V okviru programa Društva IndiJanez je po dobro sprejeti tiskani izdaji zdaj izšla še spletna

Društvo IndiJanez je v sklopu programa Center Šteker izdalo brezplačna priročnika »Štekamo  mlade« in »Štekam svojega otroka«, ki obravnavata prekomerno in škodljivo rabo zaslonskih  tehnologij pri otrocih in mladostnikih. Publikaciji za strokovne delavce in starše sta v tiskani  obliki izšli novembra, odslej pa sta na voljo tudi v elektronski obliki. 

Priročnik »Štekamo mlade« je namenjen strokovnim delavcem, ki delajo z mladimi: socialnim  in svetovalnim delavcem, pedagogom, vzgojiteljem, učiteljem in profesorjem, zdravstvenim  delavcem, mladinskim delavcem, terapevtom ter drugim strokovnjakom, ki se v okviru svojega  dela srečujejo z mladimi in njihovimi bližnjimi. Priročnik »Štekam svojega otroka« je medtem  namenjen staršem, skrbnikom ter ključnim bližnjim otrok in mladostnikov. 

Zasloni in splet niso več samo občasna pomagala, ampak igrajo ključno vlogo v našem  izobraževanju, delu, prostem času in načinu komuniciranja. Z brisanjem meje med  »resničnim« in digitalnim se velik del vsakdana seli v različna virtualna okolja, ki so še posebej  blizu otrokom in mladostnikom. Prav pri mladih se poleg koristi spleta in zaslonskih tehnologij  najbolj izrazito kažejo tudi negativni učinki, saj gre za skupino, ki je najbolj dovzetna za razvoj  zasvojenosti in drugih škodljivih oblik rabe.  

Da ti učinki že resno posegajo v zdravje in dobrobit mladih, se zavedajo tudi strokovni delavci  Centra Šteker, ki navajajo povečano potrebo po ukrepih in obravnavi: »Pojavnost prekomerne  in škodljive rabe zaslonov in spleta raste, to nam povedo tako starši kot strokovni delavci v  šolah, mladinskih centrih, zdravstvenih ustanovah in drugod.« Z izdajo dveh različic si društvo  prizadeva nagovoriti različne ciljne skupine, ki jih problematika zadeva in igrajo pomembno  vlogo pri njenem obvladovanju. 

Publikaciji sta zasnovani kot praktični pripomoček, ki temelji na aktualnih raziskavah,  ugotovitvah in opažanjih s terena ter dolgoletnih izkušnjah tima Centra Šteker na področju  prekomerne rabe zaslonskih tehnologij in nekemičnih zasvojenosti, pokrivata pa podpodročja,  kot so splet, družbena omrežja, digitalne spolne vsebine, video igre in druge. Vključujeta tudi  nasvete in primere dobrih praks s strani strokovnih delavcev in sodelavcev Centra Šteker, med  drugim v obliki praktičnih orodij ter virov za pogovor, poglabljanje odnosov in skrb za zdravje. 

Priročnika sta novembra lani izšla pod programom »CENTER ŠTEKER (podpora in pomoč pri  prekomerni rabi digitalnih tehnologij)«, ki ga je v obdobju 2019–2022 sofinanciralo Ministrstvo  za zdravje Republike Slovenije. Po distribuciji fizičnih izvodov staršem, šolam in drugim  ustanovam se je društvo odločilo še za izdajo elektronske verzije, ki je prosto dostopna na  spletu – tudi zaradi izjemnega odziva in povpraševanja, ki je kljub veliki nakladi preseglo  pričakovanja. Obenem želijo z objavo na spletu še povečati dostopnost priročnika. 

»Čeprav šele spoznavamo celotno sliko, je jasno, da problem prekomerne in škodljive rabe  zaslonskih tehnologij zahteva ustrezno obravnavo in naslavljanje tako doma kot v šolah in  drugih ustanovah, ki jih mladi obiskujejo, to pa seveda pomeni, da morajo biti starši in ključni  bližnji ter strokovni delavci, ki so z mladimi v stiku, za to ustrezno opremljeni,« v uvodni besedi  povedo avtorji. »Bliskovit razvoj zaslonskih tehnologij zahteva hitre odzive, zato je ključno, da  temu primerno sproti prilagajamo in dopolnjujemo način dela in pogovora z mladimi.«
Priročnika sta objavljena na spletni strani Centra Šteker, kjer ju lahko bralci prebirajo  na spletu ali si ju prenesejo v PDF formatu. 

Center Šteker je specializirani, za uporabnike brezplačen program, ki nudi celostno obravnavo  na področju prekomerne in škodljive rabe zaslonskih tehnologij ter nekemičnih zasvojenosti.  Ustanovljen je bil v okviru dejavnosti Društva IndiJanez na področju duševnega zdravja, skozi  leta pa je prerasel v najobsežnejši program društva. Center Šteker v okviru različnih programov  in projektov uporabnikom nudi individualno obravnavo v obliki brezplačnega svetovanja,  pomoč pri vključevanju v resnično življenje in tehnično pomoč pri obvladovanju tehnologije. 
Poleg kurative izvajajo še obsežen preventivni program; ta zajema delavnice za otroke in  mladostnike, predavanja za starše, predavanja za strokovne delavce in druge preventivne  aktivnosti. 
--- 
Priročnik je nastal v okviru programa »CENTER ŠTEKER (podpora in pomoč pri prekomerni  rabi digitalnih tehnologij«, ki ga v obdobju 2019–2022 sofinancira Ministrstvo za zdravje  Republike Slovenije iz razpisa za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja.  

Pri izdaji priročnika so sodelovali konzorcijski partnerji Društvo IndiJanez; Zdravstveni dom  Adolfa Drolca Maribor; Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta; Društvo Center za pomoč  mladim. 

Na podlagi javnega interesa društvo tesno sodeluje in je sofinancirano s strani Ministrstva za  delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Urada Republike Slovenije za mladino  Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Ministrstva za zdravje.  

Na lokalni ravni programe sofinancirajo Mestna občina Maribor, Mestna občina Murska Sobota  in Študentska organizacija Univerze v Mariboru.  

V obliki brezplačne souporabe prostorov društvo podpirajo Mladinski kulturni center Maribor,  Društvo za razvoj humanistike ter Mladinski informativni in kulturni klub Murska Sobota.  Društvo sodeluje tudi z Zdravstvenim domom Murska Sobota, Univerzitetnim kliničnim centrom  Maribor, enotami Centrov za socialno delo, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Centrom  za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij ter številnimi drugimi.

VIR: Indijanez