi skoki za ženske, ki so v zadnjem času ponesli ime Ljubnega širom sveta.
Slavnostni govornik na dogodku je bil predsednik Gasilske zveze Slovenije mag. Janko Cerkvenik, ki je po prejetju priznanja za veliko požrtvovalnost slovenskih gasilcev ob letošnjih poplavah ter naravnih in drugih nesrečah iz rok predsednika DP90 izrazil hvaležnost, da so poslanci pred tridesetimi leti sprejeli zakon o gasilstvu, ki ga slovenskim gasilcem zavidajo tudi v najbolj razvitih evropskih državah, saj so na njegovi podlagi dosegli napredek pri organiziranju in financiranju Gasilske zveze Slovenije. Ob predaji priznanja Cerkveniku se je o dobrem delu slovenskih gasilcev slikovito izrazil Podobnik z besedami, da so »gasilci naša najbolj organizirana vojska, zaradi katerih lahko državljani mirneje spimo, saj so ob vsakem trenutku pripravljeni priskočiti na pomoč«. Priznanje za učinkovito delo po poplavah je prejel tudi vodja kmetijsko svetovalne službe Mozirje mag. Iztok Polanšek.
Pomenljivo je bilo tudi razmišljanje Edija Jurjevca, ki je bil v svojem govoru zelo kritičen o novodobnih problemih, ki tarejo kmete, do katerih ima sedanja oblast zelo mačehovski odnos. Poleg tega pa se je dotaknil tudi demografije in migracij, izpostavil pa je pomen krščanskih vrednot, ki so Slovence skozi zgodovino povezovale in ohranjale, sedaj so pa vse bolj pozabljene in kar je še hujše, nezaželene v sedanji družbi.
Med govorniki je bil tudi predsednik DP90 Marjan Podobnik, ki je kot eden od nosilcev osamosvojitvenih aktivnosti pred dobrimi tremi desetletji poudaril, da samostojne države niso delali zato, da bi si postavljali spomenike, ampak kot osnovo za graditev gospodarsko uspešne in socialno pravične družbe. Izpostavil je, da doseganje tega cilja v Sloveniji najbolj onemogoča razbohotena korupcija saj po podatkih evropske raziskave ne to temo Slovenija letno izgubi nepredstavljivih 3,5 milijarde evrov, zato bo društvo, kateremu predseduje, ob odsotnosti odločnih protikorupcijskih aktivnosti v vseh vladah in med poslanci samo pripravilo potrebne zakonske spremembe in izvedbene akte ter jih ponudilo vsem političnim strankam in slovenski javnosti.
Predpraznični dogodek je bil tudi malce kulturno obarvan, saj so mu prav posebno noto dodali člani Okteta Žetev, ki so vse od Zdravljice na začetku do vmesnih pevskih točk med nastopajočimi govorniki z ubranim petjem domovinsko obarvanih pesmi poskrbeli za resnično praznično vzdušje pred samimi prazniki.
Franjo Atelšek
VIR: Občina Ljubno