Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež se je preko spleta udeležil visokega vrha Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD).

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež se je preko spleta udeležil visokega vrha Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD). Na vrhu so govorci razpravljali o zgodovinski priložnosti za razvoj socialne ekonomije na globalni ravni ter njeni vlogi pri prehodu k trajnostnim in vključujočim poslovnim modelom. Predstavil je tudi aktivnosti in načrte Slovenije na področju socialne ekonomije.

Državni sekretar je sodeloval v pogovoru na otvoritvi dogodka z visokimi predstavniki Španije, Francije, Indije in Koreje, pod pokroviteljstvom evropskega komisarja za delovna mesta in socialne pravice Nicolasa Schmita. Pri tem je osvetlil pomen socialne ekonomije na nacionalnih, regionalnih in lokalnih ravneh držav članic OECD, v luči okrevanja po pandemiji covid-19 ter blaženju posledic vojne v Ukrajini. Pri tem je izpostavil predvsem izzive energetske in prehranske draginje, povečevanje migracijskih tokov in družbenih neenakosti.

Državni sekretar Frangež je uvodoma pozdravil napore Evropske komisije pri pripravi Akcijskega načrta za socialno ekonomijo, ki je pomenu in prepoznavnosti socialne ekonomije na evropski in tudi globalni ravni zagotovo dal dodatni zagon. Sprejemu načrta v preteklem letu je namreč sledila še Resolucija o dostojnem delu ter socialni in solidarnostni ekonomiji Mednarodne organizacije dela in Priporočila OECD o socialni in solidarnostni ekonomiji ter socialnih inovacijah. »Pomembno je, da se tudi posamezne države začno zavedati dodane vrednosti, ki jo socialna ekonomija prinaša za družbo,« je poudaril Frangež.

»Slovenija trenutno pripravlja desetletno nacionalno strategijo socialne ekonomije, ki sledi priporočilom akcijskega načrta OECD. V pripravi je tudi program ukrepov za izvajanje strategije s konkretnimi mehanizmi podpore,« je povedal ter dodal, da v Sloveniji »v naslednjih nekaj letih načrtujemo kontinuirane finančne spodbude za socialno ekonomijo, s čimer želimo pospešiti razvoj socialne ekonomije v Sloveniji«.

Državni sekretar Frangež prednost delovanja OECD vidi tudi v operativnosti organizacije, ki vsaki državi članici pomaga razviti nacionalno specifične podporne mehanizme za spodbujanje razvoja socialno ekonomijo in podporne ekosisteme. »Zato je ključnega pomena, da OECD še naprej zagotavlja strokovno znanje in izkušnje ter podporo na terenu v obliki pregledov politike, delavnic, konferenc in svetovanja,« je zaključil Frangež.    

VIR: MGTŠ